• Hoşgeldin ziyaretçi ÜYE OLARAK Özgün Haber ve Makalelerinizi kaynak göstererek uygun olan katogoriye ekleyebilirsiniz.

Cemaat ,Tarikat, Aşiret gibi geleneksel toplum yapısı...

Cemaat, Tarikat, Aşiret , gibi geleneksel toplum yapısı ile demokratik modern ve gelişmiş bir toplum olmamız mümkünmüdür?
  • Toplum geliştikçe birey de gelişir..
  • Birey gelişmedikçe toplum da gelişmez..
Hangisi...?
 

bursali68

Cemaat, Tarikat, Aşiret , gibi geleneksel toplum yapısı ile demokratik modern ve gelişmiş bir toplum olmamız mümkünmüdür?
  • Toplum geliştikçe birey de gelişir..
  • Birey gelişmedikçe toplum da gelişmez..
Hangisi...?
Merhaba,

Cemaat , Tarikat , Aşiret gibi geleneksel toplum yapısı ile modern ve gelişmiş bir toplum olunamaz...Çünkü Cemaat , Tarikat , Aşiret yapısı gereği farklı fikirlere açık değildir...Bu da toplumun dar anlamda yerinde sayması anl***** gelir...

Ancak iki maddeye bakınca sanki " tavukmu yumurtadan , yoksa yumurta mı tavuktan " diye bir padoks veya soru akla gelir gibi oluyor...

Aslında ikisi de birbirine bağlı...Ancak sıfır noktasından yola çıkarsak önce bireyin gelişmiş olması gerek ki " Toplum " gelişmiş bir toplum olsun...Yani gelişmiş olan bireyler , gelişmiş bir toplumu ortaya çıkartır...Sonraki nesiller de gelişmiş olan toplumdan alacaklarını alsın...Yani gelişmiş toplum da aynı zamanda bireyin eğitiminde bir araçtır / materyaldir...Yani kısaca ikisi birbirinin ayrılmaz parçası...Ancak ilk başlangıç ne olmalıdıra benim yanıtım...:

[*]Birey gelişmedikçe toplum da gelişmez..

Sağlıcakla kalınız...
 
Devlette bir cemaat, tarikat toplumu değilmidir? Birşeye bağlı değilmidir. Önemli olan cemaatin,tarikatın ne olduğu nasıl olduğudur ne kadar özgür olduğudur.
 
bunlar günümüzde birer stk dir.. bu gün modern toplumdada bunlardan vazgecilmedigi bilakis güclendirildigi bir gercektir...
 
selam ederim;

sn bursalı düşünceniz mantıklı düşününce çok doğru, fakat toplumun içinden çıkan gelişmiş bireyin toplumu biryere görütmesi önemlidir. buradanda liderlik ve cemaat gibi topluluklar meydana geliyor. birey ve toplumu birbirinden ayıramayızki. bir nar düşünün, birde tanelerini. iyi bir nar olması için tanelerinin iyi olması gerekir. fakat iyi olan taneler azınlıkta ise o narada iyi denmez doğrusu.

öyle ise şu çıkıyor. bireyler bilgi ve becerilerini birbirleri ile paylaşıp toplum ruhuna kavuşursa, o zaman toplumda bireyde eş zamanlı pozitif yönde ilerler. eğerki birey bilgi ve becerisini paylaşmıyorsa toplumdan hayır gelmez.

peki paylaşan ve becerikli olan bireye ne ad vermeliyiz? bence imam:)) çünkü bizce imam yol gösteren ögreten demektir. eh imam hep kuranmı ögretir? elbetteki hayır, tv de insanları bir konuda doğruya götüren ögreten kimsede imamdır. zamanında ögretmenler imamlarımız idi. bugun imamlar camide, ögretmenler okulda. peki doğruya hangisi götürüyor insanları? elbette ögretmenler. o zaman isimler yer degişmelidir. camideki imamlar ögretmen (kuranı ögretenler) okuldaki ögretmenler ise imamlar (yani doğruyu ögretenler) olarak degişmelidir.
 
selam ederim,

hayır ben katılıyorum dedim ama ben bir ilave yapmak istedim sözlerinize. başarılı olan bireyin, edindiği bilgi tecrube veya deneyim i toplum yararına kullanmazsa yada paylaşmaz ise birey olarak edinilen bilgi ve becerininde anlamı yoktur.
 

