• Hoşgeldin ziyaretçi ÜYE OLARAK Özgün Haber ve Makalelerinizi kaynak göstererek uygun olan katogoriye ekleyebilirsiniz.

Facebook mu Twitter mı?

Sosyal medya deyince ilk akla facebook ve twitter geliyor. Facebook genelde tanıdığınız akraba, eş dost, arkadaşlarınızın bulunduğu bir sosyal ağ. Twitter ise dünyaya açılan penceredir. Facebook’a arkadaşlarınız ne yapmış diye girersiniz, ama Twitter’a dünyada neler oluyor diye girersiniz. Facebook arkadaşlarınızla sınırlı bir dünya iken, Twitter yeni insanları keşfedebileceğiniz sınırsız bir sosyal ağdır. Siz sosyal medya tercihinizi hangi yönde yapıyorsunuz facebook mu, twitter mı?

İnternetin yaygınlaşması ile birlikte hayatımızın önemli bir bölümünü oluşturan sosyal ağlar her yanımızı sarmış durumda. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de yoğun bir kullanım oranına sahip olan sosyal ağlardan ise en popüler olanları tabii ki Facebook ve Twitter. Bir yanda 2004 yılında kurulan ve sosyal ağ kavramını adeta baştan yazan Facebook, diğer yanda ise 2006 yılında kurulan ve yine sosyal ağ kavramını kendine göre algılayışı ile dikkat çeken Twitter. Üye sayısı olarak karşılaştırdığımızda ezici bir üstünlük ile öne çıkan Facebook, sadık kullanıc ıve aktif kullanım olarak değerlendirdiğimizde ise Twitter öne çıkıyor.

1.13 milyar kayıtlı kullanıcı ile elinde inanılmaz bir veri bulunduran Facebook için dünya nüfusunun yaklaşık olarak yüzde 15’ini elinde bulunduruyor diyebiliriz. Diğer yandan Twitter’a baktığımızda ise Facebook’un 5’te biri kadar bir kullanıcı saysı ortaya çıkıyor. 200 milyonun biraz üzerindeki aktif kullanıcı sayısıyla Twitter, diğer sosyal ağlara göre yine öne çıkıyor.

Kullanım deneyimi olarak inceleyecek olursak aslında ikisininde pek bir farkı olmadığını söylemek gerek. Her ikisinin de mobil uygulamaları, başarılı bir arama servisi ve kolay bir kullanımı mevcut. Ancak gerçekten sanal ortamda sosyal bir çevreniz olsun istiyorsanız Twitter bunun için çok daha uygun görünüyor.

Facebook, genel yapısı itibariyle “arkadaş ekleme” kavramı ile iç içe olduğu için gördüğünüz tüm içerikler çoğunlukla arkadaş ortamınızın paylaştığı içerikler oluyor. Bir süre sonra çeşitlilik açısından pek başarılı gözükmeyen bu yapı Twitter’da tamamen farklı. Yalnızca bir tuşla paylaşımını beğendiğiniz kişiyi takip edebiliyorken, 140 karaktere sığdırılmaya çalışılan içerikler kısa ve öz oluyor. Uzun bir içerik varsa zaten link paylaşımı yaparak dışarıya yönlendiriliyorsunuz.

Görsel zenginlik açısından Twitter ne yazık ki geri planda kalıyor. Kullanıcılarına yalnızca fotoğraf yüklemeye izin veren Twitter’in en büyük handikaplarından bir tanesi bu. Facebook’ta ise video, fotoğraf, not, anket, beğen butonu, yorumlama seçeneği içerik zenginliği ve tartışma ortamı sağlıyor.
 

Ziyaretci

İki facebook sayfam var. Birisinde kardeşler,akrabalar,arkadaşlar diğerinde ise sadece bir kişi. 65 yaşındaki babam bile facebook sayfası açmış kendine. Sayfana kabul etmesen bir dert, etsen bir dert. Akraba, kardeşler, ana baba, kim olursa olsun, insanların benim özel hayatıma karışmasından hiç hoşlanmıyorum, buna izin de vermem bu yüzden fazla aktif değilim birinci Facebook sayfamda. İkinci facebook sayfasını bu yüzden kullanıyorum ve bir kişiyle paylaşıyorum. O bir kişi olmazsa kapatıyorum sayfayı zaten. İçimden geldiği gibi kendimi ifade edebiliyorum, paylaşım yapabiliyorum, istediğimi de yazıyorum. Kimsenin sorularıyla böylece muhatap olmuyorum. Twitter, facebooktan daha iyi bence. Bir cümleyle herkes fikirlerini ifade etmeye çalışıyor. Hem henüz akrabalar keşfetmedi twitterı. :) Zaten gelseler bile sıkılırlar bir gün bile orada zaman geçiremezler. Yaşasın twitter! ;)
 

Ziyaretci

Facebook: aile, akraba, eş, dost, arkadaş iletişimi... Twitter: yurtiçi ve uluslararası iletişim... :))
 
Üst