Doğum Kontrol iaçları Zararlımı?

ABD'de yapılan araştırmaya göre doğum kontrol hapları hem kadın hem de erkeklerde seks dürtüsünü harekete geçiren testosteron hormonunu frenliyor.

Bazı kadınlarda bu etkiler kendini düşük libido, azalan ya da ortadan kalkan orgazm ve acılı cinsel ilişki şeklinde gösteriyor. Yine de şimdiye kadar bilinen, hapların kullanımının bırakılmasından sonra her şeyin normale döndüğüydü.

ABD'deki Boston Üniversitesi'nde Irwin Goldstein ve Claudia Panzer tarafından yapılan araştırma ise durumun daha vahim olabileceğini gösteriyor. Cinsel bozukluk kliniğine giden 125 genç kadın üzerinde araştırma yapan uzmanlar, bir yıl boyunca her üç ayda bir bu kadınların kanındaki SHBG seviyesini ölçtü. Kadınların 62'sinin doğum kontrol hapı kullanıyor olduğu, 40'ının daha önce kullanmış olduğu, 23'ünün ise hiç bu ilaçlardan kullanmadığı belirtildi. Hap almayı bırakmış kadınlarda SHBG seviyesinin düşmüş olduğu, ancak bu seviyenin, hiçbir zaman hap kullanmamış kadınlardan yine de üç-dört kat fazla olduğu ortaya çıktı. Uzmanlar "Doğum kontrol haplarının, bir kadının cinsel hayatını hayatının sonuna kadar etkileyebilme olasılığı var" dedi.

doğum kontrol hapları

Sevgili arkadaşlar , biz kadınların pekçoğunun korunma yöntemi olarak doğumkontrol hapını seçtiğini düşünüyorum . Ben de hem o maksatla hem de bazı rahatsızlıklardan dolayı kullanmaktayım . Yalnız , ciddi anlamda kilo aldırıyor . Kilo almamak için ne gibi bir yol uyguluyorsunuz ya da tavsiyeleriniz var mı ? İnanın bunu çok merak ediyorum . Teşekkür ederim şimdiden :Entusiasmado:

selamlar öncelikle doktor kontrolü neticesinde kullanılması gerektiğine inananlardan olduğum için bugün doktorumun tavsiyesi üzerine kilo aldırmayan bi doğum kontrol hapı verdi şimdilik bi şikayetim yok olursa paylaşırım sevgiler

46 bin kadının 39 yıl boyunca incelendiği araştırmaya göre doğum kontrol hapları uzun vadede bazı kanser türlerinde riski düşürüyor

İskoçya’da yapılan bir araştırma, doğum kontrol hapı kullanan kadınlarda, kanser, kalp hastalıkları ve beyin kanaması riskinin düşük olduğunu ortaya koydu.

Aberdeen Üniversitesi’nin araştırmasında 46 bin kadın 39 yıl boyunca incelendi. Prof. Philip Hannaford, araştırmanın ilk bulgularının, doğum kontrol hapının kanser, kalp hastalığı ve beyin kanamasından ölüm riskini artırdığını gösterdiğini ancak uzun vadede bu riskin ortadan kalktığını ve tersine döndüğünü söyledi.

UZUN VADEDE RİSK AZALIYOR
Hannaford, doğum kontrol hapı kullanan gruplarda ölüm riskinin, yılda 100 binde 52’den daha az olduğunu belirtti. Prof. Hannaford, “Bugüne dek hapı kullanan kadınlarda hastalık riskinin yüksek olduğunu biliyorduk. Ancak bu etki zamanla ortadan kayboluyor. Bu araştırma, ilacı kullanan kadınlarda yüzde 12’lik bir risk düşüşü olduğunu gösterdi” dedi.

Prof. Hannaford kadınların, doğum kontrol hapının yaratabileceği riskleri azaltmak için sigarayı bırakmak ve sağlık kontrolünden geçmek gibi önlemler alabileceğini belirtti.

Araştırmanın ilk kuşak doğum kontrol haplarını kapsadığını kaydeden Prof. Hannaford, “Ancak yeni doğum kontrol haplarına ilişkin incelemelerde de eski haplarla benzer etkileri saptıyoruz.Yeni hapların sağladığı faydanın da aynı düzeyde olduğunu söyleyebiliriz” dedi.

ESKİ ARAŞTIRMALAR
Uluslararası Kanser Araştırmaları Ajansı’nın 2003’teki araştırması, 5 yıldan uzun süre doğum kontrol hapı kullanan kadınlarda rahim ağzı kanseri riskinin 4 kat fazla olduğunu göstermişti.

Hapın meme kanseri riskini az da olsa artırdığı tahmin ediliyordu. Harvard Üniversitesi’nin 1992’deki araştırması ilacın, yumurtalık kanseri riskinde ise yüzde 50’lik düşüş sağlayabileceğini göstermişti.

Hapın, özellikle 35 yaş üzeri, sigara içen, yüksek tansiyon, diyabet ve kolesterol şikâyeti olan kadınlarda kalp hastalıkları riskini artırdığı belirtiliyordu. Dünyada 100 milyon kadının doğum kontrol hapı kullandığı sanılıyor.
ensonhaber

Mucize 5 günlük doğum kontrol hapı
Amerikalı bilim adamları tarafından , cinsel ilişkiden tam 5 gün sonra bile alınsa gebeliği önleyen doğum kontrol hapı üretildi.

HRA Pharma tarafından EllaOne adıyla üretilen doğum kontrol hapı tam 1,241 kadın üzerinde denendi.
Cinsel ilişkiye giren kadınların yüzde 97,9′u bu hapı kullandığı için gebe kalmadı.
Amerika’da piyasaya sürülen doğum kontrol hapı Avrupa’da ise ilk olarak Almanyada satışa sunulacak.

Ben yasmin kullandım 2 ay. Doktora gitmemiştim. Nette araştırma yaptım bir süre, en doğal hap hangisidir diye. Yasmine karar verdim. Benim metobolizmama çok iyi uyum sağladı. Ara sıra adet gecikmesi yaşıyordum, o hapı kullanmaya başladığımda saat gibi çalışmaya başladı :) Göğüslerimde hassasiyetten başka bi yan etkisini de görmedim. Tek kötü tarafı biraz pahalı :p
Bazıları doğum kontrol haplarını pek tavsiye etmiyorlar ama... Kısırlığa neden olabilir, gebe kalmakta sorunlara neden olabilir diye. Korktum bıraktım artık kullanmayı... Bilmiyorum ne yapsam, hap kullanmak daha rahat oluyor :/