Bakın Şu Solucanların Yaptığına!

Hani şu adını bile duyduğumuzda iğrendiğimiz solucanlar var ya, onların ne büyük işler yaptıklarını duyunca eminim siz de şaşıracaksınız. Bakınız yapılan araştırmalar bize ne diyor?

Solucanlar toprak içinde 60-70 cm kadar derine inerek çember ya da elips kesitli yollar açar. Bir hektar alanda 25 ton, evet yanlış duymadınız 25 ton toprağı yüzeye çıkarırlar. Böylece hem toprağı havalandırırlar hem de aşağıdaki verimli toprak ile yukarıda bulunan verimi azalmış toprağın yerini değiştirirler.

Ağırlığı birkaç gram olan solucan, bu işi yaparken vücut ağırlığının 50-60 katı ağırlıkları harekete geçirebilir. Bu ne demektir biliyor musunuz? Solucanın kaldırdığı toprağı vücut ağırlığı ile karşılaştırırsak, 100 kg ağırlığında bir insanın 5 tonluk bir yükü rahatlıkla kaldırması gibi bir şeydir. Şaşırdınız değil mi?

Haltercilere hep şaşırırız bu kadar ağırlıkları nasıl kaldırıyorlar diye. Solucanların bu baş döndürücü güçlerini öğrenince her halde onları da takdirle karşılamamız gerekiyor. Sahi solucanlara bu gücü kim verdi? Esas takdirin büyüğünü kim hak ediyor?

Bugün
 
"Bu gucu kim verdi solucanlara?"
Bunca yorgunluktan sonra bu soruya cevap vermek kolaymi sandin sualci kardes?
Ya da bunu bilmiyecek ne var?
Tabiki tabiat ana verddi,
Ama $eyyyy.....
Kendi kendine geldi ve kasli yapti $u solucanlari. ( Sahi kaslari varmi onlarin)
Belkideeee......
Sebepler verdi bu gucu.

Olamazmi yani?
 
Kainatta tesadüfe yer yok diye düşünüyorum.
Tesadüf diye algılanmasına neden olan bilincinde, bir üst bilinç tarafından programlanması neticesinde ortaya çıktığını düşünüyorum.
 
Kainatta tesadüfe yer yok diye düşünüyorum.
Tesadüf diye algılanmasına neden olan bilincinde, bir üst bilinç tarafından programlanması neticesinde ortaya çıktığını düşünüyorum.
Biraz fatihayi uzataydin.....
Hatta hatim cikarsaydik....

tesaduf bilincinin de bir ust bilinc tarafindan " ilka " edildigini soylemekle hemencecik gomdun garibi...

Oyle degilmi cevher ?

Neyse biz otekine gecelim ....
Neydi o ?
Hah hatirladim.

" Bu harika olus ve biti$ler SEBEPLER'e baglidir " yani sebeplerin bir araya gelmesiyle oluyor bitiyor.

Buna ne diyeceksiniz bakalim ?
 
Kainattaki oluşumlar, yani sebep-sonuç ilişkileri : Fatır suresi 43’te ; Allah’ın adetlerinde asla değişiklik olmaz. Şeklinde anlatılmıştır.
Adet denilen şey sünnetullah, yani; evrensel kurallardır. Hiçbir şey sihirbaz değneğiyle dokunurcasına oluşmaz.
 
Üst