• Hoşgeldin ziyaretçi ÜYE OLARAK Özgün Haber ve Makalelerinizi kaynak göstererek uygun olan katogoriye ekleyebilirsiniz.

Türkiye`nin gelişmesinin önündeki en büyük engel nedir?

Türkiye`nin gelişmesinin önündeki en büyük engel nedir?

 • Tembellik

  Kullanılan: 0 0.0%
 • Dışa Bağımlılık

  Kullanılan: 0 0.0%
 • Din istismarı

  Kullanılan: 0 0.0%
 • Laiklik

  Kullanılan: 0 0.0%
 • Etnik Ayrımcılık

  Kullanılan: 0 0.0%
 • Askeri Harcamalar

  Kullanılan: 0 0.0%
 • Muhalefet Partileri

  Kullanılan: 0 0.0%
 • İktidar Partisi

  Kullanılan: 0 0.0%

 • Kullanılan toplam oy
  2
selam ederim,

türkiyenin gelişmesine engel olan maddelerin arasına "toplumda birlik ve beraberlik ruhunun çökmüş olması" maddesininde eklenmesini rica ediyorum. bu birlik ve beraberligi saglayabilseydik diğer maddelerde belirtilen sorunların hiç biri gelişmemize engel olamaz. şöyleki toplumda hemen herkesimin sahip olduğu anlayışlardan baskın olan birine göre ortaya çıkan partiler ülkemizin bölünmesine sebep olmuştur. örnekte vermek isterim.

Mhp; milliyetçi duygularımızın sembolüdür.
Chp; Atatürkçülük, çağdaşlığımızın ve laikliğin sembolüdür.
Akp; Büyük bir kısmı müslüman olan ülkemizin dindar kesimini sembolüdür.
Bdp;Kürt vatandaşlarımızın bir kısmının sembolüdür.

şimdi sormak isterim, yukarıdaki siyasi partilerin sahip oldukları ideoloji bizim ülkemizin sahip oldugu en temel ögelerdir. ve hepsi bizdendir. bizle milliyetçi, atatürkçü, çagdaş, laik (ki laik lik din ve devlet işlerinden ayrılmasıdır. fakat doğruyu icra etmek için her alanda bize vicdan veren dinimizi çok iyi anlamış olsak laikliğe gerek yoktur. din anlaşılamamıştır ve ortaya çıkan anlaşmazlık aşılamayınca insanlar ayırmak gibi bir yanlış yapmışlardır. oysa humanizm, sevgi saygı adalet içeren dinimizin devlet ayrılması mümkün değildir) inançlı, kürdü, lazı çerkezi alevisi bizler bu ülkenin hemen hemen bütün değerlerine sahip olan bireyleriz. ve biz bu meclisi oluşturuyorsak bütün kesimlerin fikir ve ideolojisini benimseyip toplumu kucaklayan bir parti malesef çıkaramamışıztır. oysa bütün toplumu kucaklayan ve bütün bu değerlere sahip olan bir partiyi elbette bizler var edebilirdik. yapılan icraat güzelse muhalefet yine muhalefet yapmazdı. veya hükümet muhalefetlerinde proje ve önerilerine açık olur daha seçkin, birlik ve beraberlik içinde toplumun geneline hitap eden işler yapılabilirdi. bu zamana kadar koltuk sevdaı bu ülkenin ileri gidememesine sebep olmuştur. gelen partilerin yetişmiş kadro yerine kendi kadrolarını, işini bilmeyen insanları hemen kurum içlerine yerleştirmeleri, devlet birimleri arasında protokolü ve luzumsuz işleri arttırmış, icraat yapmak yerine prostedurler ile ugraşmışlardır. öyleki ülkemizden bir tane dünyaya gögsümüzü gere gere sanatta ilimde bilimde ileriye gitmiş insan çıkaramamışızdır. bu kapasitede olanlar ise yurt dışına gitmişlerdir. sebebide devletin imkan vermemiş olmasıdır.

bütün bu ideolojilere sahip olan bir parti alır götürür bu ülkeyi, fakat önce insanlarımızın parti-ci likden, hoca-cılıkdan, atatürk-çülükden,din-cilikden, milliyet-çilik den,türk-çü veya kürt-çü lük den vaz geçerek idrak etmesi gereken bütün bunların hepsi biziz deyebilmesi gerekmektedir. çünkü bu ülke çi ve çı ların değildir. bizimdir hepimizim. herkez bir adım geri atsın düşünce ve ideolojisinde direnmesin, daha anlayışlı ve hoşgörülü olsun birbirine karşı. bugün çökmüş olan toplum ruhunu harekete geçirmek için bir atatürk daha gelmeyecektir. kimse samsuna çıkmayacaktır. oturup beklemek yerine bakış açılarımızı yumuşatmak ile başlayalım harekete. bütün bu değerler hepimizde zaten mevcuttur, bir kısmı baskın ise o kısmını herkez törpülemeye gayret etsin. bunlar benim fikir ve önerilerimdir. bu bütünlüğü sağlayacak biri elbet çıkacaktır. ve o sadece ülkemizi değil bütün dünyayı el ele getirecektir.
 
selam ederim,

atatürk samsuna ne için çıktı? görmüştü büyük bir gerçeği, ülkemizin insanlarında var olan o aziz toplum ruhunu harekete geçirmek için gitmişti. oysa türk halkında toplum ruhu olmasa idi 1 değil yüz bin atatürk gelse o mücadeleden başarılı çıkamazdık. görünüz ırak bugün ne halde. o halde bizim damarlarımızda var olan kudret bu yüce birlik ve beraberlik ruhudur.birimiz hepimiz hepimiz birimiz için bilindik bir lafdır amma türk milleti bunu çok güzel uygulamış dünyayı hayrete düşürmüştür. biz bunu tekrar başaracagız. alyıldız bayrağımız ile la ilahe illallah sözleri ile ilerici reformcu insancıl dünyaya örnek bir ülke olacağız.

haydi veren de alanda ulu Allah o bizden razı olana kadar hata ve kusurlarımızdan ve öne çıkardıp bölündüğümüz herşeyden af dileyip el ele gelme vaktidir. "türk milletinin başı dara düşmüştü'de biz onlara bir mustafa daha gönderdik" cebrail as.
 
Üst