Düsünceyi İfade özgürlüğü nedir?

Bu konuya cevap yazmaya tekrar dönmüşken, önce biraz olsun sıhhatli düşüneceğim an geldi ve hırsım bazıları gibi aklımdan üst de değilken şu geşmişe bir döneyim, Bu konuda YÜCEL isimli üye güya fikrini beyan ederken kendi gibi düşünmeyenlere inceden VATAN HAİNİ (Cumhuriyete karşı gizli emelleri var) derken bunu tesbit edip, kırmızı renkle tekrar kendisine iade eden benim ve kendisinden değilde formu düzenli tutması gereken bir adminle gereksiz bir sürtüşme yaşadım. YÜCEL isimli üye ve benzeri arkadaşların üsluplarında gözünüzden kaçan bu denli ağır ama sivri olmayan sözler bu forumda ben veya benim gibi dikkatli üyelerden kaçmıyor, bunun adına düşünceyi ifade özgürlüğü deniyorsa çerçevesi belli ve ifadenin anlamı bir önceki üye arkadaşımında dediği gibi ifadenin tarzı önemli, evet ben cevap verdim, ama cevap gerektiği için verdim, bu bir örnektir.

Forumda düşüncemizi ifade ediyoruz diye her değer veya konuya saldırı anlamında tarz seçenlerin bunu aklına koymasında yarar var. Sözümü birazda mecazi manada bir deyişle bitireyim bakalım ne tepkiler gelecek?

"Men dakka dukka" İyi forumlar.

her düşündüğümüzü söylemekte elbette fayda vardır fakat her düşündüğümüzü her yerde söylediğimiz zaman olmuyor işte ama karşımızdaki kişi saygı ve hoşgörüde alnayışlı ise sorun yok.........

Son düzenleme:
Düşünce ve ifade özgürlüğünün yaşama geçirilmesine yönelik tüm çabalar bugüne dek iktidarlar tarafından çeşitli bahanelerle engellenmiş....
Düşünce özgürlüğünün sağlanabilmesi için, yeni, demokratik bir anlayış ve yönteme ihtiyaç var....

Şiş li'deki bir dürümcünün reklam broşüründen harfi harfine aktarılmıştır.

Diyet, perhiz, rejim gibi faaliyetler hedefte Türk delikanlılarının ve genelde de Türk milletinin devamını engellemek için dış mihraklar tarafından gündeme getirilmiş şuurlu bir düzmecedir. Gaye, eskiden bir koyunu, bir oturuşta götüren dev gibi babayiğit atalarımızı ve tarlada doğum yaptıktan sonra bebeğini kundaklayıp, elde orak tarlada çalışmaya devam eden Türk kadınlarını; kalori hesaplayan, hapşırınca yatağa giren, fitness ve aerobik yapan çıtkırıldım tiplere dönüştürmek ve büyük Türk ırkını Çinliler, Japonlar gibi sıska, zayıf ve sağlıksız bir ırk haline getirmektir.

İcabı halinde 240 kiloluk top mermisini tek başına namluya süren bir babayiğidin, kalori hesaplayan, yoğurtlu kebabı reddeden bir züppe haline getirilmesinden daha büyük bir soykırım olabilir mi?

İç yağının, kuyruk yağlarının, anamızın Vita yağının kolestrol yaptığı palavradır.

Kolestrol, kebapları yedikten sonra iki şişe soda içerek ayarlanabilecek bir gaz durumudur.

Sakın bu oyuna düşmeyin.

Feminizm, kadın hakları, çevre şuuru ve eşitlik adı altında Türk kızlarının akılları çelinerek, yemek yapmayı bilmeyen, bizim istikbalimiz olan yavrularını, abuk subuk yiyeceklerle yetiştirecek, damak zevki gelişmemiş, sunta kılıklı diyet bisküvilerini yiyecek sanan bir hale getirmişlerdir.

Ayrıca kör olası dış mihraklar, bu kızlarımıza kebap, soğan, çiğ köfte vb. Lezzetleri yiyen, bardak bardak şalgam suyu içen yiğitlerimize hanzo-kıro gibi sıfatlar takmayı öğretmişlerdir.

Ayrıca son yıllarda moda gibi gösterilmeye çalışılan Çin mutfağı diye birşey yoktur. Bu sözde mutfak, acaip zerzevat ile acaip mahlukatın, wog adı verilen bir tencerede yarı pişmiş yarı çiğ olarak hazırlanıp insanlara eziyet olsun diye sopalarla yenmesinden ibaret bir hokkabazlıktır. Sakın kanmayın, sakın yemeyin. Helal değildir!

Unutmayın su uyur, düşman uyumaz

Best regards.
R.Mustafa ULUOCAK (李延华)

Shanghai Lentz International Trade Co.,Ltd
Room : 6 - 1503 No: 246 Wu Hua Road.
Hong Kou District - Shanghai
200086 CHINA

blueice

kişilere devlete zarar verir bizdeki düşünce özgürlüğü yakın geçmişte yaşanan ihtilaller kampüslerdeki kavgalar bunları hatırlayın.insanın kurduğu düzenlerde düşünce özgürlüğü olmaz birinin özgürlüğü diğerininkini kısıtlar ya da yasaklar ve kurallar bunu engeller
daha düne kadar başörtü örtenlerin özgürlüğü yadırgandı nerde düşünce özgürlüğü?bu özgürlüklerin pek çok yüzü pek çok kolu var o yüzden özgürlük yok dünyada özgürlük anlayışı karalamaya kılıf olmuş alttaki arkadaşın yazısı buna iyi bir örnek olmuş tebrikler

Onlarca farklı tanımı yapılabilir. Ama bu ülkede düşünce, ifade veya başka türlü herhangi bir şekilde "olması gereken" özgürlüğün olmadığı muhakkaktır. Bizim insanımız başkasının özgürlüğünün nasıl olması gerektiğine karar verme hakkını kendinde saklı tutarak, bu başkasının özgürlüğüne katkıda bulunduğunu sanar.

