Beyin mi , Kalp mi...???

bursali68

Merhaba,

Başka bir yerde karşılaştığım bir " Tartışmayı " burada açmak isterim....Kur'an'ın bir çok ayetinde " KALP " ile düşünüldüğü , görüldüğü , algılandığı anlatılır...Gerçekten KALP ile düşünülür mü - bilimsel bir açıklaması var mı , yoksa bu aslında BEYİN denmek istemiş olup TEVİL hatası mıdır...Normalde KALP dolaşım sisteminin önemli bir parçası değil midir...???

Bu bağlamda FİKRİ / BİLGİSİ olan arkadaşlar var mıdır...

Sağlıcakla kalınız...
 
selam ederim;

beyin akli ve idraki kalp ise ruhu temsil eder. gercek bilgi kalpdedir. guzel bir konu basligi.
 

bursali68

selam ederim;

beyin akli ve idraki kalp ise ruhu temsil eder. gercek bilgi kalpdedir. guzel bir konu basligi.

Merhaba,

Sn.tansxx , bunu bir çok kişi aynen bu şekilde aktarır...Ben de aynı düşünebilirim , ancak konunun " objektif " olabilmesi için biraz da BİLİMSELLİK içermesini tercih ederim açıkçası...Biraz daha açarak bilimi de katarak açıklayabilirseniz sevinirim...Ben böyle inanırım diyene diyecek bir şeyimiz tabii ki olamaz...Sonuçta inanç...Ama biraz da aradığım BİLİMSELLİK....

Sağlıcakla kalınız...
 
selam ederim;

anliyorum bursali68 fakat bunun bilimsel aciklamasi olsaydi duymus olmaliydik diye dusunuyorum. kalpden kalbe yol vardir denir, buda neden denilmistir bende ogrenmek istiyorum bilen varsa bunuda aciklarsa sevinirim. aslinda mevlananin cok aciklamasi var bu konuda rubailerde. ama beyinle kiyaslamasina rastlamadim hic.
 

bursali68

selam ederim;

anliyorum bursali68 fakat bunun bilimsel aciklamasi olsaydi duymus olmaliydik diye dusunuyorum. kalpden kalbe yol vardir denir, buda neden denilmistir bende ogrenmek istiyorum bilen varsa bunuda aciklarsa sevinirim. aslinda mevlananin cok aciklamasi var bu konuda rubailerde. ama beyinle kiyaslamasina rastlamadim hic.

Merhaba,

Sn.tansxx , ben bir " tartışma " konusu açtım...Bu tartışma konusuna girip fikrini , bilgisini ortaya koyan arkadaşlar olacaktır mutlaka...Sizin duymamış olduğunuz bir bilimsel açıklama olamaz mı...Yani tüm bilimsel açıklama , yorumları biliyor musunuz ki " olsaydı duyardık " diyebiliyorsunuz...Sabrediniz,çıkar mutlaka,çok çok iyi bilgilere sahip arkadaşlarımız mevcut bu forumda...

Ancak bu mesajınızdan net olarak anladığım size göre HİÇ BİR BİLİMSEL AÇIKLAMASI YOKTUR...Yanılıyor muyum...

Sağlıcakla kalınız...
 
selam ederim;

sakin olunuz herseyi bilmiyorum. actiginiz baslik gayet guzel konuyu saptirmayalim. olsaydi duymus olurduk diye dusunuyorum dedim sadece dusundum. eger varsa ve ben yaniliyorsam bunu ogrenmek beni gercekten mutlu eder. bu sayfayi takip ediyor olacagim.
 

İNCİ

Beyin düşünür kalp ise kan pompalar.Düşünün bir insan beyinle alakalı ağır bir hastalık ya da kaza geçirdiğinde beyin ölümü gerçekleşti der doktorlar.
Hasta hala yaşıyordur ama makinalar sayesinde sadece kalbi atıyordur. Beyin devre dışı kalınca kalp tek başına ne mutlu olabilir, ne gülebilir, ne ağlayabilir ne de beyni ölen insan eski haline dönebilir. Öylece tıpkı bir robot gibi tepkisiz bir şekilde yaşar.Ve onu hayata bağlayan tek şey ise bir fiştir.
 
Bilimsel cevapları her daim sevmişimdir..

