• Hoşgeldin ziyaretçi ÜYE OLARAK Özgün Haber ve Makalelerinizi kaynak göstererek uygun olan katogoriye ekleyebilirsiniz.

Dünyanın en eski kitabı

Dünyada bilinen en eski kitap, birkaç sayfadan oluşuyor ve şu an Bulgaristan Ulusal Tarih Müzesi'nde bulunuyor. Etrüks diliyle yazılan kitap dövülmüş altınla kaplı ve sadece 6 sayfadan oluşuyor

2003 yılında sergilenen kitabın 2 bin 500 yıllık olduğu tahmin ediliyor. Bulgaristan'ın güneybatısında Struma nehri çevresinde eski bir mezarda bulundu ve kitabı bulan, ancak kimliğini açıklamayan kişi tarafından müzeye bağışlandı. Kitabın kaç yıllık olduğu ve gerçekliği 2 bağımsız bilim adamı tarafından onaylandı.

Dünyadaki en eski kitabın hangisi sorusu aslında asla cevaplanamayacak. Çünkü tarih durağan değil, dinamiktir ve her an değişebilir. Eğer kitabın eskiliğini baskısı belirleyecek ise dünyanın en eski kitabı 1450 yılında basılan Gutenberg İncili'dir. İncil tabi ki taşınabilir daktiloyla basılmıştı.

Dünyanın en eski Kur'an-ı Kerim'i ise Hz. Osman (ra) tarafından kitap haline getirilmiş ve çoğaltılmıştır. Kahire'de muhafaza edilen deri üzerine 1087 varaktan oluşan 80 kilogram ağırlığındaki Hazreti Osman (ra) mushafatının, yapılan incelemelerde Hz. Osman (ra) tarafından yazdırılan mushaf olmadığı ancak ilk çoğaltılan mushaflardan olduğu neticesine varılmıştı.

M.Ö.14. yüzyılda yaşayan Mısır Kraliçesi Nefertiti'ye ait olduğu iddia edilen iki yapraktan oluşan ahşap kitap Ege Denizi'ndeki bir batıktan çıkarılmış ve Bodrum'da bir müzede sergilenmektedir.

Çinliler ise kitaplarını, oyulmuş tahta baskı kalıpları kullanarak basmışlardı. Onların katipleri 3 bin yıl önce şarkılar, dualar oluşturuyordu. Fakat bunlar papirüs kağıtlarına yazılmıştı. Kitabı oluşturmuyorlardı. Bu nedenle de kitap olarak tanımlanmıyorlardı.

Bu tanımlamaya göre, Cornell Üniversitesi tarafından muhafaza edilen kil tabletleri koleksiyonu (dünyada bilinen en büyük koleksiyon) da dünyanın en eski kitapları olarak değerlendirilmiyor. Çünkü bunlar ciltli değil ve bir dünya görüşünü benimsemiyorlar.

(Zaman)
 

bursali68

Merhaba,


Etrüks diliyle yazılan kitap...

Etrükslerin de TÜRK olduğu söyleniyor araştırmalarda...İtalyanların da Atalarının Etrüksler olduğu belirtiliyor...

Sağlıcakla kalınız...
 
Üst