Ölum Orucu nedir?

SMN

Türkiye gündemine 2000-2001 yıllarında girdi. Tarihi ise biraz daha eskilere dayanmaktadır. Ölüm Orucu cezaevlerinde bulunan politik tutukluların bir hak arama eylemi biçiminde ortaya çıkmıştır. Bedenini su, tuz ve şekerle besleyerek ölene kadar eylemini devam ettirme temeline dayanmaktadır.

İlk kez 70'li yılların sonunda İrlanda'da IRA tutukluları tarafından gerçekleştirilmiştir. Türkiye'de ise 12 Eylül dönemini takiben 1982 ve 1984 yıllarında gerçekleştirilmiştir. Ardından 1996 yılında 69 günlük bir Ölüm Orucu yapılmış ve 12 kişinin yaşamını yitirmesine neden olmuştur.

2000 yılında başlayan ve 2006 yılı itibariyle hala devam eden Ölüm Orucu eylemleri ise bugüne kadar 122 insanın yaş***** malolmuştur. 2000-2006 Ölüm Orucu eylemi F Tipi adı verilen ve mimari olarak tecriti öngören cezaevlerinin kapatılması veya tecrit modelinin ortadan kaldırılması amacıyla gerçekleştirilmektedir.

kaynak
 
Moderatör tarafında düzenlendi:
toplumun her yanında olan tecrid ve soyutlanma zihniyeti amerikancı bir planın eseriyle türkiyede f tipleri adıyla hapishanelere yansımıştır. kitabından tuvaletine kadar herşeyine yasak getirilen kaldığı hücresinde İNSAN sesi olarak hiçbir sesduymayan mahkuma ölüm rucunun neolduğunu sormak lazım.
çığlık çığlığa öfkesini öfkemize katarak direniş zafer ve kurtuluş diyecektir...
ölüm orucu direnişine dhkp-c den ibda-c ye kadar bir çok legal illegal örgüt destek vermiştir. ancak ülke gündemine bu konuyu sokan TAYAD dır.
 
"amerikancı bir plan"?
tkplilerin herşeyi abdye bağlayan sözde devrimci siyasetine fazla yüz verme derim. insanı kendi memleketinin pisliklerini görmekten uzaklaştırıyorlar.
 
alpagut eğer f tiplerinin çıkışına bakarsan abd kaynaklı olduğunu görürsün.
ne yapmaya çalışıyorsun konu ölüm orucu
 
özür dilerim. yanlış anlamışım.
birşeyi kötü göstermenin tek yolunu amerikan patentli olduğnu kanıtlamak olduunu zannedden o kadar "solcu" ile karşılaşıyorum ki biraz aleji oldu sanırım oradan buradan zorlamayla ya da mantıklı şekilde andye bağlanan konular.
 
Üst