Erkekler Neden Haha Hızlı Kilo Verir?

Kadınların ve erkeklerin beyinleri üzerine yapılan bir araştırma erkeklerin duygu, empati ve problem çözme gibi konularda kadınlardan nasıl farklı olduklarını göstermiştir.Kadınların ve erkeklerin birbirlerinden çoğu konuda ayrıldığı kanıtlandı. Metabolizma ve kilo verme konusunda da erkekler kadınlara göre daha farklı özelliklere sahiptir.

Erkeklerin metabolizması daha hızlı çalışır ve kilo vermeleri daha kolaydır.

İstirahat enerji tüketimi (REE)​

İstirahat enerji tüketimi normal vücut fonksiyonları için gerekli olan enerji miktarı olarak tanımlanır. Vücudun enerji dengesini korur. REE nefes alma, kan dolaşımı, sinir sistemi tarafından kullanılan enerji ve vücut ısısını dengeli tutma gibi vücut fonksiyonlarını düzenler.

REEyi belirleyen en önemli faktör vücut büyüklüğü ve kompozisyonudur.Erkeklerin vücudu kadınlara göre daha büyüktür. Bu da erkeklerin REEyi sürdürmek için daha fazla enerjiye ihtiyacı olduğunu gösterir. Buna ek olarak, erkeklerin kasları daha çoktur bu yüzden daha çok kalori yakarlar.

Vücut yağı yüzdesi

Kadınların vücut yağı erkeklere göre daha yüksektir. Kadınlardaki bu yüksek vücut yağı oranı metabolizmanın yavaşlamasına sebep olur ve kalori yakma hızı da yavaşlar.

Kadınlar bu yüzden normal metabolizmalarını sürdürmek için daha az enerjiye ihtiyaç duyarlar ve yedikleri gerekli enerji miktarını aşarsa kilo alırlar.

Fizyoloji alanında uzman olan Tim Noakese göre düzenli spor yapan kadınların bile yağ yüzdeleri erkeklere daha yüksektir.

Ortalama olarak erkeklerin yağ yüzdesi %14 kadınların %24tür. Koşucu kadınların yaz yüzdeleri bile normal erkeklerden daha yüksektir. Sonuç olarak, kadınların yağ oranları erkeklerle kıyaslandığında daha fazladır.

Adil olmayan avantajlar

Erkeklerin kadınlara göre daha çok avantajı vardır. Kilo vermek söz konusu olduğunda erkekler daha avantajlıdır. Bunu en çok evli çiftler fark eder. Beraber yüzmeye ya da spor salonuna giderle ama kocalarının daha çabuk kilo verdiğini görürler. Erkeklerin kadınlardan daha kolay ve hızlı kilo verdiği bir gerçektir.

Erkekler ayrıca uzun süre daha az yiyerek yaşamlarını sürdürebilirler ama kadınlar çoğu zaman dayanamayıp diyetlerini bozarlar ya da aşırı yerler.
 
Üst