Komuta kademesinin tepesinde beyin yer aldığına göre Kalp sadece bir pompa ve enjeksiyon vazifesinden başka bir işe yaramaz..Bütün duyuları harekete geçiren beyindir kalbin ritmini bile beyin ayarlar hangi sıklıkta hangi frekansta çarpacağını ve atacağını karmaşık bir hesaplamanın ardından saniyenin onda biri zamanda kalbe iletir..Kalbimizin hızlı çarpmasını sağlayan heyecan ve korku beyin kanalıyla algılanır tepkimeye giren beyin reaksiyon göstererek emirler yağdırır..

Genelde insanlar kalbimiz sayesinde sevdiğimizi zanneder zira hoşumuza giden birini gördümü kalbimiz yerinden fırlayacak gibi olur halbuki beyin o anda devreye girerek duyularımızı harekete geçirir kalp göremez gözü yoktur, kalp işitemez kulağı yoktur, kalp koku alamaz burnu yoktur, kalp hissedemez beyni yoktur o halde herşeye beyin hükmettiğine göre kalp basit bir pompadan ibarettir..Bilimsel karşılığı gayet basit şayet bu konuda yapılan tüm araştırmalar bu tezi desteklemekte..

Daha bilimsel bir dille ilişkilendirmek gerekirse ast-üst ilişkisi gibi üst emir verir ast emri uygular haliyle beyin en tepede yer aldığından ondan iki karış aşağıda kalan kalbin emirleri uygulamaktan başka şansı yoktur:)

Duran bir kalbi çalıştırmak tıbben mümkün tek gereken doğru akımda elektrik şebekesi vasıtasıyla şok vermek ama şalteri indirmiş bir beyne karşı tüm şehir trafosunu bile bağlasınız nafile..
 
Bildiğim kadarıyla Kuranda kalbleri Allah çevirir ve hadisde geçen hadis ve ayet. Kalbden bahsedilen durum ruhtaki akıldan bahsediliyor. Belki nefistensıyrılmış durum olabilir.

Bunu bilimsel olarak araştırmak saçma olur. Çünkü ruhtaki kalble kan pompalayan kalp farklı.

Bunun adı bile tartışılmaz...

Mesela beyin cesette, kalp ruhta. İkisindede ruh var ama biri kirlenmiş,, yalancı..
 

bursali68

Merhaba,

HAC
46. E fe lem yesîrû fîl ardı fe tekûne lehum kulûbun ya’kılûne bihâ ev âzânunyesmeûne bihâ, fe innehâ lâ ta’mal ebsâru ve lâkin ta’mal kulûbulletî fîs sudûr(sudûri).


DİYANET MEALİ
46. Yeryüzünde gezip dolaşmadılar mı ki, düşünecek kalpleri, işitecek kulakları olsun? (Dolaştılar, ama ibret almadılar). Çünkü gerçekte gözler değil, göğüslerdeki kalpler (kalp gözleri) kör olur.

EDİP YÜKSEL
46. Düşünen beyinlerle ve işiten kulaklarla yeryüzünü dolaşmadılar mı? Gerçek körlük, gözlerin körlüğü değil; göğüslerdeki gönüllerin körlüğüdür.

YAŞAR NURİ
46. Yeryüzünde hiç dolaşmadılar mı ki, kalpleri olsun da onunla akıllarını çalıştırsınlar, kulakları olsun da onlarla duysunlar. Şu bir gerçek ki, kafadaki gözler kör olmaz ama göğüslerin içindeki gönüller körleşir.

================================
MUHAMMED
24. E fe lâ yetedebberûnel kur’âne em alâ kulûbin akfâluhâ.

DİYANET MEALİ
24. Onlar Kur’an’ı düşünmüyorlar mı? Yoksa kalplerin üzerinde kilitleri mi var?

EDİP YÜKSEL
24. Neden Kuran'ı araştırıp incelemezler? Yoksa kilitli mi beyinleri?

YAŞAR MURİ
24. Peki bunlar, Kur'an'ın anlamını inceden inceye
düşünmüyorlar mı? Yoksa kalpleri üzerinde kilitler mi var?

=====================================

Sanırım örnek vermeden olmayacak / anlaşılmayacak...Yukarıdaki ayetler örneklerden bazıları...Bazı MEALLERDE DÜŞÜNEN KALP....Bazı MEALLERDE DÜŞÜNEN BEYİN...İkisi aynı ORGAN OLMADIĞINA GÖRE ....Hangisini KABUL ETMELİYİZ neden ??? Neden diğeri / diğerleri YANLIŞ veya YANILTICI...???

Sağlıcakla kalınız...
 
Üst