Bir Alevi ve bir Sünni evlense ne olur

Alevi Sünni evliliği meselesini gazeteci yazar Erkam Tufan Aytav kitaplaştırdı

KİTAPTAN İLGİNÇ CÜMLELER:
"Ne demek ya Mum söndü, öyle bir şey bilmiyorum ben, dedim. Olur mu ya dedi, bizim oradaki aleviler aynen böyle"
"Annem ilerleyen yaşlarda, "Seni köpeklerin önüne atarım, parça parça edip, gene de bir Sünni'ey vermem" demeye başlamıştı...
"Öğretmen okuluna gittiğim zaman bir ara camiye gitmek istedim. Sünni bir köy vardı onların camisine gittim. Ya millet dönüp bana baktı. O kadar garip oldum ki... Adamlar namaz kılmayı bırakıyor, bana bakıyorlar."
"Sünnilik - Alevilik. Yani biz Alevi kızı nasıl anlatırız çevremize, bizim de sosyal çevremiz var"
"Bana bir zamanlar, Şiilerin çocuğu böyle yedi kat tülbent altından bile öpülmez, derlerdi"
"Hz. Muaviye demediği, Ehli Beyt sevgisi, Fatma sevgisi olduğu için zaten ....'la evlendim"
"Babam Sünni birini kirve tutacağımı söyleyince amcamla kavga ettiler. Dayımla kavga ettiler. Köyde ne kadar akraba varsa gelip..."
"Kürt'üyle evlendin, Alevi'siyle evlendin sesimi çıkartmadım, şöyle yapmadım, bir de gittin ismini mi aldın?"
ilknokta.com
 

Venhar

1. Hikaye yarışma birincisi, 2. Avatar yarışma bir
Bir arkadaşım geçen yıl tanıştığı ve sevdigi alevi biriyle nişanlanacaktı yani en azından öyle karar aldıklarını hatırlıyorum ...
ama maalesef alevi aile sünniden kız almak olmaz dedikleri için birbirlerini çok sevdikleri halde sırf aileler istiyorlar diye ayrılmak zorunda kaldılar .daha sonra aile alevi bir kızı istemiş ve nişan yapmış sanırım çocuk mutsuz olduğu için ondan da ayrılmış
yazık çok yazık hala böyle düşünen cahil insanlar var
 
selam ederim,

gerçekten üzücü sevgili venhar. bende çok şahit oldum bu tür olaylara ömrümde. bu meseleler sona erecek artık. bu çağda insanlığa yakışır işler gerçekten değil. çok insanın canı yandı bu işlerden kimsenin eline birşey geçmedi. aklı başına gelecek insanların.
 
selam ederim;

onlara göre din bunu istemiyor. onlara göre ulu Allah bunu istemiyor. iki farklı meshep evlenemez diyor. sadece mezhep değil dinler arası evliliklerdede bu var. insanların eşlerini inananlardan seçmesi isteniyor islam'da da. bu bir öneridir aslında. iki insanın geçimli olabilmesi hayata aynı açıdan bakıp ortak fikirlerde olması evlilik için olumlu bir şeydir. verilen önerinin cennet ile cehennem ile alakası yoktur. tabiki insan özgürdür dilediği evliliği yapabilir. her insanda ulu Allahın nuru yokmu. buna kim karşı çıkabilir? elbette düşünemeyen idrak edemeyen insan karşı çıkar. din olmaz diyor der. böylece dinlerde putlaşmış olur. insan düşünceden uzaklaşır. oysa hep düşünün diyor kur'an.
 
Dini ona buna karıştırırsanız bırakın sevenlerin ayrılmasını vatanın bölünmesini ve daha neler olur kimbilir.
 
selam ederim;

dini dışlamak ile bölünmüştür zaten. amaç birleşmek ise din her alanda bir insanlık ilacıdır. önce dinin ne oldugunu iyi bilmek gerekir. dini hayatlarına karıştırmayan ülkelerin sonunu youtube den izleyebilirsiniz. vahşet, katliam, huzursuzluk, mutsuzluk. dinin kimseye zararı yoktur. cehaletin zararı çoktur. dini anlamak ve anlayamamak vardır. din bölücü değil birleştiricidir. din ve devlet işleri birbirinden benim bahsettiğim anlamda ayrılamaz. devletede bir işi düzgün icra etmek için evvela doğru gerekir. din baş örtüsü namaz ve oruçtan çok daha fazlası demektir. ama nedense bunu görmek anlamak istemiyor kimse. her işte bir hayır vardır bakalım sonuçta ne olacak göreceğiz.
 
Üst