Aldatmayan erkek var mı?

Aldatmayan erkekler var mı, varsa neden aldatmıyorlar ve diğer erkeklerden nasıl ayrılıyorlar? Pudra.com'un sorularını Davranış Bilimleri Enstitüsü Başkanı Psikolog Emre Konuk cevapladı.

Davranış Bilimleri Enstitüsü Başkanı Psikolog Emre Konuk aldatmayla ilgili sorularımıza cevap vermeye devam ediyor. Psikolog Emre Konuk çok çarpıcı bir rakam veriyor: "Aldatmayan erkeklerin oranının tüm erkeklerin %2'si olduğu söylenir."

Aldatmayan erkek var mı?

Çocuk doğduğu zaman içgüdüleriyle doğar. Tanımı gereği içgüdü bir şeyi arzular ve elde etmeye çalışır. Elde ettiği zaman doyar. Anne-babanın en önemli görevlerinden biri çocuklara içgüdülerini kontrol etmeyi öğretmeleridir. Bireylerin cinsel içgüdüleri kontrol etmesini de toplum ve özellikle ebeveynler bir şekilde öğretir. Toplumun ahlakını çocuğa anne-baba öğretir. Güdüleri ve istekleri denetlemeye öz denetim dersek, bazı insanlar öz denetimi iyi öğrenir, bazıları ise öğrenmez. Bazı erkekler cinsel dürtülerini denetlemeleri gerektiğini öğrenirler ve bundan şikayetçi olmazlar. Bu erkekler aldatmaz. Neticede karşı cinsle yasak ilişki kurmazsan ölmüyorsun.

Aldatmayan erkeklerin genel profili nasıldır?

Davranışlarını kontrol etme becerileri iyi gelişmiş, düşünce yapıları ve değer sistemleri davranışlarıyla uyumlu oluyor. Mesela hayatı boyunca çocuklarına ahlaklı olmayı öğretmeye çalışan bir baba, bunu davranışlarıyla da gösterip karısını aldatmıyor.

Tüm erkekler arasında aldatmayan erkeklerin oranı nedir sizce? Böyle bir araştırma sonucu var mı elinizde?

Maalesef bir araştırma olarak bilmiyorum. Yüzde iki falan olduğu söylenir ama bence sanıların aksine aldatmayan erkek oranı yüzde ikiden daha yüksek.
pudra.com
 

bursali68

Merhaba,

Nesli tükenen varlık aranıyor gibi bir başlık olmuş bu....

Sağlıcakla kalınız...
 
Aldatmıyorum, çünkü zamanında doydum. Bazı şeyleri yaşamanın zamanı vardır. size bu yaşamanız gereken şeyler kural ahlak din disiplinle birileri engellerse , O engelleyen kişi ve guruptan kurtulduğunuz zaman yapamadığınız şeyleri 80 yaşında bile olsa yapıyorsunuz. Bu engel biraz da para ile alakalı . Toplumsal yapıdan etkilenmedim ve cinsel açlık çekmiyorum yabancı topluma girince öyle aklıma kötü şeyler gelmiyor. Bunun altında denizcilikte kullandığım özgürlük var. Yani toplum dediğim çevrem benim yaşamam gereken zamanı engelleyemedi. Doygun olunca daha geniş bakabiliyorsunuz. Mesela Türkiyeden çıkan bir adam yurtdışında kadınlara veya kerhaneler peşinde düşerken siz bir dil öğrenme,O ülke hakkında bilgiler öğrenebiliyorsunuz. Peki Türkiyeden çıkan bir adam neden kerhaneyi kızları düşünsün ki. Toplumsal baskıdan kurtulduğu için, çevresel mahalli baskı sizin cinselliğinizi kontrol eder. Yapmasanız da yurtdışında yapmışsınızdır diye olta atar. Toplumun ilk aklına gelen uçkurdur,Ahlak ve disiplin verecekler ya kontrol etmek isterler. Bazen insanların baskısından kurtulmaktansa demir bir kapan koymak daha iyidir erkek için.
 
ben uzun yıllardır yurt dısında yasıyorum ben türkiye genelınden dıyorum
oralara kadar uzan uzanamassınız ne mekan musaıtti ne zamam ve nede cüzdan
sizin buyurdugunuz kafesleri bile üzüm üzüme bakarak kararın anlayışıla devam ediyor.
 
güzel bir kadın istediği erkeği elde edebilir.

Bir erkeğin aldatmamış olması o erkeğin aldatmayacağı anl***** gelmez. Neyse. Masallar güzeldir.
 
Üst