Başkasına "şunu yaparsan özgür olursun; şunu yapman özgürlüğüne aykırıdır." gibi şeylerin dayatıldığı bir ülkede özgürlükten bahsetmek güçtür.

Herkez benim düşündüğüm gibi düşünsün başka birşey düşünmesin demek.aklından bile geçirmesin demek demek

Onur, insanın vezgeçilmez yüküdür. Herkes taşıyamaz.
Ertuğrul Torun

Her insanın yeteneği cesaretini kullandığı ölçüdedir..
Gökhan Doğan

Koza için hayatın sonu olarak görünen şeyi ustalar kelebek olarak görür.
Robin Sharma

Önyargıları parçalamak atomu parçalamaktan daha zordur.
Albert Einstein

Nokta, tüm çizgilerin esasıdır.
Hallac-ı Mansur

Gerçeği kabul etmek onu değiştirmekten daha zordur.
Mete Can

Önyargılar, insanları birbirlerinden uzak tutmak için bilgisizlikten yapılmış zincirlerdir.
Blessington Kontesi

Düşünce adamı bir zümrenin emir kulu değildir. Hiçbir merkezden talimat almaz. Bir partiye bağlı olmayabilir. Ama tarihe angajedir. Yani vatandaş olarak vazifeleri vardır: Belli savaşları kabul etmesi, belli tehlikeleri göze alması lazımdır. Bir devrin şuuru olmak zorundadır o. Başlıca vazifesi: Bütün hakikatleri yoklamak, bütün yalanların maskesini yırtmak, kalabalığa doğruyu göstermek. Bazen yangın kulesindeki nöbetçi olacaktır, bazen engine açılan geminin kılavuzu. Sokakta insanlar boğazlanırken, düşüncenin asaletine sığınarak elini kolunu bağlamak, düşünceye ihanettir.
Cemil Meriç

Düşüncenin gemlerini biraz bırakınca cinnete ve hikmete beraber gidiyor insan.
Cemil Meriç

Tabular tabular.. Her adımda şuura dur emrini veren bir jandarma neferi. Her kapının arkasında, elinde bıçak, bekleyen bir harem ağası. Düşünme! Düşüneni iftiranın ve sefaletin lağımında boğduktan sonra ellerimizi yıkayıp, "efendim bizde filozof yetişmiyor" diye ah-u vahlar.
Cemil Meriç

Düşünmeden önce dilin çalışmaya başlamasın.
Ziya Paşa

Yutmadan evvel çiğnemek ne ise,konuşmadan evvel düşünüp taşınmak ta odur.
Bediüzzaman Said-i Nursi

Düşünmeden konuşan pişman olur. Konuşmadan düşünen selamet bulur.
Yahya b. Muâz-ı Râzi

İnsanı ezen hayat değil, düşüncedir.
Victor Hugo

Bizce aklı başında adam yalnız bizim gibi düşünendir
La Rochefoucauld

Tuz nasıl yemeklere tat veriyorsa, eşyaya niteliklerini veren de insanların düşünceleridir
Anatole France

Düşünce namuslu insanlarda bulunur.
Euripides

Her aydınlığı yangın sanıp söndürmeye koşan zavallı insanlarım: Karanlığa o kadar alışmışsınız ki yıldızlar bile rahatsız ediyor sizi! Düşüncenin kuduz köpek gibi kovalandığı bu ülkede, düşünce adamı nasıl çıkar?
Cemil Meriç

Kendi düşünceni, bakışını, başkalarına mal etmekten çekinme.
Dale Carnegie

Herkes benim düşünceme katılırsa, yanılmış olmaktan korkarım.
Oscar Wilde

Atasözü:
Doğru söz (ağıdan) acıdır.

Açıklaması:
Kimi insanlara (özellikle yalancı, çıkarcı, ahlâkı bozuk) kusurlarını, yanlışlarını, düzensizliklerini, yolsuzluklarını ortaya çıkaran sözleri yüzüne karşı söylemek çok acı gelir. Çünkü çoklukla bu tür insanlar ya açıklarının ortaya çıkmasını istemezler ya da doğru sandıkları hareketlerinin yanlış olduğunu kabul etmezler.

İNCİ

Düşüncelerimi her zaman açık yüreklilikle söylerim. Bu yüzden de çok tepki alan biriyim.
Riyakarlık yaparak birilerini memnun etme gibi bir sorunum yok. İnandığım doğruların peşinden tek başıma da olsam sonuna kadar giderim... Eğer çoğunluklar her zaman doğrudan yana olsaydı Hz. Nuh a inanıp gemiye binerlerdi. Ama bildiğiniz gibi çoğunluk doğruyu göremedi hatta öz oğlu bile göremedi ve çoğunluk boğulup gitti. İnanan azınlık ise hayatta kaldı. Herkes inandığı yolda devam etsin...