Simir testi nedir?

Merhaba,
Ben 2 yıllık evli bir bayanım.Eşimle çoçuk istdiğimiz için geçen hafta kontrol amacıyla doktora gittim.Kan testleri ve simir testi yapıldı.Testlerin sonuçlarını aldım ve doktoruma faxladım.Doktorum telefonda kan testlerin normal ama simir testinde bir sorun olduğunu söyledi.Bende panikleyip kanser mi?diye sordum öyle birşey olmadığını söyledi.Sadece beni perşembe günü için görüşmeye cağırdı.İnanın dünden beri hiç uyuyamıyorum.Testin üzerinde sonda yazacağım yazı yazıyor.Bilen varsa ne olur bana açıklasın. Sitopatolojik Tanı = ASC-US`,CVS
Endoservikal hücreler yok.

Ayışığı öncelikle hoşgeldin.Bence panik yapma bu konu hakkında,burda bu konu hakkında bilen olsada olumlu yada olumsuz sana söylemesi doğru olmaz.Hem doktor sana söylemiş kötü bişey olmadığını bence canını sıkma moral çok önemli,hayatta herşey yaşanıyo,önemli olan kendini motive etmen.

Simir testi nedir?

Rahim ağzı ve vagina kanseri için tarama yöntemidir. Buradan dökülen hücrelerin incelenmesi amacıyla yapılır son derece basit, yararlı ve her yerde yapılacak bir yöntemdir. Ancak bu yöntemle kanser teşhis edilmez. Yanılma yüzdesi vardır. Kesin kanser taşhisi ancak kanserli dokudan alınan parçanın mikroskop altında değerlendirilmesi sonucu bir patoloji uzmanı tarafından yapılmalıdır.

Smear (Servikal yayma) rahim ağzı (serviks) kanserinin ve kanser öncüsü durumlarının saptanmasını amaçlayan bir tarama testidir. Bu yöntem ile kanser öncesi hücresel değişikliklerin erken teşhisi ve tedavisi sonucu özellikle bunun yaygın olarak uygulandığı gelişmiş ülkelerde rahim ağzı kanseri görülme sıklığı %70 kadar azalmıştır. Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerde ise daha sıktır. Smear testinde anormal hücre bulunmayan bir kadında bir sonraki yıl içinde rahim ağzı kanseri veya kanser öncesi durumlarının görülme sıklığı %1’den azdır.

Rahim ağzı kanseri geliştiğinde şifa ile sonuçlanma olasılığı düşüktür. Buna karşın, kanser öncüsü lezyon aşamasında veya çok erken evre kanser aşamasında yakalandığında şifa ile sonuçlanma olasılığı oldukça yüksek bir hastalıktır. Bu nedenle erken tanı ve etkili bir tedavi çok önemlidir. Smear testi kanser öncüsü lezyonları yakalayabilen bir inceleme olarak bu konuda insanoğluna büyük yararlar sağlamaya devam etmektedir.

Rahim ağzı kanseri uzun bir "kuluçka dönemi" olan bir hastalıktır. Hücrelerde atipikleşme yani kanser öncüsü lezyonların ortaya çıkmasından kanser oluşumuna kadar geçen süre 5-10 yıl arasında ve bazı durumlarda daha uzundur.

Smear testi ayrıca, vajina ve rahim ağzındaki bazı enfeksiyonların tanı ve tedavisini de mümkün kılar.