Kan vermek orucu bozar mı?

Trabzon Müftüsü Veysel Çakı, Ramazan'ın yardımlaşma ve Kuran ayı olduğunu belirterek, Yardımlaşmanın en önemli bölümlerinden biri de kan bağışıdır dedi.

Bazı kesimlerin kan bağışının orucu bozduğu yönünde yanlış bilgi sahibi olduğunu, bu nedenle kan bankalarındaki stokların azaldığını ve bazı kan gruplarının temininde güçlük yaşanabildiğini ifade eden Çakı, Kan vermek orucu bozmaz, acil durumlarda iftar beklenmeden kan verilebilir.

Acil durum olmasa bile kan vermek isteyen vatandaşlarımız oruçluyken ilgili merkezlere kan bağışında bulunabilirler. Bunun dinen bir sakıncası bulunmamaktadır diye konuştu. Orucun vücuda kan veya dışarıdan besleyici, güçlendirici herhangi bir madde verildiğinde bozulabileceğini dile getiren Çakı, Kan, makine yardımıyla trombosit ya da çeşitli hücreleri alınıp tekrar alınan kişiye geri veriliyorsa o zaman oruç bozulur dedi.

Kan bağışının ibadet olduğunu vurgulayan Çakı, Kanın üretilmesinin, insandan alınmasından başka alternatifi yok. İnsan başına bir sıkıntı geldiğinde ancak kanın ne kadar önemli olduğunu anlıyor. Merhamet etmeyene merhamet olunmaz. Ramazan ayında bir hastaya merhamet etmeyeceğiz de kime merhamet edeceğiz dedi.

AA
 
Üst