Diş fırçalamak oruç bozar mı?

Adana Diş Hekimleri Odası Başkanı Dt. Hasan Yaman, oruçlu iken diş macunu ve su yutulmadan gün içinde dişlerin fırçalanmasının orucu bozmayacağını söyledi. Ayrıca, diş tedavisinin de orucu bozmadığına dikkat çekti.

İslam dininin en önemli özelliklerinden birinin temizlik ve sağlığa verilen önem olduğunu belirten Yaman, sağlığın ağızda başladığını bu nedenle dişlerin fırçalanmasının dinimizce de büyük önem taşıdığını belirtti.

'MUTLAKA DİŞLER FIRÇALANMALI'

Ramazan ayında ağız ve diş bakımına daha önem verilmesi gerektiğine dikkat çeken Yaman, "Günler uzun olduğu için sahura kalkılmalı ve sahurdan sonra dişler mutlaka fırçalanmalıdır. Çünkü fırçalanmayan dişlerde bakteriler daha fazla birikeceğinden çürük oluşumu hızlanır. Artan diş çürüğünün yanı sıra ağızda kötü kokuya da sebep olur. Mutlaka dişler fırçalanmalı ve diş ipi kullanılmalıdır. Oruçlu iken, diş macunu ve su yutmadan gün içinde de dişlerimizi fırçalayabiliriz. Bu durum orucu bozmaz. İftardan sonra da dişler fırçalanmalı" diye konuştu.

'DİŞ TEDAVİSİ ORUCU BOZMAZ'

Oruçlu iken diş tedavisinin yaptırılabileceğine de dikkat çeken Yaman, "Vatandaşlarımızın çoğunlukla bilmediği bir konu da oruçlu iken diş tedavisinin yapılacağı. Diyanet görevlileri, diş tedavisinin dişler uyuşturularak yapılabileceğini, bu durumun orucu bozmadığını açıkladı. Yani oruçlu olmak diş hekimine gidip diş tedavisi yapılmasına engel değildir" dedi.

HALKIMIZIN YÜZDE 95'İNİN AĞIZ SAĞLIĞI BOZUK
Ülkemizde yaşayanların yaklaşık yüzde 95'inin ağız sağlığın bozuk olduğunu belirten Yaman, insanların ya çürük, ya eksik dişleri, ya da dişeti problemleri bulunduğunu ifade etti. Sağlıklı dişler vatandaşların diğer rahatsızlıklarında olduğu gibi tüm gelişmiş ülkelerde olduğu gibi özelden hizmet alması gerektiğinin altını çizdi.
Habertürk
 
Üst