ateizme tokat gibi

Sayın Ümmi sorularınızla ilgili cevaplar daha önce tarafımdan verildiği için tekrara düşmek istemem. Aramızda açık bir mantalite farkı var bu nedenle tam anlaşamıyoruz ( sakın yanlış anlamayın bu, ben doğruyum siz yanlışsınız demek değil). Belki farklı konularda birbirimizi okudukça daha kolay ve açık bir anlaşma zemini oluşturabiliriz.
Sevgi ve saygılarımla.
 
sn sabit
dünyada herkesin anladığı dil sevgi dilidir. demişler efenim.gönlünde sevgi olanlar anlaşır.Mentaliteleri farklı olsada.

"İşitin ey yarenler
Aşk bir güneşe benzer
Aşk olmayan gönül
Misal-i taşa benzer

Taş gönülde ne biter
Dilinde ağu tüter
Nice yumuşak söylese
Sözü savaşa benzer" demiş yunusumuz.

gönlünde sevgi olmayan insanın kalbi katıdır, ne kadar yumuşak olmaya çalışsada dili ağulu dur,sözü savaşa benzer diyor.Bu hangi düşüncede olursa olsun böyledir.gönlünde sevgi merhamet olmayan insanın mentalitesinin ne olduğuda çokta önemli değil.
Kuranda Maun suresinde,yetimi itip kakan,miskini doyurmayan,insanlardan ufak yardımları dahi esirgeyip,başkalarının yardımlarınada engel olanlar için ,Dini yalanladıkları,mürai oldukları söylenir efenim.namazlarından gafildirler denir.yani böyle bir kişi namaz kılıyor dahi olsa yalancıdır müraidir,namazı gösterişten ibarettir.
Öte yandan;" Allah sizi din hakkında size kıtal yapmıyan ve sizi yurdlarınızdan çıkarmıyan kimselerden, onlara iyilik etmeniz ve kendilerine adalet yapmanızdan nehyetmez, çünkü Allah adalet yapanları sever"( Mümtehine 8 )denir.Yani müslüman olmayanlarada adaletli davranmamız emredilir. açıkça canımıza kasdetmedikçe ve bizi memleketimizden sürmeye kalkışmadıkça.ve onlara adaletli davranmakta Allahın bizi sevmesine vesiledir.
eğer gerçek hayatınızdada buradaki kadar nezaketliyseniz eninde sonunda imanla buluşacağınızı düşünüyorum bendeniz.
çünkü;"Güzel davranmanın karşılığı elbette güzelliktir...(Rahman 60.61. Ayet)
 
Üst