Gelmiş geçmiş en pahalı sevgililer günü hediyeleri

Van Goghun Kulağı​

Van Goghun kulağı aslında sevgilisine değil bir hayat kadınına verilmişti. Henüz kesin olmasa da bazıları Van Goghun kulağını kendinin kestiğini, bazıları ise bir kılıç düellosu sırasında kesildiğini düşünüyor. Söylentiye göre sarhoş olan Van Gogh da kesilen bu kısmı sokakta gördüğü bir hayat kadınına vermiş.

Cleopatranın halısı

Cleopatra gerçekten de fazlasıyla zeki bir kadındı. Krallığını terk etmek zorunda bırakıldığında kölelerine onu görkemli bir halıya sarmalarını ve Roma imparatoru Julius Caesara hediye olarak göndermelerini emreder. Böylece Caesar Cleopatradan gerçekten etkilenir ve onu metresi yapar. Cleopatra bu sayede Caesarın yardımıyla tahta yeniden geçmeyi başarır.

Kral Louis XIVin hediyesi 1,5 kilometre uzunluğunda kürk manto

Kral Louise karısı İspanya Kraliçesi Maria Theresaya öyle bir hediye verdi ki, kraliçe sabahları yalın ayak bahçede dolaşabilirdi. 1,5 kilometre uzunluğundaki manto en nadide ve yumuşak kürklerden yapılmıştı.

Büyük Katerinanın elması

Rus hanedanından Büyük Katerina hem çok iyi bir yönetici hem de aşıklarına karşı oldukça cömert biriydi. Aşıklarına vermek istediği hediyeler için milyonlar harcadı. En çok akılda kalanı ise aşığı Kont Grigory Orlova hediye edilmek üzere inşa ettirdiği Mermer Saraydır. Orlov ise Katerinaya aşkının sembolü olarak Hindistandan gelen büyük bir elmas hediye etti

Taylor Burtondan Elizabethe

Aktör Richard Burton 1972 yılında karısı Elizabeth Taylora göz kamaştıran bir elmas hediye etti. 40. yaş günü hediyesi olarak verilen bu hediye armut şeklinde bir elmastı. Ancak boşandıktan sonra Richard Burton bu elması sattı.

Beyonceun nişan yüzüğü

Şarkıcı Jay Z Beyoncea evlenme teklifi ettiğinde elinde 18 karatlık bir elmas yüzük tutuyordu. Tahmini değeri 5 milyon doların üzerindeydi. Ancak güvenlik kaygılarından dolayı Beyonce bu yüzüğü sürekli takmıyor. Eşinin ona verdiği bir imitasyon olan 5 bin dolarlık yüzüğü takmayı tercih ediyor.

Anna Kournikovanın elmas yüzüğü

Diğer bir pahalı evlilik teklifi ise Enrique Iglesiastan ünlü tenisçi Anna Kournikovaya verilen elmas yüzükle yapıldı. Tam olarak değeri bilinmese de yüzüğün 6 milyon dolardan daha değerli olduğu düşünülüyor.

Taç Mahal

Dünyanın yedi harikasından biri kabul edilen Taç Mahal, aslında Şah cihan tarafından eşi Mümtaz Mahala verilen bir hediye. 14. çocuğunu doğurduktan sonra ölürken Şah Cihandana aşklarının sembolü olacak ve dünyada eşi benzeri bulunmayacak bir saray yaptırmasını ister.
Ve Şah Cihan da karısının isteğini yerine getirir. Bugün Şah cihanın ve eşi Mümtaz Mahalin mezarları Taç Mahalde bulunmaktadır (aktifhaber.com)
 
Üst