• Hoşgeldin ziyaretçi ÜYE OLARAK Özgün Haber ve Makalelerinizi kaynak göstererek uygun olan katogoriye ekleyebilirsiniz.

Özel Plaka Çıkarma İşlemleri

Özel Plaka Çıkarma İşlemleri ,Özel Plaka Nasıl Alınır

Yeni bir araç aldınız ve bu araç sizin için çok önemli.Aracınızı önemsiyor ve ona kendinizden bir değer daha katmak istiyorsanız özel plaka alıp aracınızı kendinizle daha da bütünleştirebilirsiniz.

-Özel plaka işlemleri Trafik Tescil Şube Müdürlüklerinden yapılır.

-Özel plaka alabilmek için oturduğumuz yani ikamet ettiğimiz yerin adresine kayıtlı bir plakayı alabiliriz.

-Aracınıza özel plaka almak istiyorsunuz ancak hangi plakaların boş da olduğunu veya hangi plakaların uyabileceğini görebilmek için Trafik Hizmetleri başkanlığı'nın Araç sorgulama kısmından ulaşabilirsiniz.

-Özel plaka alma işlemleri illere göre farklılıklar göstermektedir.En sıkıntılı il ise her zaman ki gibi İstanbul.Ancak sıfır araç aldıysanız özel plaka almanız daha kolay.

-Özel plaka alırken Trafik Tescil Şubesi sizden bağış talep edebilmekte, bunu kabul etmeyip bağış yapmayabilirsiniz ancak bu özel plaka almanızı zorlaştıracak sürenizi uzatacaktır.

-Eğer sıfır araç almıyorsanız ya da mevcut arabanızın plakasını değiştirmek istiyorsanız; aracınızı ilinizin dışında başka bir yere kayıt yaptırıp bir gün durduktan sonra tekrar ilinize gelerek istediğiniz plakayı almanız mümkün.

-Trafik tescil şubesine yaptığınız bağışın yanında eğer plakayı başka bir plaka sahibinden satın alıyorsanız ona da belirli bir ücret ödemek durumundasınız.

-Trafik şube müdürlükleri özel plaka verirken terör örgütlerini çağrıştıran veya kötü söz ya da küfürleri kesinlikle vermemektedir.

-Ankara'da ise özel plaka işleminiz İstanbul'a göre daha kolay çünkü internet üzerinden plaka kontrolü yapıp randevu alabiliyorsunuz.24 saat içinde de özel plakanızı alabiliyorsunuz.

Eğer şirket iseniz

-Şirketinizin adına özel plaka çıkartmak istediğinizde ise şirketin imza sirkülerini bulundurmanız gerekmektedir.

-Son altı (6) aya ait faaliyet belgesi hazırlaması gerekir.

-Vekalet bir şirketin özel plaka alabilmesi için hazırlaması gereken evraklardır.

-Şirketlerin özel plakalar için ödemesi gereken vergi beş ile onbeş bin Türk Lirası arasında (5-15 Bin TL) arasında değişmektedir.
 

Ziyaretci

Merhaba,
Yazınızı gördüm. Sizden bilgi rica edeceğim.

Şirket adına alınacak olan araçta özel plaka almak istiyoruz. Ancak istediğimiz plaka Sultanbeyli'de.
Şirketin merkezi ise Avcılar'da. Bu durumda ne yapabiliriz ? Gerçek şahıslar için geçerli olan ikametgah şartı,
şirketler için de mi geçerli ?

Teşekkür ederim.
 

ALİ.

Merhaba,
Yazınızı gördüm. Sizden bilgi rica edeceğim.
Şirket adına alınacak olan araçta özel plaka almak istiyoruz. Ancak istediğimiz plaka Sultanbeyli'de.
Şirketin merkezi ise Avcılar'da. Bu durumda ne yapabiliriz ? Gerçek şahıslar için geçerli olan ikametgah şartı,
şirketler için de mi geçerli ?
Teşekkür ederim.
İkametgah şartı şirketler için de geçerlidir. Sultanbeyli'de ikameti olan tanıdığınız herhangi bir şahıs veya şirket adına aracı satın alıp, istediğiniz plakanın tescilini yaptırdıktan sonra aynı aracı ikinci el araçmış gibi şirketiniz adına satın alabilirsiniz. Yalnız ikinci el araç satışları yüzde 1 KDV ile satıldığı için araç alımında yüzde 17 KDV kaybınız olur. Bunun için Sultanbeyli'de yüzde 18 KDV ile araç satışı faturası kesebilen oto kiralama firması bulmalısınız. Bu işlemi oto kiralama firması üzerinden yapmanız gerekiyor.
 

Ziyaretci

Merhaba bosta bir plaka buldum almak istiyorum ne yapmaliyim
 

Deyan

Merhabalar, 3 yıl önce anlattığınız yolla emniyete bağışta bulunarak İstanbul / Bağcılar'dan plaka aldım.ve araç adıma kayıtlı.Yeni araba aldığım da bunu Nasıl ona nakil ettirebilirim?Şuan aracı kullanmadığım halde satamıyorum plaka için. Yardımınız için şimdiden teşekkür ederim
 
Üst