Her laptop (notbuk) olması gereken olmazsa olmaz programlar

Wunderkit Bir web uygulaması olan Wunderkit, projeler üzerinde arkadaşlarınızla beraber çalışmanıza izin veriyor.

WSCC Portable Edition WSCC'nin taşınabilir sürümü, SysInternals, NirSoft ve Microsoft'tan çeşitli araçları bir araya getiriyor. WSCC ("Windows Sistem Denetimi Merkezi"), yüzlerce pratik Windows aracına grafiksel bir arayüz yoluyla ulaşmanızı sağlıyor.

Paragon Backup & Recovery2012 Free Bu ücretsiz yazılım saysinde sabit diskinizdeki bölümleri yedekleyebilir, bir imaj dosyasında saklayabilirsiniz. Bu sayede yedeklediğiniz bir Windows yüklemesini dilediğiniz zaman geri getirebilirsiniz.

Battery Bar Free Battery Bar, Windows'un standart pil göstergesi için iyi bir alternatif sunuyor. Windows'unuzun görev çubuğu ile bütünleşen araç, size pilinizin ne kadar kaldığını ister dakika olarak, ister yüzde olarak gösteriyor.

NetSetManLaptop'unuz ile farklı ağlara sıkça oturum açıyorsanız, bu araç işinize yarayacak. NetSetMan ile 5 farklı ağ profili ayarlayabilirsiniz (İş, ev, mobil gibi).

Homedale ile çevrenizdeki açık Wi-Fi bağlantılarını bulabilirsiniz. Ücretsiz araç sayesinde Wi-Fi bağlantılarıyla ilgili normalde göremeyeceğiniz bilgilere de ulaşabilir, router'ınızın sinyal gücünü görebilirsiniz.

OpenVPN ile internete şifreli olarak bağlanabilir, şifresiz kablosuz ağlarda veri hırsızlarından korunabilirsiniz.

CCleaner Portable CCleaner ile bilgisayarınızın belirli noktalarında biriken gereksiz dosyaları ve öğeleri kaldırabilir, onu hızlandırabilirsiniz. Araç ile programları kaldırmanız, tarayıcı geçmişinizi ve çerezlerinizi temizlemeniz de mümkün.

Notebook Hardware Control ile işlemci hızınızı, pil tüketimini ve diğer sistem değerlerini görebilirsiniz. Yazılımı kullanarak "pil tasarrufu" ve "maksimumum sistem performansı" gibi profiller arasında geçiş yapabilirsiniz.

AVG Anti-Virus FreeEn iyi ücretsiz antivirüslerden biri olan AVG Anti-Virus Free, ücretsiz bir güvenlik yazılımından beklenenin üzerinde işlevler sunuyor.

TrueCrypt Ücretsiz araç ile sadece parola ile ulaşabileceğiniz sürücüler meydana getirebilir, dahili ve harici disklerinizi güçlü bir şifreleme ile koruyabilirsiniz.

Xmarks ve LastPass Ücretsiz bir tarayıcı eklentisi olan Xmarks ile yer imlerinizi bir sunucuyla eşitleyebilir, onlara tüm dünyadan erişebilirsiniz.

Lastpass ise çevrimiçi parolalarınızı saklayarak onlara istediğiniz zaman erişebilmenizi sağlıyor.

Dropboxsayesinde dosyalarınızı farklı PC'ler ve mobil cihazlar arasında eşitlemek, hiç olmadığı kadar kolay. Dropbox'un masaüstü aracını yükledikten sonra tek yapmanız gereken ona oturum açmak. Artık verilerinizi buluta Windows Gezgini üzerinden şifreli bir bağlantı yoluyla gönderebilirsiniz.
 
EvernoteBilgisayar başında çalışırken zaman zaman kısa notlar alırız. Bu işi kolaylaştırmak isteyen Evernote, akıllıca bir çözüm sunuyor.

Evernote, tüm notlarınızı, grafiklerinizi, adreslerinizi, yapılacak listenizi ve fazlasını kategoriler halinde saklayabiliyor, aralarında arama yapmanıza izin veriyor.

LibreOffice Portable OpenOffice'ın bağımısız bir devamı olma niteliğini taşıyan LibreOffice, bir ofis paketinden bekleyeceğiniz her şeyi size sunuyor. LibreOffice içinde bir kelime işlemciden tablo işlemciye ve sunum hazırlama yazılımına her şey var. LibreOffice, DOC ve DOCX gibi Microsoft Office dosya biçimlerini de destekliyor.

PDF-XChange Viewer Portable PDF-XChange Viewer'ın bu taşınabilir sürümü, her tür PDF dosyasını hızlıca ve kolaylıkla açabiliyor.

VLC Media Player Portable Çokluortam içeriklerini yürütmede en popüler yazılımlardan biri olan VLC Media Player, çok sayıda video ve ses biçimini sorunsuz biçimde açabiliyor.

Skype PortableSkype ile internet üzerinden 25 kişiye kadar kişiyle ücretsiz konferans düzenleyebilir, karşınızdaki kişiyle ekranınızı paylaşabilir ve yardım alabilirsiniz.

SUMo PC'nizin güvende kalması için yazılımlarınızı güncel tutmanız şart. Ancak bu işi her yazılım için elle yapmanız can sıkıcı olabilir. Ama SUMo imdadınıza yetişecek: Ücretsiz araç, bilgisayarınızda yüklü olan yazılımları buluyor ve mevcut yükseltmeleri gösteriyor.

PDFCreatorHemen hemen her platformda okunabilne PDF belgeleri, önemli belgeleri yayınlamak için birebir. PDFCreator ile herhangi bir belgeyi PDF'e dönüştürmeniz mümkün.

Photoscape, dijital fotoğraflarla çalışmanız için ihtiyacınız olan her şeyi size sunuyor. Resimleri kolayca kırpabilir, onlara farklı efektler uygulayabilirsiniz.

Kindle for PC ile önceden satın aldığınız e-kitaplara erişebilir, e-kitabınızı okumaya diğer cihazlarınızda kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. Yer imleriniz, alıntılarınız ve metin etiketleriniz de eşitleniyor.

Synaptics Scrybe sürücüsü
Scrybe sayesinde touchpad'inizde çeşitli çoklu parmak hareketlerini kullanarak belirli eylemleri etkinleştirebilirsiniz.

Not: Sürücüyü kullanabilmek için Synaptics touchpad'e sahip olmalısınız (laptop'ların çoğunda bulunmaktadır).

Prey, sisteminizi izinsiz olarak kullananların profilini çıkarak onu bulmanızı sağlıyor. Bir hırsız PC'nizi çaldığında Prey, onun internette nerelere bağlandığını, kullandığı programları ve internet bağlantılarını kaydediyor. Tabi ki programın çalışabilmesi için hırsızın sabit diskinizi biçimlendirmemesi gerekiyor.

kaynak:
chip.com.tr
 
Üst