Uluslar arası komplo ise, neden abd değil de türkiye?

Geçtiğimiz 9 Ekim günü, Öcalan’ın Suriye’den çıkarılışının 12. yıl dönümü idi.
PKK paralelinde faaliyet gösteren neredeyse tüm basın yayın organları, 9 Ekim’i protesto etti.

Protestolardaki ortak nokta şu idi; “Öcalan, ABD’nin önderliğinde uluslar arası bir komplo sonucunda Suriye’den çıkartılmış ve nihayet yine ABD tarafından Kenya’da yakalanarak Türkiye’ye teslim edilmişti”.

Zaten Öcalan da zaman içerisinde avukatları ile yaptığı çeşitli görüşmelerde; ABD’ye kesinlikle güvenilemeyeceğinin altını çizerek, hem PKK sorumlularını ve hem de geçmişte DTP yetkililerini ciddi olarak uyarmıştı. Öcalan’a göre, ABD’nin baskısıyla Suriye’den çıkartılmış, özellikle İtalya ve Yunanistan’da yaptığı siyasi iltica talepleri de yine bizzat ABD tarafından engellenmişti. Dost Yunanistan, ABD baskısına karşı gelemediği için Apo tarafından suçlanmış, dönemin bazı Yunanlı yöneticileri hükümeti eleştirerek istifa etmişlerdi. Baş sorumlu ABD idi.

Öcalan, PKK ve BDP, bugün yaşanan Washington-Ankara-Erbil ilişkilerini, buna ilave Suriye ve İran trafiğini, PKK’nın tasfiye edilme süreci olarak değerlendiriyor. Baş sorumlu yine ABD.

ABD baskı yaptı, Apo’yu Suriye’den çıkarttı, Kenya’da yakaladı ve teslim etti.
Suriye, baskıya boyun eğdi, kapı dışarı etti.
İran, Kandil’i sürekli bombalıyor, İran’da yakalanan PKK’lılar idam ediliyor.
Barzani ve Talabani, bölgedeki ABD kaynaklı, bol kaymaklı pastadan PKK’ya pay vermek istemiyor.
Bütün bunlara rağmen bütün sıkıntıyı, tek başına Türkiye çekiyor.
PKK, bütün bu başına gelenlerin baş sorumlusunu ABD olarak görüyorsa, ki gördüğü anlaşılıyor, neden bugüne kadar ABD’ye en ufak bir dil uzatmıyor, tepki göstermiyor, protesto etmiyor?

Uluslar arası komplonun mimarı ABD’yse, Suriye’den çıkarttıysa, Kenya’da yakalayıp teslim ettiyse, bugün de tasfiye etmeye çalışıyorsa, neden halâ Türkiye?

Üstelik, Apo’nun ciddi uyarılarına rağmen DTP, geçtiğimiz aylarda ABD’de bir de temsilcilik açtı, açabildi, nasıl ve neden?
Ayrıca, ABD, “PKK ile arasına mesafe koymuyor” diye oldukça sert eleştirdiği DTP’nin, Amerika’da temsilcilik açmasına neden izin vermiş olabilir ki!
“One minute” ile başlayan ve “Marmara gemisi” olayı ile doruğa ulaşan olumsuz Türkiye-İsrail ilişkilerinin hemen akabinde, PKK sorumlusu Karayılan’ın, baş sorumlu ABD’nin Ortadoğu’daki baş müttefiki olarak bilinen İsrail’e yanaşmasının sebebi ne ola ki!
Akla gelen bu sualler, hedef göstermek asla değil, sadece ve sadece bugüne kadar nedense kimsenin, ama hiç kimsenin bir kez olsun dahi dikkat çekmediği oldukça düşündürücü bir tespit…

Sabahattin Talu
sabahattintalu@gmail.com
 
aynı şey türkiye içinde gecerli madem pkk ya destek veren abd israil nie gidip onlarla ticaret yapıyosun hadi ticareti gectim nato nn gösterdiği her yere nie askerini gönderiyosun
 
Üst