• Hoşgeldiniz Yayın hayatımıza turktwit.com olarak devam etme kararı aldık. Tüm uyelerimizi yeni sosyal medya sitemizTurkTwit.Com 'a bekleriz

Laiklik elden giderse

LÂİKLİK ELDEN GİDERSE
Mehmet Necati GÜNGÖR

Hukuk ve demokrasi hayatımızın fikir mimarlarından Ord. Prof. Ali Fuat Başgilin lâikliğe bakışı şöyledir:
Dünyada dindar insanlar olduğu gibi din ahlakını yaşamayan insanlar da vardır. Ancak bir ülkede dindar insanların da, din ahlakını yaşamayan veya farklı dinlere mensup insanların da hayat garantisi ve huzuru olmalıdır. İnsanlara bu güvenceyi en iyi veren sistem ise laikliktir.
Devam eder:
Laiklik ilkesinin temel amacı, toplumda inanç ve ibadet özgürlüğünü tesis etmektir. Bu ilke doğrultusunda, Türkiye Cumhuriyeti'nin her vatandaşı, sahip olduğu inanca göre özgürce yaşama ve ibadet etme imkânını ve güvencesini bulacaktır.
1938 yılında yayımlanan Cumhuriyet Halk Partisi'nin 15. Yılı kitabında, Atatürk'ün sağlığında benimsenen 'Laiklik Prensibi' ise şu şekilde izah edilir:
"Milli ve içtimai hayata ferdin dinsiz, şu veya bu itikat sistemine mensup oluşu, milli ve içtimai vazifesi bakımından ne bir kusur, ne de bir fazilet sayılamaz. Hiç kimse, hiçbir ibadete icbar edilemez. Hiç kimse vicdanının ilhamı ile kabul ettiği ibadetten men olunamaz."
İşte, Türk milletini yıllardan beri bir arada tutan birleştirici felsefe budur.
Birileri bu felsefeyi hayatımızdan çıkarmak istiyorlar.
Lâiklik ilkesini devletin ve milletin hayat düzeninden çekip çıkardığınızda ortaya çıkacak olan durum, bizi kaos, kavga ve kargaşadan başka bir yere götürmez. Bunun için, üzerine titrememiz gerekir.
Yüce Atatürk, Diyanet İşleri Başkanlığını kurarken, İslâm dininin toplum tarafından daha iyi anlaşılmasını ve inanç dünyamızın dış ve çevresel etkilerin bozucu etkisinden korunarak bir disiplin içerisinde yürümesini amaçlamıştır.
Bunun için Kuran tercümesini yaptırmış, kendi parasıyla hadis külliyatını bastırmıştır.
Devlet, tüzel bir kişiliktir. Tüzel kişiliklerin dini, mezhebi olmaz. Devlet ibadet etmez, iman ve ibadet özgürlüğünü teminat altına alır. Bunu, bütün inançlara eşit mesafede durarak yapar.
Lâiklik konusunda hassasiyeti olan büyük devlet adamız, 9. Cumhurbaşkanımız Süleyman Demirel ise din-siyaset ilişkisine şöyle bakmıştır:
Dinin kuralları, kaideleri, Allahın insanlara tebliği değişmez. Ama siyaset her zaman değişir. Siyaset, dinin kaidesi değildir. Ama vicdan hürriyetinin, ibadet hürriyetinin, eğitim hürriyetinin serbestliğine karışılmaz. Siyasetin emrindeki din kadar dine zarar veren bir şey düşünemiyorum. O, fitnedir. Fitneden sakının, fitne katilden beterdir diyor Kuran-ı Kerim.
Türkiye, lâiklik sayesinde İslâm diğer Müslüman ülkelerin hep önünde olmuştur.
Türkiye Cumhuriyeti devleti, lâiklik sayesinde İslâm dünyasının parlayan yıldızıdır.
Akılcılık yolunda ilerleyişini lâiklik ilkesine borçludur.
Toplumsal barışın ve kardeşliğin sihirli reçetesi de budur.
Böyle bir terkipten lâikliği çıkarıp atmak, şifayı zehirde aramaktan farksızdır.
Lâiklik elden giderse, demokrasimiz, özgürlüğümüz, inanç ve ibadet hürriyetimiz, hepten gider.
 
