Mevlid Kandili

Mevlid Kandili ya da Mevlit Kandili (Arapça:مولد، مولد النبي، ميلاد النبي) Hz. Muhammed'in doğum gecesi olan, Rebiul-evvel ayının onikinci gecesine denir.

Mevlid, doğum zamanı demektir. İslam'da Mevlid gecesi, Rebiul-evvel ayının 11. ve 12. günleri arasındaki gecedir. Hz. Muhammed 'in doğum günü, bütün Müslüman'ın bayramıdır. Şii, mezhepindekiler 17.günü Mevid günü ve 17'ye dönen geceyide Mevlid Gecesi bilirler. Bu iki tarih arasındaki haftayı da Vahdet Haftası ilan etmişlerdir.

Esasında Kandil Geceleri Hz. Peygamber'in uygulamasında yoktur. H.3. asırdan itibaren mistik çevrelerde kutlanmaya başlanmış ve II. Selim'den itibaren minarelerde kandil yakılmasıyla kandil adını almıştır.
 
mevlit kandili

Yarın gece MEVLİT KANDİLİ
İslam alemi yarın Peygamberimizin kutlu doğumunu idrak edecek.Çarşambayı perşembeye bağlayan gece Mevlit Kandili.

Dünyanın her köşesinde camilere akın edecek Müslümanlar el açarak insanların mutluluğu ve barışın hakim olması için dua edecek. Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Bardakoğlu, "O Rahmet Peygamberi birbirimizi sevmeyi imanın bir gereği olarak ifade etmiş, sevgi ve imanı toplumsal barışın temel direği yapmıştır." diyerek insanların bir birini sevmesini ve saygı göstermesini tavsiye etti.

İslam dünyası insanlığın kurtuluşu için gönderilen ve peygamberlerin sonuncusu olan Peygamberimiz Hz. Muhammed'in doğumunu idrak ediyor. Kameri takvime göre Rebiü'l-evvel ayının 12.gecesinde doğan peygamberimizin doğum günü Milâdî takvime göre ise 571 yılı Nisan ayının yirmisine denk geliyor.

Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu, peygamberimizin Kur'an'da 'yaşanabilir en güzel model' olarak takdim edildiğini belirterek örnek alınmasının istendiğine dikkat çekti. Peygamberimizin Tevbe Suresi'nde 'bizim içimizden bize gelmiş' diye takdim edilmesinin peygamberimizin örnek olmasının imkanına işaret için olduğunu belirten Bardakoğlu, "Ancak unutulmamalıdır ki, örnek almak için örnek alınacak şeyin doğru anlaşılması gerekir. Doğru bilgi olmadan anlamaktan söz edilemez." dedi. Peygamberimizi sevmek ve örnek almanın, yalın bir taklit ve sünnetinin belirli şekillere hapsedilmesi olmadığına işaret eden Bardakoğlu, efendimizin sünnetinin ve sîretinin bütün yönleriyle tanınması, insanlığın huzur ve mutluluğu için yaptığı çağrının güncelleştirilerek hayatımıza yansıtılması çağrısını yaptı. Bardakoğlu şöyle devam etti: " O Rahmet Peygamberi, 'İman etmedikçe cennete giremezsiniz. Birbirinizi sevmedikçe de gerçek manada iman etmiş olamazsınız.' buyurarak birbirimizi sevmeyi imanın bir gereği olarak ifade etmiş, sevgi ve imanı toplumsal barışın temel direği yapmıştır. O, bütün hayatı boyunca, bizlere Yüce Yaratıcı'ya iman edip O'nu içtenlikle sevmeyi, ona bağlanarak ibadetlerle hayatımızı anlamlı kılmayı, dürüstlüğü, emaneti korumayı, insan haklarına uymayı, zayıf ve muhtaçlara yardım etmeyi, yetim ve kimsesiz çocuklara kol kanat germeyi, herkesin ve her şeyin hakkını gözetmeyi, komşuluk ve akrabalık bağlarına riayet etmeyi, kimseyi kırmamayı, iyilikte yarışmayı, yararlı insan olmayı öğütlemiştir."

Bardakoğlu, Mevlid Kandili'nin, Hz. Peygamber'in insanlığa sunduğu bütün değerleri ve yol gösterici öğütlerini anlama ve bu anlayışla yaşama ve yenilenme zamanı olduğunun altını çizdi.


18.Mart.2008 13:56:21
tüm forum üyelerinin kandilini şimdiden kutluyorum rabbim hayırlara vesile etsin
 
Cevap: mevlit kandili

Duanız kabul, ameliniz makbul supermeydan forum'a ziyaretiniz daim olsun
Kandiliniz kutlu olsun.
 
Cevap: mevlit kandili

"Peygamberimiz Hz. Muhammed'in doğumunu idrak ediyor. Kameri takvime göre Rebiü'l-evvel ayının 12.gecesinde doğan peygamberimizin doğum günü Milâdî takvime göre ise 571 yılı Nisan ayının yirmisine denk geliyor."

Değerli Süpermeydan Forum üyesi arkadaşlarımızın Mevlit Kandiliniz Mübarek, dua ve amelleri kabul, her şey gönlünüzce olsun. Bu mübarek gece hürmetine bütün üye arkadaşlarımıza Selam, Sevgi ve Saygılar sunarız.
 

Venhar

1. Hikaye yarışma birincisi, 2. Avatar yarışma bir
Cevap: mevlit kandili

Herkesin kandilini kutluyorum yer gök ins ve cinlerin efendisine ümmet olduğum içinde ayrıca rabbime şükür ediyorum ..
 
Cevap: mevlit kandili

tüm insanlık aleminin mevlid kandilini kutlar hayırlara vesile olmasını yüce mevladan temenni edeirm
iyi forumlar
 
Üst