Siz hangi kategoridesiniz ?

Üç türlü yaşamak vardır..
1-Yaşadığının farkında olmaksızın. Yani yaşadığını, yaşamak denen hadiseyi bütün azametiyle idrak etmeden yaşarsın. Yani insanların büyük bir çoğunluğu gibi.

2- Nerede olursan ol, hangi şartlar içinde bulunursan bulun, yaşamak bir saadettir senin için. Düşünmek, okumak, sevmek, döğüşmek, görmek, işitmek çalışmak, işkence etme, nefret etmek, hasılı bütün bu maddi ve nanevi şeyler bir saadettir senin için. Yani bizatihi yaşamak denen şey ne güzeldir. Bunu her an ve her şart içinde idrak edersin.

3- Yaşamak bir vazifedir senin için. Bazan ölmek nasıl bir vazife olursa, yaşamak öyle bir vezifedir. Verilmiş bir sözü yerine getirmektir.
Benim için yaşamak denen hadise, ister hapiste olayım, ister dışarıda, ister sevgilinin eli elimde ay ışınğını seyredeyim, ister hapisanedeki odamın tavanında yürüyen tahtakurusunu, yaşamak bir saadettir.

Siz bu yaşamın hangi rolündesiniz?
 
selam ederim,

sanırım birinci kategori ile ikinci arasında bir yerlerdeyim. öyle zordurki birincisinden kurtulabilmek. hep çeker aşağıya dünya içerisine. sen istersin yukarı çıkmak şu gürültü kıyametten kalabalıkdan uzaklaşıp bir köyde yaşamak. doğa ile iç içe stressiz bir ortamda olmak ama ne mümkün. ilahi yaradılışı hissederek yaşamak mucizelere şahit olmak. baharda mis gibi tertemiz oksijeni yeni açmış çiçeklerin kokusu ile içine çekmek. sonbaharda yağan yağmurun toprak ile birleşince ortaya çıkardığı o mis koku, yazın güneşin parlak sefası, kışın odun ateşi başında kilimde oturmuş sakinlik içersinde sohbet eden iki insan. ama nerede böyle bir yaşam. öyle zordurki ikiye geçebilmek.hissederek hissettiğini hiç unutmadan büyük şehirler içersinde yaşayabilmek. kimse birşey vermediginde sende vermek istemiyorsun. işte sende onlardan biri olup çıkıyorsun. af dilemekden başka şey gelmiyor elden. doğruyu bildigin halde gaflet içinde uygulayamamak ne ze üzücü.
 
Üst