• Hoşgeldin ziyaretçi ÜYE OLARAK Özgün Haber ve Makalelerinizi kaynak göstererek uygun olan katogoriye ekleyebilirsiniz.

Feyzioğlu atakta

FEYZİOĞLU ATAKTA

Mehmet Necati GÜNGÖR

CHP lideri ve ekibi Washingtonda temas ve arayışlarına devam ederlerken,
Türkiye Barolar Birliği Genel Başkanı Prof. Metin Feyzioğlu dur durak bilmeden Türkiyeyi adım adım dolaşıyor.
Gâh bir durakta taksicilerle, gâh bir fabrikada veya sanayi sitesinde işçilerle, gâh bir meydanda vatandaşla.
Tam anlamıyla halk adamı portresi çiziyor Feyzioğlu.
Gittiği yerlerde takdir topluyor, seviliyor, bağırlara basılıyor.
Alternatif lider arayışında olan halkımız, en azından ana muhalefet için böyle bir lider tipini onayladığını açıkça belli ediyor.

Her zaman savunduğum şeydir:
Ana muhalefet partisi güçlü olmayan bir ülkede demokrasiyi tabiatına uygun bir şekilde işletemezsiniz.
Ana muhalefet partisi, iktidar partisine alternatif oluşturacak hatırı sayılır bir güce oluşmadıkça eleştirileri ve siyasi eylemleri her zaman havada kalmaya mahkûmdur.

Etkili muhalefet, ancak iktidar alternatifi olarak görülebilen muhalefetle sağlanabilir.
Bunun da en yakın adayı şimdilik CHPdir.

Feyzioğlunun ayak sesleri, CHPde en geç mahalli seçimler sonrasında bir lider değişikliğinin olacağını işaret ediyor. Sadece lider değişikliği mi? Bazılarına göre, yörüngesinden çıkmış, ilkelerinden sapmış CHPyi yeniden kendi rotasına oturtma hamlesi.

Bunun da ancak Feyzioğlu ile başarılabileceği konuşuluyor.
Feyzioğlu, Türkiyeyi adım adım adımlarken bu hedefe doğru koştuğunu gizlemiyor.
Kendisi konuşmasa bile, bu yönde yorumlar yapılmasına zemin oluşturuyor.
Çok iyi bir hukukçu olduğu söylenen Feyzioğlu, getirdiği hukuki yorumlarla özellikle Silivri ve Hastalda çile dolduran askerlerin mağdur ailelerinin umudu durumunda. Ona büyük bir sevgi ve güven beslendiğinin de farkında.

Sadece asker aileleri değil, bu mağduriyet karşısında vicdanları kanayan hemen herkes CHPde beklenen bu yeni hamlenin sadece kendileri için değil, ülke açısından da hayırlı sonuçlar doğuracağına inanıyor.

Atatürkün partisi yeniden Atatürkün yörüngesine girecek inancı gün geçtikçe pekişiyor CHP çevrelerinde.
Feyzioğluna yüklenen misyon ve beslenen ümitler bunu doğrular nitelikte.
Prof. Feyzioğluna beğeni ve destek sağlayan Halktvdeki konuşmasının, neden Deniz Kuvvetlerimizin hedef alındığını analiz eden bölümü önemli görüşler içeriyor.

Bir yere not ettiğim bu konuşmanın ilgili cümlelerini, yeri gelmişken paylaşmak istiyorum:
Haklılığınıza başka devletlerin karşı çıkmaması için sizin silahlı kuvvetlerinizin ve özellikle donanmanızın çok sağlam olması lazım. Rusyanın donanması olmasaydı Rusya Dışişleri Bakanının Suriyeye bomba yağdırmayalım teklifi etkisiz bir ricadan ibaret olurdu.

Ankaraya gemilerle mi gelip ihtilal yapacaklardı? Ankaranın dört tarafı kara ile çevrili. Deniz yok. Bildiğim kadarıyla bir çılgın proje dahi yok. İki göl var biri Eğridir, biri Mogan gölü. Bu iki gölde de donanma yok. Jandarmanın, karanın, havanın gücü vardır ama denizin gücü yoktur. Ankaraya istese de silahlı gücünü getiremez. Bu benim kafamı zorluyor.

Donanma olmadığında Suriyede sizin dış politikanız olmaz, Rum kesimiyle İsrail stratejik ortaklık kurarlar, öyle bakarsınız
Osmanlının en büyük yenilgisi Donanmanın Hariçte çürütülmesinden sonra olmuştur.

Bu delillerle ispata nasıl ulaşıldığını görmek istiyorum. Madem biz orda değiliz, hakimler de orada değil, nasıl olur da birilerinin orada bulunduğunu düşündüklerini ve orada bulunanların hangi davranışlarıyla darbe sonucunu doğurduklarını bize açıklamaları lazım. Kişilerin hangi delille yaptığını ispatlamak zorundadır mahkeme.


Tam da MGKnin 2004 yılı toplantısı ile ilgili kararlarının tartışıldığı bir sırada bu sözler daha da anlam taşımıyor mu?
 
CHP solcu bir parti olmadığı sürece, solun ortasında durduğu sürece hep ORTADA kalacaktır.

Türkiye Barolar Birliği Genel Başkanı Prof. Metin Feyzioğlu demokrasinen en iyi öncülerindendir bence.
CHP nin başına gelirse, 40 yaş üzeri kim varsa silip süpürürse, liboşları değil gerçek solcuları partiye kazandırırsa belki yeni bir kimlik oluşturmuş olabilir.
Aksi hade CHP nin bu haliyle ve kadrosuyla devam ederse, Atatürk anlayışlı CHP ye olduğu gibi kendilerine de yazık ederler...
 
Üst