Elden gitse herşey rahatlar ı acaba?
Dinsizlerin huzuru için laiklik mi gerekiyor? Şu anda laiklik vb sol zihniyetin ürünleri olan heryerde adalet, huzur vb herşey ayaklar altındadır. İnsan insan gibi yaşayamaz... Karısı kocasını aldatsa ceza yok.....

İslam hak din değildir demek, adalet için başka şey istemek. İslam Allah (c.c.) ın hak dinidir ve Allah eksik etmez. Emretmişse nehyolunamaz. Şeriat sadece İslam ı değil herkesi eşit görür. Fatih Sultan Mehmet in mahkemede aldığı ceza da şeriatın üzerinde hiçbir anlayışın olamayacağını ispatlar.

İnsanın fıtratı vardır. Bu fıtrat batıl herşeyi reddeder. Laiklik zart zurt yerin dibine girdi.

Laiklik ile Türkiye de kafirlerin ve düşmanların korunması sağlandı. Bize saldıran yunan Ermenileri korumuş ve yine düşman zihniyet olan solcuları da yaşayabilir hale getirmiştir. Laikliğin koruduğu sol içki zina peynamazık vb....

Yazıyı okumadık. Parlayan yıldızız..... Müslümanlar yok edilirken, Türkiye deki camiler ahıra çevrilirken seyrediyoruz ve parlayan yıldızız... Cehennemin de yıldızı olur. Eğer laiklik İslam a dair herşeyi yok görme sanatı ise solcular için onlar zaten rahat... Bi davaları yok, olamaz da...
"savaşan kaybedebilir, savaşömayan kaybetmiştir" Komandante. İşte Türkiye nin hali...
 
Laiklik, bu coğrafyada hayat bulduğu ender ülkelerden birindedir.Laikliğin kimseye bir zararı yoktur.Nasıl ki inanç veya inanmak özgürlüğü var ise insanların, inançsızlık ve inanmamak özgürlüğü de vardır.Bireysel olarak kimin neye inandığının veya inanmadığının bir önemi yok.Ancak devlet CANLI, kendisine VAHY yollanan, dini emirlere riayet eden bir organizma değildir.Devlet kadrolarında inanç veya inançsızlık referansına göre personel alımı yapılamaz.Ve devlet işleri DİN i referanslar ile yürütülemez.Ki ayrıca dinlerin bile içerisinde birn bir türlüsü var...Birinin kabul ettiğini diğeri kabul etmeyebiliyor.

Kamusal alan bu konuda en çok tartışılan.Evet kamusal alanda niçin dini simge ve ritüeller laikliğin olduğu ülkelerde kabul görmez, çünkü dini simge ve ritüeller kişileri ETKİLEMEK adına kullanılır, baskı oluşturması adına kullanılır.Bu laik devletlerde kabul EDİLEMEZ...

Laiklik gitsin, çevremize bakalım kan-revan gözüken ülkelerden birini seçelim, çünkü o yöne gideceğimiz kesindir.
 
Kan revan varsa mücadele vardır. Solun hayatında ise ne kan ne revan olur... Onlar yaşamaya geldiler dünyaya... Gal-u Bela da Allah celle celalehüye verdikleri sözler umurlarında bile değil.

Laiklik? Laiklikle adam öldürülmüş insan asılmış bir memleketteyiz? Sadece karşı fikirde diye insanlar öldürüldü? Sayın Bursalı68 hayatınızda hiçbir zaman Türklerle birlikte olmadığınız için hiçbir zaman ölmeniz gerekmedi. Sözümüz size değil. Ama biz her pislikle muhatabız.

İnsan fıtratının gereği, hakikati tektir. Buna muhalefet eden herkes suçludur. Eğer Kuran a inanmazsa bir insan, fıtratın gereği, hakikatleri birleştirsin ona inansın. Ama o da Kuran olacaktır.

