Yeraltı Şehri

Merhaba
1963 yılında, Derinkuyunun bir sakini (Kapadokya bölgesi, Orta Anadolu, Türkiye), Magara evinini genisletme amaciyla yiktigi bir duvarin arkasinda gizemli bir oda olduğunu gorunce şaşırdı, Duvar yikmaya devam edince; bu oda başka bir odayaı ve başka bir, ve bir diğeri ile bu ...
Şans eseri bulunan Derinkuyu yeraltı şehrinin ilk seviyesi 1400 aC yıllarda Hititliler tarafindan yapilmis.

Arkeologlar bu büyüleyici sol yeraltı şehri incelemeye başladı. 85 metre kadar bir derinlige sahip olduğunu düşünüyor olmasına rağmen,simdilik kırk metreye ulaşildi.

Mevcut 20 yeraltı seviyelerine ulasmaya sıkıntı var. Sekiz. kat seviyeleri ve yukarisi ziyaret edilebilir; diğerleri kısmen tıkalı veya Derinkuyu eğitim arkeolog ve antropologlarına serbest.

Şehrin ilk Hıristiyanlar tarafından da, işgalin farklı zamanlarda, Kapadokya geçirdiğini sık isgallerden kendilerini korumak için toprakaltında yaşayan binlerce kişi tarafından sığınak gibi kullanıldi.

Şehir içinde kendisini tanıtmak için kilitli tehlikenin bilincinde düşmanları, genellikle nüfus yüzeye zehirlenmesi kuyuları için bıraktığın çalıştı.

İçi şaşırtıcı: (10.000 kişi için yer ) Derinkuyu yeraltı galerileri hareketli dairesel taş kapılar, üç stratejik açıdan önemli noktaları engellemede kullanilmistir. Bu ağır taşlar düşman girişini önlemistir. Bunlarin yükseklikleri 1-1,5 m, 50 santimetre genişliğinde ve 500 kg. agirligindadirlar.

Üstün görüntü yılında toprakaltı sakinleri izole olan, yuvarlak taş kapı koridoru kapatıldı nasıl değerlendirilir

Ayrıca, Derinkuyu Kapadokya'dan diger bir yeraltı şehrine sahip, Kaymaklıya 8 kilometrelik bir tünel var.

Bu bölgenin yeraltı şehirlerinden Yunanlı tarihçi Jenofonte bahsetmistir. Anabasis eserinde insanların toprak altında kazilmis evlerinde ailesi, evcil hayvanlari ve kilerleri ile yaşadiklarini açıklamıştır.

Ust seviyelerinde ise ahır, yemek odası, bir kilise (yükseklik fazla üç metre tavan ile ), mutfak ( şenlik ateşleri ve is nedeniyle kararmış) bulunmustur .Ayrica: , şarap ve yağ, depolari, bir okul, çok sayıda oda , hatta uzum sikma presleride mevcuttur..

Şehir bir yeraltı nehrinden faydalanmıştır.Ayrica su kuyuları (52 kuyu var) ve muhteşem bir egzoz fan havalandırmasi vardır.
 
Üst