Kadın erkek karışık şekilde Horon oynamak İslama göre haramdır

Doğu Karadeniz Bölgesi nin en büyük şenliklerinden biri olan Sis Dağı Yayla Şenliği için dün sabah binlerce kişi Sis Dağı ndaki şenlik alanında toplandı. Öğle saatlerine doğu horon oynayarak şenlik alanına inenler büyük bir horon halkası kurdu. Davul zurna ve kemençe eşliğinde yöresel kıyafetli kadınlar ve erkekler horon oynadı, şenliğin tadını çıkardı. Protokolün katıldığı açılış töreni öncesinde sahneye çıkan Samsun İl Müftüsü Yrd. Doç. Dr. Hayrettin Öztürk ün sözleri ise, binlerce kişiye adeta şok yaşattı.

Kadın ve erkeklerin bir arada horon oynamasını günah olduğunu belirten Müftü Hayrettin Öztürk, şunları söyledi:

Bunu söylemek benim görevim. Sizi uyarmazsam bana da hesabını Allah sorar. Yanınızdaki kardeşiniz bile olsa kadınlı erkekli el ele tutuşup horon oynayamazsınız. Kadınların kendi aralarında horonoynamalarının İslam a göre hiçbir sakıncası yoktur. Kendi aralarında oynarlar, kendileri izlerler. Samsun Müftüsü olarak ben bile izleyemem kadınların o horonunu. Siz hiç izleyemezsiniz. Demek ki kadın oynayacak kadınlar izleyecek. Erkek oynayacak, kadın - erkek izleyecek. Kadın erkek karışık şekilde oyun oynamak İslam a göre haramdır ve hesabı vardır. Türküler de müstehcen olmayacak.
haberturk.com
 
selam ederim;

islam'a göre cümlesi duyunca insanın ruhunda aydınlık ve sevgi çağrışım yapmalı. malesef son günlerde duyulan bu cümle yalnızca karanlık ve korku çağrışımı yapıyor. sebebi onu anlayamayanların kafasınca onu uygulama ve yorumlama çabasıdır.

işin kötüsü orda burda heryerde bu kişiler. kadın erkek ayrı bile oynasa emin olun ardından gelen bir başkası horonu gunah ilan edecektir.

işte gazi mustafa kemal in mücadele ettiği kitle ve düşünce buydu, asla islamiyet değil cehaletti onun mücadelesi.

ama kaygılanmayın, bu meseleler aydınlığa kavusacak. islamın ne olduğunun tanımı baştan yapılacak. her işte bir hayır vardır elbet dostlarım.
 
Üst