• Hoşgeldiniz Yayın hayatımıza turktwit.com olarak devam etme kararı aldık. Tüm uyelerimizi yeni sosyal medya sitemizTurkTwit.Com 'a bekleriz

Kulak Zarınız Delik Mi?

Kulak zarı başlıca darbe ve iltihap sonucu delinir, sıklıkla işitme azlığı nadiren de akıntı ile kendisini hissettirir. ENT Tıp Merkezi KBB ve Baş-Boyun Cerrahisi uzmanlarından Op. Dr. Orhan Altıntaş konu hakkında bilgi verdi.

Delik kulak zarı, dış kulak yolu ile orta kulağı birbirinden ayıran bu ince zarın delik veya yırtık olmasıdır. Orta kulak, burun gerisindeki genize "östaki borusu" aracılığı ile bağlantılıdır. Bu boru orta kulak basıncı ile hava basıncını eşitler. Delik kulak zarında ağrı genellikle olmaz.

Şu durumlarda kulak zarı delinebilir:​

Kulağa şiddetli darbe gelmesi
Kafatası kırığının belli türlerinde
Ani bir patlama sonrası
İğne, kibrit çöpü gibi cisimlerin kulak kanalı içerisine fazlaca sokulması
Aşırı sıcak veya asidik bir sıvının kulak kanalına kaçması

Orta kulak iltihapları ağrı, işitme kaybı ve kulak zarının delinmesine yol açabilir. Kulaktan iltihaplı veya kanlı bir akıntı olabilir. Bu durum kulak zarı deliği ile birlikte olan orta kulak iltihabıdır. Nadir durumlarda kulağa yerleştirilen havalandırma tüpleri çıktıktan sonra kulak zarında bir delik kalabilir. Bazılarının iyileşmesi aylar sürse de çoğu kulak zarı delikleri delindikten birkaç hafta sonra kendi kendilerine kapanır. İyileşmeleri sırasında kulak sudan ve darbeden korunmalıdır. Kendi kendine kapanmayan zar deliklerinde operasyon gerekebilir.

Delik kulak zarının işitmeye etkileri​

Genellikle delik büyüdükçe, işitme kaybı da artar. Deliğin kulak zarındaki yeri de işitmeyi etkiler. Tek başına kulak zarı deliği ortalama %35 (35-40db) işitme kaybına neden olurken, zar ile iç kulak arasında bağlantıyı sağlayan kulak kemikciklerinde kopma, erime gibi hasarlar oluşması %60-70 (65-70db) işitme kaybı oluşturur Kulak zarı, ani bir darbe veya patlama sonucu delinmişse, işitme kaybı fazla olabilir ve kulak çınlaması da şikayetlere eklenebilir. Bu durumda işitme zamanla geri döner ve kulak çınlaması birkaç gün içerisinde azalır. Kulak zarı deliğine bağlı sürekli iltihap olması ileri derecede işitme kaybına yol açabilir.

Delik Kulak Zarının Tedavisi​

Deliğin tedavisine başlamadan önce işitme testi yapılmalıdır. Kulak zarının onarılmasının faydaları duş yaparken, banyoda veya yüzerken orta kulağa su kaçmasını önleyerek, tekrarlayan enfeksiyonların kulak zarı ve kemikciklerinde yapacağı hasarların önüne geçmek, işitmeyi artırmak ve çınlamayı azaltmaktır. Sürekli iltihaba ve orta kulaktaki yapıların erimesine yol açan "kolesteatom (orta kulakta deri kisti)" denilen yapının oluşmasının da önüne geçilebilir. Şayet delik çok ufaksa, kulak, burun, boğaz hekimleri bunun kendi kendine kapanıp kapanmayacağını anlamak için bir süre takip etmeyi tercih edebilirler. Koopere hastanın delik kulak zarına muayenehanede yama konması da denenebilir. Hekiminiz, mikroskop altında, yeniden kapanması için delik kenarlarını, kimyasal bir madde ile uyarıp üzerine bir kağıt parçası koyabilir. Kulak zarının kapanması ile genellikle işitmede bir iyileşme hissedilir. Deliğin tam kapanması için birkaç kez (üç, dört kez) yamalama işlemi gerekebilir. Şayet hekiminiz muayenehanede yapılan bu yamalama işlemi ile zardaki deliğin tam ve iyi olarak kapanmayacağına kanaat getirirse, operasyon planlanır. Birçok operasyon yöntemi vardır ama hepsinde temel ilke, delik üzerine bir doku parçası ile yama yapıp iyileşmeye bırakmaktır. Bu işleme tıp dilinde "timpanoplasti" denir. Operasyon çoğunlukla deliğin tam olarak kapanmasını ve işitmenin düzelmesini sağlar. Hekiminiz delik kulak zarınızın doğru tedavisi için gerekli önerilerde bulunacaktır.
 
Üst