haberlerdeki fon müziği saçmalığı

Hepimiz tvde haber bültenlerini izleriz.Çoğumuzda izlerken gereksiz bir tedirginlik,huzursuzluk,heyecan,mutluluk,sevinç duyarız.Bu duyguların sebebini çoğumuz bilmez fakat bilenlerimizde hala haber bültenlerini izler.Çünkü dünyada neler olup bittiğini bilmek ister,internet hayatımıza girdiğinden beri tv izlenimi azalmışsada yinede birinci sıradadır.
Konuyu komplo teorileri bölümüne açtım ama benim yazacaklarım teori değil gerçek.
Tv haberlerindeki fon müziklerini hepimiz biliriz,tv de görünen haber ve arkasında çalan fon müziği..Çoğumuza sıradan bir şey gibi gelir bu fon müzikleri.Çoğumuz tehlikenin farkında bile değilizdir.
Haberlerde bir cinayet haberi;bir kişi alt komşunu karısına karısını dikizledi diye altı yerinden bıçalayıp öldürdü.Arkada çalan fon müziği şunu düşündürüyor bir grup izleyciye;acaba bizimde böle komşularımız varmı,diğer bir grup izleyici şöyle düşünüyor;acaba benim eşime de komşularımdan biri böle yapıyomudur;bir grup izleyici de iftiraya kurban gitmekten ötürü hicap duyuyor.
Yani anlıyacağınız bir haberle hem komşuluk ilişkilerine şüphe giriyor ,hem ailede eşlerin birbirine şüpheyle bakması sağlanıyor,hemde kişilerin ruh sağlığı bozulmuş oluyor.Aynı haberi fon müziksiz izlesek kafamız bulanmıyacak kesinlikle.Çünkü görüntü müzikle birleşince inanılmaz bir hipnoz hali yaratılıyor.Film ve dizilerde fon müziği kullanılır güzelde olur fakat haberlerde kullanılmaz çünkü haberler gerçek hayatlardan kesitlerdir.Kimsenin hayatı kimsenin eğlence aracı olmamalıdır.
Bir filmde izlediğimiz olay gerçek değildir veya bir dizide.dekorlaR sahtedir,oyuncular rol yapmaktadır,mekanlar makettir vs.Filmde bile fon müziğiyle beraber izlediğimiz sahne bizleri korkutabilir sevindirebilir,ağlatabilir,güldürebilir.Ama gerçek hayatta olan şeylerin fon müziğiyle verilip halkta 30 kat daha fazla heyecan sevinç,gözyaşı,tedirginlik yaratılması ilkeli habercilik dedikleri savsatayla ne alakası vardır bilemiyorum veya tarafsız habercilikle.Bir habere veya tv de gerçek hayattan bir kesite sen fon müziği verdiğin zaman arkadan sen zaten izleyicinin görüşünü etkilemiş oluyorsun.
Bir ekran üzerinden bir halka korku panik tereddüt şüphe ve istediği zaman sevinç,mutluluk yayan tv kanalları istemiyoruz biz türk gençliği.Bu halkın izlediği reytinglerden para kazan birde o halka zulmet ruhsal durumuyla oyna olacak iş değil.Bu ahlaksızlığın daniskasıdır.
Bir cinayet haber ve ''cendeere cendereeee cenderreeee'' bir fon müziği ne oluyor yaaa...
Türk halkı koyun değildir öyle televizyondan yönetilecek kadar türk halkının ruh sağlığıyla da kimsenin oynamaya hakkı yoktur.
Yeni RTÜK yasasından haberi olan varmı .Artık haberlerdeki fon müzikleri yasaklanıyor.dileğimiz; tv de gerçek hayattan kesitler olan her görüntüdee her programda fon müziği kullanılmaması.Bu kANUNU çıkartmaya hazırlanan hükümetimizede çok teşekkür ederim çocuklar adına, çocuklar artık korkmuyacak haber izlerken.....