• Hoşgeldin ziyaretçi ÜYE OLARAK Özgün Haber ve Makalelerinizi kaynak göstererek uygun olan katogoriye ekleyebilirsiniz.

Açıköğretim İlahiyat Bölümü

Açıköğretim İlahiyat Programı bölümü 2 yıllık önlisans programıdır ve açıköğretimin kontenjansız bölümlerinden biridir. Bölümde kontenjan sınırlaması olmadığı için YGS sınavında barajı geçmek yeterlidir. ( Herhangi bir örgün eğitimde okuyanlar 2. üniversite kapsamında sınavsız yerleşebilir.)

Programın Amaçları

İlahiyat Önlisans Programı, lâik, demokratik ve sosyal hukuk devleti anlayışı ile kişilerin ilahiyat alanındaki bilgilerini artırmayı amaçlamaktadır.

Kimler Kayıt Yaptırabilir?

Mesleki ve Teknik Ortaöğretim Kurumlarının İmam Hatip Lisesi, İmam Hatip Okulu, İmam Hatip Lisesi (Y. Dil Ağırlıklı) ve Anadolu imam Hatip Lisesi alan/kol/bölümlerinden mezun olan öğrenciler İlahiyat progr***** sınavsız yerleştirilebilmektedir. ÖSYM’nin yaptığı sınavda herhangi bir puan türünde 160 ve üzeri puan alan kişiler programa yerleştirilirler. Programın kontenjanı sınırsızdır. Örgün bir yükseköğretim programında kayıtlı ya da mezun olanlar,

İkinci Üniversite uygulamasına başvurarak ÖSYM sınavına girmeden bu programa başvurabilirler.

Mezuniyet Sonrası
Programdan mezun olan öğrenciler, “İlahiyat Önlisans Diploması” alırlar. İlahiyat programından mezun olan öğrenciler, İlahiyat progr***** sınavla dikey geçiş yapabilirler.

Unvan
Programı bitiren öğrencilere “İlahiyat Meslek Elemanı” unvanı verilir.

Açıköğretim İlahiyat Bölümü geçmiş yıllarda çıkmış sorularına ulaşmak için anasayfamız olan Açık Öğretim (AÖF) adresini kullanabilirsiniz.
 
Açıköğretim Fakültesi İlahiyat Önlisans Programı bölüm dersleri

1.SINIF
*İslam Dininin Temel Kaynakları
*İslam Dininin Esasları
*İlk Dönem İslam Tarihi
*Yabancı Dil 1 (Arapça)
*Din Hizmetlerinde İletişim ve Halkla İlişkiler
*Sosyal Bilimlerde Temel Kavramlar
*Temel Bilgi Teknolojileri

2.SINIF
*Yabancı Dil 2(Arapça)
*Ana Konularıyla Kur’an
*İslam Düşünce Tarihi
*Türk Medeniyeti Tarihi
*Dinler Tarihi
*Dine Yeni Yaklaşımlar
*Türk Dili
*Atatürk İlkeleri ve İnkilap Tarihi
 
Üst