Sendika

SMN

Çalışanların haklarını işverenlere ve devlete karşı korumak ve geliştirmek üzere oluşturdukları örgütlerdir.

Sendikalar sanayi devrimi sonrası ortaya çıkan çalışanlarla işverenler arasındaki güç eşitsizliğini ortadan kaldırmak için oluşturulmaya başlamıştır. Önceleri belirli niteliğe sahip çalışanların oluşturduğu ve meslek sendikaları olarak tanımlanan bir yapıdan, sonraları niteliksiz işçilerinde yer aldığı genel sendikalara doğru bir evrim geçirmiştir

Birde İktidar yanlısı sendikalarımız var.Mesela Akp iktidarının sendikası : Memursen ,MHP nin sendikası Kamusen ....vs.

Adı AKP ile anılan Memursen Sizce calısanların hakkını işverenlere ve Hukumete karsı nekadar savunabilir?

sendikaların bu ülkede kimin hakkını kime karşı ne kadar savunduhunu bilmeden akp nin sendikası savunuyormu diye sorman yersiz bir davranış bence .dünya insan hakları herkesin sendikalı olma hakkı bulunduhunu söylemiş ....
T.C .kanunları ise işcinin veya memurun ne istedihine deyilde kendi isteklerine bakıyor bence sendikalar sadece ve sadece kendi çatıları altındakilere bir şeyler kazandırmak için kurulmuştur
benim devletim benim haklarımı savunmadıhı müddetce hiç bir kurum veya kuruluş savunamaz boş işler bunlar

cemeat ne derse desin imam bildihini okur der saygılar sunarım

SMN

Yukarıdaki Akp ve Memursen Ornegi AKP nin iktidarda oldugu icin verilmiştir.
sendikaların bu ülkede kimin hakkını kime karşı ne kadar savunduhunu bilmeden akp nin sendikası savunuyormu diye sorman yersiz

Ben bilmedigim icin soruyorum.Siz biliyorsunuz galiba:) Ozaman size soruyorum sendikalar calısanların haklarını savunmuyormu? Sendika olayı Koca bir yalanmı yani?

ben savunduklarına deyil savunamadıklarına inanıyorum yani günümüzün kanunlarıyla çok zor demiycem imkansızdan öte
şimdi ben sendikalı olma hakkına sahibim iş verende benim elbisemin rengini beyenmediği için işten çıkartma yetkisine sahip bir çok eleman gördüm sendikalı olmak isterken işsiz kalıyorlar
bence önce sendikalar deyil çalışma ce çalıştırma kanunları tartışılmalıdır derim
tabi benim fikrim herkesin fikrinede saygı duyarım

SMN

Dediklerin dogru olabilir.Beki bugunku kanunlarla haklarımızı yeterince savunamayabilir.Kanunlar buna izin vermeyebilir.
Bence bugunun sartlarında sendikaların var olmaları Hic olmamalarından iyidir.Hak verilmez Kazanılır,Gun gelir bizde ozledigimiz istedigimiz seviyeye ulasırız.Onemli olan safımızın belli olması

SAHARAY

Çalışanların haklarını işverenlere ve devlete karşı korumak ve geliştirmek üzere oluşturdukları örgütlerdir.

Birde İktidar yanlısı sendikalarımız var.Mesela Akp iktidarının sendikası : Memursen ,MHP nin sendikası Kamusen ....vs.

Adı AKP ile anılan Memursen Sizce calısanların hakkını işverenlere ve Hukumete karsı nekadar savunabilir?

Sendika başkanları en lüks arabalarla geziyorlar...İşçinin hakkını böyle mi arayacaklar?

Ben şimdiki sendikaların yetersiz çalıştığını düşünüyorum...Çoğu hükümetle dans ediyorlar.

Asgari ücrete gelen zamlara hiç itiraz eden yok...İşçiden yana değiller,patrondan yanalar.

Eskiden sendikacılar daha onurluymuş bana kalırsa...:eek:k: