ABD'de Kutlanan Aziz Yusuf, Alman-Amerikalılar, Alaska Ve İşçi Bayramı

ABDDE KUTLANAN AZİZ YUSUF, ALMAN-AMERİKALILAR, ALASKA VE İŞÇİ BAYRAMI

Saint Joseph Günü Katolik Kilisesinin bayramlarındandır. Yusuf (Yeni Ahit) ile Meryemin anısına 19 Martta kutlanır. 19 Mart günü ilk olarak 12. Yüzyılda ortaya çıkarken 1870de Papa IV. Pius Josephi tüm kilisenin koruyucusu olarak ilan etti. Joseph Kitab-ı Mukaddese göre marangozdu. Bu açıdan el işçileri, marangozlar ile evlilik koruyucusu olarak kabul edilir.

Alman- Amerikalılar Günü ABDde her yıl 6 Kasımda da kutlanan gündür. Amacı Amerikaya gelen ilk Alman Aileleri onurlandırmaktır. İlk kez Almanyanın Krefeld şehrinden 13 Alman asıllı aile 1683 yılında Philadelphiaya gelmiştir. Pennsylvaniada Germantownu (Alman Şehri) kurdular.
Bayram 19. Yüzyılda kutlanmaya başlanırken I.Dünya Savaşı nedeniyle kutlanmaktan vazgeçildi. 1983 yılında ABD eski Başkanı Ronald Reagan ilk alman yerleşimcilerinin gelişinin 300. Yılında onları onurlandırmak için kutlamaya tekrar başlandı.

Alaska Günü 18 Ekim ise ABDnin Alaska Eyaletinde çalışanlar için tatil günü sayılmıştır. Alaska, Rusya tarafından 2008 karşılığı olarak 360 milyon dolara ABDye satılmıştır. 18 Ekim 1967de Alaskanın resmi olarak Rusyadan ABD idaresine geçtiği günün yıldönümü olarak kutlanmaktadır.

İşçi Bayramı Amerika Birleşik Devletlerinde her yıl eylül ayının ilk Pazartesi günü kutlanmaktadır. İşçi Hakları için kutlanan bayram bir düşünceye göre New York Merkez İşçi Birliğinin sekreterliğini yürüten Matthew adlı makinist 1882 yılında bu bayramı teklif etmiş. Diğer bir düşünceye göre ise ilk kez Amerikan işçi Federasyonundan Peter J. McGuirenin Mayıs 1882de bu fikri ortaya attığı yönündedir.

Aklıma gelmişken yazayım dedim. ABDye kamuoyu oluşturup 1 Mayıs İşçi Bayramını dayatmak mümkündür. Hazır orada bir karmaşa varken onlara 1 Mayısı ve Taksimde neden yürünmesi gerektiğini anlatmak kolay olsa gerek.

Mersin İçel Burak Canlı
 
Üst