Sol düşünemez, kavrayamaz. Çünkü inandıkları müsade etmez. Ne der solcular "dini siyasete alet etmeyin"..... Solculardan başka dini siyasete alet eden kim var? Ama kendi dinlerinin gereğini de yapmazlar. Demokrasi derler, oy alamadıkları memleketi yönetmeye kalkarlar. Hani din afyondur demiş ya, işte solcular için demiş. Solcular kendi dinleri ile bizi afyonluyorlar. Demokrasi, laiklik, cumhuriyet...... say devam et. Biz de imanın farzları solda kendi farzları. Nazmazı terk, içki, zina vb bilumum pislik için bu memleketi satmaya değer miydi? Düşmanlarımızın emrine girmişler ve hala mücadeleden bahsederler... Sen direncini kaybedersen kim senle savaşır? Mücadelesiz solcular, mücadele uyduruyorlar..

İslam ı baskı görenler kendileri başka baskılar üretirler. Komünizme Kapitalizme ve gayri İslam herşeye bakın? Ne var? Hep daha büyük baskı. İslam şalvarına laf edip baskıcı bulanlar giydikleri pantolona sığmaya çalışırlar.

Dinden ayrılması gereken devlet elbet başka bi şeylere bağlanacak. Peki dinimiz ne yanlışı söyledi ki onun hükmü değil de başkasının hükmü geçiyor? Mesela neden İslam değil de avrupa hukuku? Batıl dinler herşeyden ayrılmalı. O konuda laikliğe katılırım Ama doğru nedir sorusunun cevabını barındıran ve ancak b ir tane olabilecek olan Hak Din birşeyden ayrıulmışsa artık o mühletini bekler.
Dini devletten ayıranlar devleti başka bir dine bağlarlar. Mesela şeriat geçmez avrupa hukuk dini geçer. İsmi din değil ama kendisi din. Bir işin gereği vardır, hakikati vardır. İslam da eksik olan ne?

Biz Fatih in kolunun kesilmesi kararını veren diniz. Sizin dininizde pkk lıları affeden Sezer e ne diyebildiniz?

Afyondur sol. Afyonu için herşeye ihanet edebilir. Dünyanın bir amaç uğrunda olduğunu reddeder ve Dünya için yaşarlar. Sorsak ne yaptınız nerede savaştınız? Hiç.
 
Doğru olan gericilik mi ilericilik mi?
Aydınlık için güneşe mi yürür insan? Esaslı olan aydınlık mıdır? Kapalı ışıksız ortamda herşeyi görebilecek mukadderata sahip olunabilir mi aydınlatmak adı altında mahremi ortaya çıkarınca?
Ve en önemlisi bilimi, ilericiliği ve herşeyi bu kadar çok diline dolayanlar manada bilimde eserde ne ürettiler??? Ürettikleri ne var? bu komplimanları kullanma sebebi içki-fuhuş zina ve her pisliği özgürleştirmek... Mesela kadını güya özgürleştirdiler. Peki kadın özgür mü? Acaba şu anda ne kadar birlikte olmak istediği kişiyi seçebiliyor? İçkili tiplerin kız arkadaşlarına davranışları -ki müdahale sınırlarımızdadır- ne kadar zor durumda olduklarına yeteri ispat değil mi?

Soldan fazla birşey beklemeyiz. Kendilerine ezberletildiklerinin dışında konuşamazlar:: Gericilik olur... N'olur gerici olunca? Namaz mı kılarsın?
Aslında laiklik dedikleri ayrı bir dindir, sadece Allah ın dini değil.
 
Evlatlığının karısını alan,
çocuk yaştaki kızla evlenen,
kız evlatlığı karı yapmakta sakınca görmeyen,
bir karı yetmiyorsa cariyelerle yetinmeyi öğreten,
çocuk yaştaki kızlarla evlenilmesini normal karşılayan bir anlayışın hayata bakışı utandırıyor insanı.
 
Laiklik dinsizlik demektir. Şöyle analız yapalım: Egemen zihniyetin diğer inanışları baskı ve kontrol altında tutmak için uydurduğu bir söylemdir. Yani hiç bir inanışa sahip değildir ancak resmi egemen inanışa sahiptir. Diğerlerini ise Bakın hepiniz serbestsiniz" diye aldatır. Aslında hiç biri de serbest ve özgür değildir.

