Makale web sitesi alırken nelere dikkat edeceksiniz?

Türkiyede, Hazır Web Sitesi hizmeti uygulamasının öncüsü olan Yurdum Yazılım'ın Genel Müdürü Cengizhan Özmen, web sitesi satın alınırken dikkat edilmesi gerekenleri şu şekilde açıklıyor:

Şirketler web sitesi edinerek bir yandan yasal yükümlülüklerini yerine getirirken, bir yandan da tanıtımlarını sağlayarak potansiyel müşteri sayılarını ve dolayısıyla iş hacimlerini arttıracaktır. Bu nedenle web sitesi satın alırken doğru tercih yapmaları çok önemlidir.

Bu konuda dikkat edilmesi gerekenleri iki ana başlık altında toplayabiliriz. Bunlardan birincisi web sitesi hizmeti veren şirketin özellikleri, ikincisi ise web sitesinin teknik özellikleridir.

Hizmeti veren şirketin özellikleri

- Öncelikle TİBden alınmış Yer Sağlayıcı Faaliyet belgesine sahip olmalıdır.

- Alanında uzman, yeterli tecrübeye sahip olmalıdır. Ana faaliyet konusu web sitesi hizmeti sağlamak olmalıdır. Referans sayısına, bu alanda kaç yıldır hizmet verdiğine bakılarak bu konuda fikir sahibi olunabilir.

- Yeterli ekonomik güce, teknik donanıma ve kadroya (yazılım uzmanı, sistem yöneticisi, teknik destek ekibi vb.) sahip olmalıdır.

- Müşterilerine, domain kaydı, hostign, e-posta gibi web sitesi ile ilgili bütün hizmetleri sunabilmelidir.

- Ücretsiz teknik destek ve bilgi verebilmelidir. Gerek e-posta, gerekse telefon aracılığı ile kolayca ulaşılabilir olmalıdır.

Web sitesi hizmetini veren şirketin bu özellikleri taşıması, alınan hizmetin devamlılığı ve kalitesi açısından çok önemlidir.

Satın alınacak web sitesinin temel özellikleri

- Öncelikle satın alınan web sitesi hizmeti domain, hosting, mail ve yönetim panelinin tamamını kapsamalıdır.

- Web sitesi kolay düzenlenebilir ve yönetilebilir olmalıdır. Bunun için kolay ve anlaşılır bir yönetim panelinin bulunması gerekir.

- Siteye istendiği kadar sayfa eklenebilmelidir.

- Ziyaretçilerin site yöneticisine kolayca ulaşmasını sağlamak için iletişim formu bulunmalıdır.

- Ziyaretçilerin ilgisini canlı tutabilmek için ziyaretçi defteri, üyelik ve forum gibi iletişimsel modülleri içermelidir.

- Ürün ve hizmetlerin sergileme ve sipariş alma imkanı saılayacak bir modül bulunmalıdır.

- Web sitesine, genel dosya türleri (word, excel, pdf, swf resim vb.) eklenebilmelidir.

- Yeni Türk Ticaret Kanununda belirtilen bilgi ve belgelerin kolayca siteye yüklenebileceği bir modül içermelidir.

- Fotoğraf galerisi, foto slayt gibi görsel unsurlar kolayca eklenebilmelidir.

- Web sitesi, arama motorlarınca kolay indekslenebilir bir yapıda olmalıdır.
Yaklaşık 20000 müşteriye hizmet veren Yurdum Yazılım firması, tamamen kendi geliştirdiği sistem sayesinde müşterilerin 10 dakikada bir web sitesi yayınlama imkanı sunuyor. Üstelik bir yıllık hizmet için talep ettiği fiyat çok düşük.

Yurdum Yazılım, hizmet politikasını "düşük fiyat, yüksek kalite" şeklinde özetliyor.
 

Ziyaretci

2008 YILINDA DAHA ÇOK YENİ BİR FİRMA İKEN cENGİZHAN BEYDEN WEB SİTESİ ALDIM. Beni en çok etkileyen gecenin 1 inde yazdığım destek mailime bile dönüş yapmasıydı. Bu sebeple onlarca dostuma tavsiye eetim ve onların da satın almalarına vesile oldum. Anca şu anda Yurdum Yazılım büyüdü. Ve maalesef o da hizmette aksamaya başladı. 1 haftadır destek ihtiyacıma yanıt alamıyorum. Mail yazdım olmadı. 2 kez telefon ile temas kurdum dönüş yapmadılar. Bence web sitesi alırken dikkat edilmesi gereken en önemli detay samimi destektir. Ama boşuna heveslenmeyin. Böyle bir kültüre sahip şirket kıyamete kadar olmayacak....
Yusuf Cemali GÜLPINARLI
Yatırım Grup
 
Üst