• Hoşgeldiniz Yayın hayatımıza turktwit.com olarak devam etme kararı aldık. Tüm uyelerimizi yeni sosyal medya sitemizTurkTwit.Com 'a bekleriz

Salatalık virüsü

Salatalık virüsü Türkiye'de var mı?​

Almanya'da patlak veren, kaynağının İspanya'dan ithal salatalıklar olduğu tespit edilen EHEC salgını korkutmaya devam ediyor. 13 kişinin ölümüne neden olan bakteri yüzlerce kişiye bulaştı. Bakanlık, 'Türkiye'de risk yok' diyor...

Geçtiğimiz hafta bugün ajanslara düşen bir haber, Batı Avrupa’dan dünyaya yayılacak yeni bir salgının ilk sinyalini veriyordu: Almanya’da Aşağı Saksonya’nın Diepholz bölgesinde 83 yaşındaki bir kadın ‘EHEC’ adı verilen bakteriden kaynaklanan bir hastalık nedeniyle hayatını kaybetmişti. Sağlık uzmanlarının verdiği bilgiye göre kadın mayıs ortasından bu yana kanlı ishal tedavisi görmekteydi ve laboratuvar incelemelerinde kadında ‘EHEC’ bakterisi tespit edildi. Ardından Bremen’de de genç bir kadının, EHEC’den öldüğü duyuldu. Ülkenin kuzeyinde, bakteriden dolayı hastalananlarının sayısı birkaç gün içinde iki katına çıktı. İlk günlerde hastalığın sebebinin ‘yıkanmamış sebzeler’ olduğu tahmin edilirken, ilk ölüm vakasından iki gün sonra ‘suçlu’ bulundu: İspanya’dan ithal edilen salatalık.

Mide bulantısı, kusma, ishal...

Hamburg Hijyen Enstitüsü ilk incelemeler sonucu bakterinin başka bazı besin maddelerinden kaynaklanma olasılığının da olduğunu duyurdu. Hastalık mide bulantısı, kusma ve kanlı ishal belirtileriyle başlıyor. Bakteri ağır bağırsak enfeksiyonuna yol açtıktan sonra ölümlere neden olabiliyor. Avrupa Birliği yetkilileri, bu şikâyetleri yaşayanların vakit kaybetmeden doktora başvurmasını öneriyor.

Almanya’da patlak veren salgın şu ana kadar 13 kişinin ölümüne, 300’e yakın kişinin ağır derecede hastalanmasına yol açtı. Ülkede bakterinin görüldüğü kişi sayısıysa 1000’i aşmış durumda. Yetkililer salgının kaynağı kesinleşene kadar salatalık yememe uyarısı yapıyor.
Salgın Almanya’dan sonra İsveç, Danimarka, Hollanda ve İngiltere’ye de sıçradı, yüzlerce kişiyi etkiledi. Fransa’da da üç şüpheli vaka görüldü. Ancak bu kişilerin hepsinin Almanya’dan gitmiş insanlar olduğu belirtiliyor. Şüpheler, İspanya’dan Almanya’ya oradan diğer Avrupa ülkelerine ithal edilen organik salatalıklarda ama yine de daha fazla test yapılması gerektiği belirtiliyor.

Uzmanlar salatalık dışında, marul ve domatese de dikkat edilmesi gerektiğini söylüyor.
İspanya’da salgına yol açtığı düşünülen iki sera kapatıldı. Çek Cumhuriyeti ve Avusturya’dan yetkililer de önceki gün İspanya’da üretilmiş salatalıkların raflardan kaldırıldığını belirtti. Çek yetkililer, hastalıklı salatalıkların Macaristan ve Lüksemburg’a da satılmış olabileceğine dikkat çekti.

Türkiye için risk görünmüyor

İsveç merkezli Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi yaşananları ‘Dünya genelindeki en büyük HÜS (Hemolitik üremik sendrom) salgınlarından biri’ olarak tanımladı. Özellikle Hamburg bölgesinde ağır vakalar yaşanıyor. Sebzelerden bulaşan hemolitik üremik sendrom, böbrek sorunlarına neden oluyor. Hastalık doğrudan bulaşıcı değil, ancak salgına yakalanan kişinin, başkalarına yemek hazırlaması halinde bulaşabiliyor.
Bilim insanları HÜS’ün normalde beş yaşın altındaki çocukları etkilediğini, ancak son salgında hastalananların yüzde 90’ının yetişkin, üçte ikisinin sağlıklı beslenen genç kadınlar olduğuna dikkat çekiyor. E Koli olarak da adlandırılan, böbrek, kan ve sinir sistemini etkileyen EHEC, iyi pişirilmemiş et ve yumurtadan geçebileceği gibi doğal gübreyle yetiştirilmiş salata ve sebzeden de bulaşabiliyor.
Peki Avrupa’yı korku içinde bırakan virüsün Türkiye’ye gelme ihtimali var mı? Sağlık Bakanlığı ve Tarım Bakanlığı yetkililerince Radikal’e yapılan açıklamaya göre, paniğe mahal yok. Zira her iki bakanlık da Türkiye’ye salatalık ithal edilmediğini, herhangi bir vakaya da rastlanmadığını belirtiyor.

Karın ağrısına dikkat!

Yeditepe Üniversitesi Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Meral Sönmezoğlu:

‘Sebzeler sirkede bekletilmeli’ Bu salatalıkların ölüme neden olması, üzerindeki bir E. Coli bakterisinden kaynaklanıyor. Bu bir bakteridir, virüs değil. Toprakla yayılır ve sebzelerin iyi yıkanmaması halinde bağırsağa yerleşerek, kişide kanlı ishale neden olur. Almanya’da salatalık kabuğuyla yenir. İyi yıkanmayan ve bakteri taşıyan bir salatalık, bu hastalığa neden olabilir. Türkiye’de salatalık genelde kabuğu soyularak yenildiği için tehlike unsuru oluşturmaz ama yine de iyi yıkamak çok önemli. Ayrıca karın ağrısı ve kanlı ishal görüldüğü anda hemen bir doktora başvurulmalı.

Alman Hastanesi Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Cengiz Uzun:

‘Antibiyotik kullanımı ölüme neden olabilir’
EHEC bilinen bir bakteri bir solunum enfeksiyonu gibi, nefesle bulaşarak tüm dünyayı etkisine alabilecek bir virüs değil. Sebze-meyveleri kabuklarını soyarak ya da sirkeli, limonlu suda bekleterek, bakterilerden arındırabiliriz. Ağızdan bulaştığı için bakterinin bulaştığı salatalığa dokunur ve elimizi ağzımıza götürürsek mikroba maruz kalırız. Manavda bakteriye maruz kalan salatalık, diğerleriyle temas ederse bakteri yayılır. Bakteriye maruz kalan hasta, kanlı ishal olduğu halde, antibiyotik alırsa, sonuç ölüm olabilir. Çünkü bu bakteri toksin salgılıyor. Antibiyotik kullanıldığında toksinler artarak ölüme sebep olabilir.

(Radikal)
 
Her sene bir kaç farklı sebze ve meyveyi olağan fiyatının üstünde satmak için bahaneleri var memlekette ya sıcak vurur ya soğuk vurur ya yağmur vurur yada rastgele bahane buluruz..Bu sefer turnayı gözünden vurdular üretimin büyük ölçeği ihracata kayarsa etiketlerde çift haneli rakamları görmemiz hiç de şaşırtıcı olmaz..
 
Üst