- - - Güncellendi - - -

Evlatlığının karısını alan,
çocuk yaştaki kızla evlenen,
kız evlatlığı karı yapmakta sakınca görmeyen,
bir karı yetmiyorsa cariyelerle yetinmeyi öğreten,
çocuk yaştaki kızlarla evlenilmesini normal karşılayan bir anlayışın hayata bakışı utandırıyor insanı.
Bu iddialar düşüncesizce, işin arkaplanı incelenmeden, düz mantıkla kasti olarak yapılan artniyetli yaklaşımlar. Sloganik. Kuru muhalefet demiyorum düşmanlık yani. Cariye neselesini ağızlarda sakız yapıp da İslam'ı hedeflemek.. Açık bir din karşıtlığı hatta düşmanlıktır. İyi niyetle bağdaşmaz. "Çocuk yaş" lafı da masnedsiz. İslam bir hukuk sistematizesi öngörür. Öyle sizin uydurup uydurup iddia ettiğiniz gibi "kafasına göre" bir yaşam değil.
 
SOSYALİST' Alıntı:
cariyelerle yetinmeyi öğreten
yetiniyosa yine iyi? Sizin dinsizler yetinmeyi bilir mi? kanaat yani? Genelevler, fuhuş içki sizin dininizin içeriği değil mi? Cariye kötü... Neden? Neden kötü? Çünkü abd rusya ve satanizm öyle ezberletmiş. Sen de kalabalığa karşı gelecek değilsin ya? Ne derseler yaparsın. Cariyeye hadi cahilliğinden kötü dedin. Peki cariye kötü iken genelev ve aynı evde yapılan fuhuş nasıl iyi oluyor?
Çocuk yaş? Bir kız 13 yaşında anne oluyor. O mu çocuk? Senin uyduruk bilim tayfası bıdı bıdı ötebilir. Ama binlerce yıl kızlar 13 de doğurdu. Şimdi evlilik yaşı gecikiyor, işte dinsizlik çıkıyor meydana. Kadın [eşit değildir] Erkek Eşit desen bi şe demiş sayılmazsın. Kabulllerle ve ezberlediklerinle değil, biliyorsan bildiğinle düşünebiliyorsan düşüncenle konuş..
Bekliyoruz;
Bu mu çıktı yoksa? Boşa beklemişiz... Düşünmeden düşünce çıkmıyor...

Evlatlık mevlatlık. Eğer bir kız birinin mahremi değilse onunla evlenebilir. Aksi takdir nedir? İslam recm Balta ihtimallerini bırakır geriye. Peki sizin akraba ana bacı dememeniz nedir? Siz derken alınma sen değil de sizin fikirdekilerin?
 
yetiniyosa yine iyi? Sizin dinsizler yetinmeyi bilir mi? kanaat yani? Genelevler, fuhuş içki sizin dininizin içeriği değil mi? Cariye kötü... Neden? Neden kötü? Çünkü abd rusya ve satanizm öyle ezberletmiş. Sen de kalabalığa karşı gelecek değilsin ya? Ne derseler yaparsın. Cariyeye hadi cahilliğinden kötü dedin. Peki cariye kötü iken genelev ve aynı evde yapılan fuhuş nasıl iyi oluyor?
Çocuk yaş? Bir kız 13 yaşında anne oluyor. O mu çocuk? Senin uyduruk bilim tayfası bıdı bıdı ötebilir. Ama binlerce yıl kızlar 13 de doğurdu. Şimdi evlilik yaşı gecikiyor, işte dinsizlik çıkıyor meydana. Kadın [eşit değildir] Erkek Eşit desen bi şe demiş sayılmazsın. Kabulllerle ve ezberlediklerinle değil, biliyorsan bildiğinle düşünebiliyorsan düşüncenle konuş..
Bekliyoruz;

Bu mu çıktı yoksa? Boşa beklemişiz... Düşünmeden düşünce çıkmıyor...

Evlatlık mevlatlık. Eğer bir kız birinin mahremi değilse onunla evlenebilir. Aksi takdir nedir? İslam recm Balta ihtimallerini bırakır geriye. Peki sizin akraba ana bacı dememeniz nedir? Siz derken alınma sen değil de sizin fikirdekilerin?
Haklı gerekçeler. Mantıklı açıklamalar. Doğal olana karşı çıkmanın mantığı yok. Meşruiyyet sınırı içinde tabii.
 
Üst