• Hoşgeldin ziyaretçi ÜYE OLARAK Özgün Haber ve Makalelerinizi kaynak göstererek uygun olan katogoriye ekleyebilirsiniz.

Ay takvimiyle güneş takvimini hesaplarken...

Ay takvimiyle güneş takvimini hesaplarken; mesela ramazan, kurban, mübarek geceler gibi, veyda her günü birer birer hesaplarken ertesi yıla çıkmamızı ve aynı güne denk gelmesini güneş takviminine göre ayırt etmemizi nasıl izah ederiz?

Şunu diyebilir miyiz? Ramazan bayramı ocak'ın 10 unda ise, ben hersene ocak'ın 10'una yani bayrama kadar ramazan orucumu tutarım. Ve aynı sevabı alırım.

Diyebilir miyiz?
 
Son düzenleme:
selam ederim;

oruc sevap almak icin yapilmaz. bu is ticarete döndü günümüzde malesef. oruç şükür ve hamd icin yapilir verilenlere. tutulan oruca kimsenin ihtiyaci yoktur dogrusu tutandan başka. yapilan iyi ve kötü hertürlü davranışın hesabını ulu Allah bilir. bu sorunuzun cevabını kimse veremez. fikir verebilir belki. fikir vermek gerekirsede benim fikrim günümüzde tutulan oruç ve namazların büyük kısmı kabul görmemektedir. bu bir alış verişe dönmüştür. sevap hesabı yapilan bir dönemde meleklerde uyumuyorlardır elbette.
 
selam ederim;

üzgünüm. namazda orucda geregi gibi yapilmadigindan kabul görmüyor. haddimi asan bir cumle ama cok özür dilerim gercek bu. oruc yiyilen icinlen nimetlere ve kullandigimiz harflerin degerini daha cok bilmemiz icindir. kimisi yemez icmez harflerle dahada cok gunaha girer. kimisi tuttugu orucla itibar görür. kimiside butun gun uyur oruc tuttum der. bazilarida sevap kazanmak icin hesap kitap yapar. gunumuzde pek az namaz ve oruc kabul gormektedir. sukut icinde hesapsiz oruc boyunca hamd ve sukur edebilenler oldukca azdir. bugun elektrigi kullanmasak teknolojiyi kullanmasak birkac hafta, kullanmaya basladigimizda hepimiz cok sukur deriz, hatta oh bee dünya varmış bile deriz. peki gun icinde kac defa sukur ediyoruz bu verilenlere? bitek ekmek ve sumudur nimet? harfler, teknoloji, saglik sihhat hepsi cok onemlidir ve kullananadir faydasi. hepsi sukur ve hamd gerektirir. fakat biz meleklerin dedigi gibi onlarin mahallesindeki mallari calan hirsizlar gibi selamsiz kullaniyoruz hepsini. sukur selamdir arkadaslar. her an yapmaliyiz. uzgunum bu yazdiklarim icin ve bende sizler gibiyim sanmayinki mukemmelim. el birligi ile el ele duzelecegiz. sallanmayalim zaman kaybetmeyelim yoksa vallahi cok sallayacaklar.
 
tansxxyapilan iyi ve kötü hertürlü davranışın hesabını ulu Allah bilir. bu sorunuzun cevabını kimse veremez. fikir verebilir belki. fikir vermek gerekirsede benim fikrim günümüzde tutulan oruç ve namazların büyük kısmı kabul görmemektedir

tansxxüzgünüm. namazda orucda geregi gibi yapilmadigindan kabul görmüyor. haddimi asan bir cumle ama cok özür dilerim gercek bu.

PHP:
tansxxüzgünüm. namazda orucda geregi gibi yapilmadigindan kabul görmüyor. haddimi asan bir cumle ama cok özür dilerim gercek bu
 
selam ederim;

haklisiniz celiski var. aciklayim.

ilk cevabim bana ait olmayan fakat katildigim bir dusunceye aittir.

ikinci cevabim ise direkt dusuncenin kendisidir. sahibi ise cebrail as. dir. simdi onlar soyleyince dusunce olmaz gercek dogru neyse o olur diyeceksiniz. haklisiniz almis oldugumuz vahye göre öyledir. kabul edilmeyebilir kimden geldigi fakat dusunce dersek katilmamak imkansizdir bu dogru dusunceye. öyle ise sunu söyleyebiliriz fikrin nerden geldigi önemli diil fakat dogru bir yaklasimdir.
 
tansxxiyi ve kötü hertürlü davranışın hesabını ulu Allah bilir. bu sorunuzun cevabını kimse veremez.

tansxxnamazda orucda geregi gibi yapilmadigindan kabul görmüyor.

tansxxilk cevabim bana ait olmayan fakat katildigim bir dusunceye aittir.

tansxxikinci cevabim ise direkt dusuncenin kendisidir. sahibi ise cebrail as. dir.

tansxxiyi ve kötü hertürlü davranışın hesabını ulu Allah bilir. bu sorunuzun cevabını kimse veremez !!!!!!!!
 
tansxxiyi ve kötü hertürlü davranışın hesabını ulu Allah bilir. bu sorunuzun cevabını kimse veremez !!!!!!!!

selam ederim;

kızmayın ama cebrail as. bu cevabı verebilir. siz sadece onun bildirip bildirmedigini sorguluyorsunuz. hic dusunmuyorsunuz size verilen cevap akila uygunmu, dogruya ne kadar yakın. tek isteginiz omu degilmi sorusunun cevabı. eh cevabıda onlar dilediginde ögreneceksiniz, biz isteyince degil. zamanımız çok nasılsa 7 yıl bekleyip görürüz ömrümüz yeterse.
 
selam ederim;

cevap verdim. bu soruya yanlızca cebrail as cevap verebilir. ikincisi bu bir ticaret degildir. ücüncüsü bugün sizce safsata yarın gerçek. pek çok gerçek başlangıçta safsata olarak nitelendirilmiştir. sorasında bunu bu şekilde nitelendirenler utanmışlardır. temkinli olmak gerekir.
 
Üst