Safiye Sultan Kimdir?

Safiye Sultan Kimdir?

Muhteşem Yüzyıl Kösem Sultan Safiye Sultan Kimdir?
Gerçek Adı Ne?
Muhteşem Yüzyıl Kösem Sultan Safiye Sultan


Tarihte, büyüleyici güzelliği ve parlak zekâsı ile adından günümüze dek söz ettiren Haseki Safiye Valide Sultan veya Melike Safiye Vâlide Sultan ( Sofia Bellicui Baffo, d. 1550 - ö. 10 Kasım 1619 ), Osmanlı Padişahı III. Murad'ın eşi ve Sultan III. Mehmed'in annesidir.Sofia Bellicui Baffo adıyla 1550'de Venedik'te dünyaya geldi. Çok zengin bir ailenin tek çocuğu (babası Leonardo Baffo Korfu adasının Venedik valisiydi) olan Sofia, dönemine göre oldukça iyi koşullarda bir eğitim aldı. Henüz on iki yaşındayken Akdeniz'de gemiyle yapılan bir seyahat sırasında Osmanlı korsanları tarafından kaçırıldı.

Bir yıl sonra ise kendisini İstanbul'daki Pera köle pazarında bulan genç Sofia'nın güzelliği III. Murad'ın annesi Nurbanu Sultan'ın kulağına kadar geldi. Manisa sancağındaki genç veliaht Murad'ın devlet meselelerinden uzak pasif karakteri, annesi Nurbanu Sultan'nı düşündürmekteydi. Nurbanu Sultan, Sofia'yı görür görmez onun oğlu için aradığı kız olduğuna karar verdi ve bir servet ödeyerek kızı satın aldı.İki yıl süreyle haremde eğitim gören Sofia'nın adı, Safiye, yani arı, duru, saf güzellik olarak değiştirildi. On beş yaşında III. Murad'a sunulan Safiye, beline kadar uzanan sarı saçları, iri gözleri, uzun boyu, beyaz teni ve yürüyüşüyle Murad'ı kendisine âşık etti.

26 Mayıs 1566 günü şehzade Mehmed'i doğurdu.Kendisinden 44 yıl önce avrupanın bir köşesinde doğan bir papazın kızı olan Hürrem Sultanı kendisine örnek almaya başladı. Mücadeleleri sonucu Safiye Sultan, Sultan Murad üzerinde etkili oldu kayın validesi Nur-banu valide ve görümcelerini bertaraf ederek Haremi Hümayunun tek hakimi oldu. 45 yaşında dul kalınca hayatının en büyük safhası kapanmış. Artık valide sultan ve imparatoriçe idi. Amacına ulaşmış yeryüzünün birinci kadını olmuştu. Artık bu makamı elinde tutmak için çalıştı. Torunlarından şehzade Mahmutun boğulmasında önemli bir rol oynadı. Şehzade Ahmet ise babannesii bertaraf ederek Topkapı Sarayından uzaklaştırdı. Safiye sultan 10 kasım 1605 te vefat etti.
 
Veya Melike Safiye Vâlide Sultan, Osmanlı Padişahı III. Murad'ın eşi ve Sultan III. Mehmed'in annesi.
 
Üst