bursali68

Merhaba,
bugun imamlar camide, ögretmenler okulda. peki doğruya hangisi götürüyor insanları? elbette ögretmenler. o zaman isimler yer degişmelidir. camideki imamlar ögretmen (kuranı ögretenler) okuldaki ögretmenler ise imamlar (yani doğruyu ögretenler) olarak degişmelidir.
Sn.tansxx , bu düşünce tabii ki kendi fikriniz...Ancak son DERECE yanlış bir fikir...Siz öğretmenin adının İMAM olarak değiştirilmesini düşünürseniz , başkaları da PAPAZ olsun der...Böyle bir durumda okul müdürüne de MÜFTÜ mü diyeceğiz...Ya da İL / İLÇE müdürlerine...Öğretmen ÖĞRETMEN dir...Bu böyle biline...İmam olmak isteyen gider DİB ' na başvurur , öğretmen olmak isteyen MEB na...İkisini bir biriyle karıştırıp ARAP laştırmayınız...Böyle güzel...

Sağlıcakla kalınız...
 
Modern toplum derken neyi kastettiginizi tam yazmamissiniz.

Gelismislik noktasinda , Tarikat-asiret cemaatlerin nasil bir negatif etkisi var..?
Mesela uzaya uydu yapiliyorda tarikat seyhi bu gavur icadi bu seytanin arabasimi diyor..! Yada yerli bir araba ürettikte cemaatler protestomu ediyor...?

En gelismis ve zannimca modernliktede örnek gösterebileceginiz avrupa olacak bir cok kisinin, mesela ALmanya ; Peki Almanyada kendi dinlerinin hatta bölünmüs dinlerinin $ube konumundaki tarikatlari cemaatleri Türkiyeden az degildir sayisi...
$imdi bu cemaatler yada tarikatler Türkiyede olunca Avrupalida olunca diye ikiyemi ayiracagiz...?

Türkiye farkli...! denilirse 1400 - 1700 lü yillarda osmanlidan gelismis ve her alanda ileriye yürümüs bir devlet varmi idi ? Osmanli ile yarisan devletleri saysaniz o dönemde bir elin parmaklarini gecmez..O zaman osmanlida tarikatler , cemaatler asiretler yokmu idi..?

Bence vasifli insan olamayisimizin,gelisemeyisimizin, modernlik anlayisi herkese göre degistigi icin bunu yazmaya gerek duymuyorum ama yinede modern olamayisimizin diyeyim faturasini Bence sivil toplum kurum yada kuruluslarina keserek kendimizi aklamaya lüzum yok...

Bir ülkenin insani önce milleti sonra vatani icin kalifiye bir seviyeye cikma gayretini göstermiyor, herseyin taklidi ile yetiniyor,her bos kaldiginda calismadan alin teri dökmeden nasil köseyi dönerimin hesabini ha-bire yapiyorsa, cahili her platformda ,fren borusu patlamis zurna gibi ben alimim ayaklarina yatip habire ahkam kesiyorsa....sa....se....sa..... devam eder gider
böyle bir toplumda tarikatlari-cemaatleri -asiretleri bir araya toplayip üzerine benzin dökerek tamamini imha etsenizde... yada Atatürkcüleri,domokratlari ,ateistleri az dinlileri asiri solculari toplayip SINIR DI$I etsenizde Hah iste bunlar yeter diye Biraktiginiz insanlar kendilerini enazindan YATKIN olduklari kabiliyetleri olduklari alanda ilerletmiyorsa,devlet bu imkani sunmuyorsa sunuyorda kullanmiyorlarsa nasil modern ilerlemis ve gelismis bir toplum olunacak...???

Atatürk düsünce dernegi
Kemalistler Koministler Nurcular,süleymancilar, solcular sagcilar ,ortacilar,kemalistler,anti-kemalistler ... bunlarin hepsi özünde tarikat yada cemaat degil mi..?

Cübbelilerin tarikatine onu sevenler toplaniyor cem oluyor , aleviler ayni , Kemalistler Bir araya gelip cem oluyor cemaatlesiyor...


O zaman ne kadar sivil toplum örgütü varsa hepsini kaldiralim..! Hani dert ülkenin gelisimi ise, yok ülkenin gelisememesini cemaatlere yüklemek bunuda sadece islami yöndeki cemaatlere yüklemek...!!! bilemiyorum ne derece adil olur...
 
Üst