Atletizim nedir?

Atletizim​

Atletizm, bir pist veya alanda yapılan, dünyanın en eski sporlarından biridir. Bu oyunlarda atletler koşu, yürüyüş, atlama ve atma yeteneklerini gösterirler.

Atletizmin kaç dalı vardır?

Atletizm dört dala ayrılmaktadır. Bunlar; pist yarışları, alan yarışları, yol yarışları ve kombine yarışlarıdır.

Pist yarışları

sürat koşuları (100m., 200m. ve 400m.), orta mesafe koşular (800m. ve 1500m.), uzun mesafe koşuları (5000m. ve 10000m.), engelli koşular ( bayanlarda 100m. ve 400m., erkeklerde ise 110m. ve 400m.), bayrak koşuları (4x 100m. ve 4x 400m.) ve erkekler 3000m. engelli koşularını kapsar.

Alan yarışları

Alan yarışlarına bakıldığında; bayanlar ve erkekler kategorisinde uzun atlama, yüksek atlama, gülle atma, disk atma, cirit ve çekiç atma yarışları bu dalda toplanmaktadır. Bayanlarda sırıkla yüksek atlama ve çekiç atma ilk kez Sidney 2000 Olimpiyatları'nda olimpiyat oyunlarına dahil edilmiştir.

Yol yarışları

Yol yarışları, erkek ve bayanlarda maraton, erkeklerde 20 km ve 50 km. yürüme ve bayanlar 10 km. yürüme yarışlarından oluşmaktadır.

Kombine yarışlar

Kombine yarışlarına bakıldığında ise bayanlar pentatlon (yedili yarışma) ve erkekler dekatlon (onlu yarışma) yarışları yapılmaktadır. Bu yarışlarda atletler iki gün boyunca farklı dallarda yarışır. Puanlar her etapta aldıkları sonuca göre belirlenir ve en çok puanı alan atlet yarışı kazanır.

Not: bu bilgiler ışığında hangi yarışa katılacaksan bir özçekim yapıp (eğilerek,zıplayarak farketmez) buraya eklerseniz diğer arkadaşlara da yardımcı olursunuz...
 
Üst