Rakamlarla Türkiye ve Suriye'nin askeri gücü

Savaş hesapları ve senaryoları da havada uçuşurken İnternet'de Türkiye ve Suriye'nin askeri gücü de karşılaştırılıyor. İşte rakamlar

Asker sayısı
Türkiye : 612 bin 900
Suriye : 304 bin

Uçak sayısı
Türkiye : Bin 940
Suriye : 830

Tank sayısı
Türkiye : 4 bin 300
Suriye : 5 bin 300

Yerdeki Silah Sistemleri
Türkiye : 69 bin 774
Suriye : 25 bin 406

Deniz Araçları
Türkiye : 265
Suriye : 19

Topçu Sistemleri
Türkiye : Bin 838
Suriye : 2 bin 160

Denizaltı Sayısı
Türkiye : 16
Suriye : Sıfır

Fırkateyn Sayısı
Türkiye : 19
Suriye : 2

Mayın Avlama Gemisi
Türkiye : 20
Suriye : 4

Amfibik Gemi Sayısı
Türkiye : 55
Suriye : 3


CNN Türk Haber Genel Yayın Yönetmeni Ferhat Boratav, iki ülkenin hava savunma kapasitesini geçtiğimiz aylarda eldeki verilere göre karşılaştırmıştı.

Türkiye’nin elinde her türden ve her yaştan 2.000 kadar uçaksavar topu ve yine her türden ve yaştan yaklaşık 350 batarya hava savunma füzesi var. Bunların çoğu 50’li, 60’lı yıllarda ilk kez üretilmiş silahlar. Elimizdeki en yeni nesil hava savunma silahı Stinger, o da 80’lerin ürünü.

Buna karşılık Suriye’nin elinde, 90’lı yılların tasarımı olan ve 2007’de aldığı 50 batarya Pantsir S-1 de olmak üzere bine yakın füze bataryası ve 4.000 uçaksavar topu var.

Uluslararası kaynaklara baktığızda Türkiye’nin hava savunma kapasitesi şu şekilde ortaya çıkıyor:

Birincisi elimizde 70 kadar MIM-14 Nike-Hercules uzun menzilli hava savunma füzesi var. Bunlar 50’li yıllarda yapılmış, özellikle Rusların yüksekten uçan stratejik bombardıman uçaklarını vurmak üzere tasarlanmış silahlar. ABD’de çoktan devreden çıkmış, biz de bunları artık devre dışı bırakıyoruz.

Sonra, MIM-23 Hawk orta-menzilli füzeler geliyor. Elimizde 16 batarya halinde elli kadar Hawk füzesi var. Hawk 50’li yılların silahı, ancak Türkiye’nin elindeki XXI modeli, modernize edilmiş, daha etkili hale getirilmiş, daha iyi bir radarı da var. Ama ABD’nin Hawk XXI’leri 2002’de devre dışı bıraktığını unutmamak lazım.

Geriye hava savunma sistemimizin asıl omurgasını oluşturan iki silah sistemi kalıyor.

İngiliz üretimi, orta menzilli Rapier füzeleri; bunlardan seksen küsur batarya var. Roketsan tarafından lisans anlaşmasıyla üretimi de yapılabiliyor. Rapier de, 60’lı yılların ürünü, ama çeşitli modernizasyon aşamalarından geçmiş durumda. İngiltere 2020’lere kadar kullanacağını sonra devre dışı bırakacağını açıkladı bile. Rapier’ler genellikle askeri tesislerin ve stratejik önemi olan sivil hedeflerin savunması için konuşlandırılmış durumda.

Ve son olarak bir dönemin efsane silahı Stinger. Çok etkili bir kısa menzilli-alçak irtifa hava savunma silahı. Unutmayalım, Afganistan’da mücahitler Sovyet uçak ve helikopterlerinin hava üstünlüğünü bu silahla sıfırladı.

Stinger, bir asker tarafından, omuzdan atılabilen, radarı olmayan, görerek ateşlenen ve hedefini kızılötesi ışınları, yani uçak motorunun yaydığı ısıyı izleyerek bulan bir silah. Menzili, hava şartlarına bağlı olarak 5 ila 8 km arasında değişiyor. Türkiye’nin elinde 850 adet bulunduğu tahmin ediliyor.

Stinger aslında 80’lerde devreye girdi, ama şimdi ASELSAN, bu roketlerden sekizini, bilgisayarla kontrol edilen bir rampanın üzerine yerleştirdi, rampayı da bir zırhlı personel aracı üzerine koyup “Atılgan” adını verdikleri, son derece başarılı bir silah sistemi yaratmış oldu.

Şu anda Suriye sınırına gönderilenler işte bu Atılgan’lardan Türkiye’nin elinde 150’den fazla var. (Aynı şekilde, dört Stinger’li rampanın bir 4x4 arazi aracı üzerine yerleştirilmiş şekli de var, onun da adı Zıpkın.) Tabii bir de, Suriye sınırına gönderildiğini gördüğümüz uçaksavar topları var.
 
Üst