• Hoşgeldin ziyaretçi ÜYE OLARAK Özgün Haber ve Makalelerinizi kaynak göstererek uygun olan katogoriye ekleyebilirsiniz.

Kadınlara 2 yıl doğum izni verilmesini istedi

Aile içi iletişim konularında birçok kitabı bulunan Münir Arıkan, Avrupa ülkelerinde uygulaması yaygınlaşan çocuk yapan kadın çalışanlara 2 yıl ücretli izin uygulamasının acilen Türkiye'de de çıkarılması gerektiğini söyledi.

Başbakan'ın her yeni evlenen çifte 3 çocuk tavsiyesinde bulunmasının çok olumlu olduğunu belirten Arıkan, ancak bunun kanunlarla desteklenmesini istedi. Çocuk sahibi olmayı düşünenlere pozitif ayrımcılık yapılması gerektiğini savunan Arıkan, "Durmadan yola devam etmek istiyorsak, Avrupa'nın birçok ülkesinde uygulamaya başlanan ve her geçen gün yaygınlaşan, çocuk yapan kadınlara 2 yıl ücretli izin uygulamasını kanunlaştırmalıyız. Hatta biz Türkiye olarak daha da ileriye giderek, kısmen de olsa telaşeli dönem için kocalara da kadının vazifelerini üstleneceği zorlu süreç için 3-5 ay ücretli izin vermeliyiz. Hollanda, Polonya başta olmak üzere birçok ülke ücretli doğum iznini, kadının gebe kaldığının tespit edildiği andan itibaren uygulamaya başlıyor. Bu uygulama hemen Türkiye'de kanunlaştırılmalıdır" dedi.

Kadınlara 2 yıl doğum izni verilmelimi?
 
Ütopik buluyorum.Türkiye şartlarında böyle bir iznin verilmesi pek mümkün görünmüyor.
 
Üst