Cemaatlerin Türkiye siyasetine etkileri

Türkiye deki camaatler laiklik için tehditmidir

• Kullanılan toplam oy
    33
malumunuz ülkemizde sosyal hayattan siyasete her konuda hüküm sahibi olan dini çevreler var. ismailağa cemaati, menzil cemaati fethullah gülen cemaati, yazıcı okuyucu yeni asyacı nurcular, süleymancılar, ibda-c, hizbullah, milli görüş çevresi(akp yi ve saadeti bir siyasi parti olarak ayırıyorum her ne kadar milli görüşe ait olsalarda. ben anadolu gençlik çevresinden bahsediyorum.) alperen gençlik ocaklarını da buna dahil edebiliriz. ülke siyaseti ve çıkarlarına ne kadar ve ne katmaktadırlar.

malumunuz ülkemizde sosyal hayattan siyasete her konuda hüküm sahibi olan dini çevreler var. ismailağa cemaati, menzil cemaati fethullah gülen cemaati, yazıcı okuyucu yeni asyacı nurcular, süleymancılar, ibda-c, hizbullah, milli görüş çevresi(akp yi ve saadeti bir siyasi parti olarak ayırıyorum her ne kadar milli görüşe ait olsalarda. ben anadolu gençlik çevresinden bahsediyorum.) alperen gençlik ocaklarını da buna dahil edebiliriz. ülke siyaseti ve çıkarlarına ne kadar ve ne katmaktadırlar.

Sanki etli ile sütlüyü birbirine karıştırmış gibi görünüyorsun.
Sorunun cevabına gelirse yukarıda saydığın grupların hepsi bir cemaat olmamakla beraber bir kısmı cidden büyük faydalar sağlıyor ama bazıları ise tam tersi ülkemize ve hatta ülke vatandaşlarımıza zarar veriyor.
Mesela Sen ibda - c yi bir cemaat olarak Süleymancılar ve Nurcular ile aynı safta tutmuşsun.Biliniyor ki ibda - c bir terörüs örgüt olarak seneler evvel bu ülkede terör faaliyetleri meydana getirdi.Bu yaptığın Atatürkçü Düşünce Derneği ile tikko'yu aynı cepheye koyaya benziyor.Hatta pkk bile malumunuz sosyalist savlar savunan bir örgüttür
Tabii sonra bir anda yok oldular bunun da iyice irdelenmesi gerekir diye düşünüyorum.

Bunlar benim görüşlerim.
Saygılarımızla

ibda-c necip fazıl ın önderliğinde kurulmuştur. ve silahlı faaliyetlerinden daha çok siyasi bürosu çalışmaktadır. dergileri ve sempatizanlarıyla birlikte bir terör örgütü olmasına rağmen kentlileşen dinci nüfusun etkisiyle bir sivil toplum örgütü gibi çalışmaktadır. bu da onu cemaatler safına koymamıza neden oluyor.

Belki dediğin gibi Necip Fazıl öncülüğünde kurulmuş bir yapası olabilir ama bilirsiniz ki birçok terör faaliyetini de sahiplendiler.
Ama anladığım kadarı ile belkide yanılıyorumdur aslında bu hareketler onlar tarafından yapılmadı.
Tabii bu arada benim İbda - C ile alakalı bir takım web sayfaları bulup okumamda fayda var.Çünkü görüyorsunuz ki tam bilmediğim bir şey için aksi yorum yapmışım!

ismailağa cemaati: ismailağa camii çevresinde toplanan cemaat. şu anki liderleri mahmud ustaosmanoğlu. kamuoyunda cübbeli ahmet hoca olarak ta bilinen ahmet mahmut ünlü de bu cemaatten. cemaat örgütleniş biçimi olarak yatay örgütlenmeyi seçtiği için bir çok farklı görüş ve tavırları içinde barındırıyor. kuran kurslarında arapça osmanlıca ilmihal fıkıh tefsir ve hadis okutuyorlar. hatmeleri ve tesbihatlarıyla tipik bir nakşibendi tarikatı. televizyondan kılık kıyafete kadar islami cemaatlerde radikalizmi temsil etmelerine rağmen ülke siyasetine ve güncel olaylara bakışları yok denecek kadar azdır. Fatih te kendi yapıları çevresinde sadece var olurlar
menzil cemaati:adıyamanın menzil ilçesindeki dergahları aracılığıyla ülkedeki müritleriyle iletişimini yapar. bu cemaatin siyasi eğilimlerini ve tavırlarını bilmiyorum bilen varsa ve yazarsa memnun olurum.
Ftehullah Gülen cemaati:ülkedeki en büyük cemaatte denilebilir. üniversitelerde liselerde ve dersanelerde örgütlenirler. necip hablemitoğlu emniyet bağlantısını çıkardı. ve öldürüldü. kanımca fethullahçılar bu cinayeti yapmadı sadece en büyük destekçisi abd tarafından yapıldı.Said nursi nin öğrencisi kırkıncı hocanın öğrencisi fethullah gülen camii vaazlarıyla ve ağlamalarıyla ünlendi. bu gün Lıght müslümanları temsil yetkisi bu cemaattedir.Bop a destek çıktı. kapitalist entegrasyon sürecinde kamuoyunu çok etkiledi.
süleymancılar:süleyman hilmi tunahanın öncülüğünde kuruldu. Türkiye darul harp tir mantığıyla faizi helal kılmalarından başka bir şeylerine şimdilik değinmek istemiyorum devamı gelecek ama bu konuya ne kadar yorum yazıldığına göre tabii.

Tabii ki bunlarda senin görüşlerin.
Bakalım yorumlar ne şekilde gelmeye devam edecek.

Son düzenleme:
Kardeşim sen bu bilgileri neye göre ve nereden yazdın bilmiyorum ama genel olarak % 85 i yanlış...İstersen boyle şeyleri iyice bi araştır...sadece birileri oyle soylüyo diye diyorsan yanılabilirsin...

selam arkadaşlar bu anket bence yazılış şekliyle yanlış mesela laiklik için tehditmidir diye soruyor arkadaşımız öncelikle laikliğin tam bir açıklaması yapıla bilmiş deyil bu ülkede
bu konuyu ayrı bir çerçevede tartışırız
ikinci soru ise serbest bırakılmalıdırlar ?
idare edeni veya idare olanı islam dini messubu olan bu ülkede yaşadığımız halde bu gurupları azınlıkmış gibi göstererek özgürlük adına serbest bırakılmalıdırlar ibareside yanlış
dedelerimizin islam dini için şehit edildiği bu ülkede bize özgürlük vermeyi düşünen kişiler başka din mensubumudur merak ettim?

şimdi anarshi dostum veya kardeşim bu gurupların ülkeye ve siyasete olan faydalarını soruyorsun ALLAH c.c. Al-i İmran 104 üncü ayetinde şöyle buyuruyor Sizden, hayra çağıran, iyiliği emredip kötülüğü meneden bir topluluk bulunsun. İşte onlar kurtuluşa erenlerdir. *
iyiliği emretmek bunu yapamıyorlar bunu yapabilmek için siyasi ikdidarı elerine almaları gereklidir fakat iyiliği tavsiye ediyorlar tabiyki bir gün iktidar olurlarsa siyasi faydalarını bu ülke görecektir .
ülkeye olan faydalarına gelince insanlara haram yeme içki içme kumar oynama zina etme namazını kıl annene ve babana iyilik yap akrabalarını ziyaret et küçüklerini sev büyüklerine saygı göster demek bu vatana iyilik deyilmidir
bul ülkedeki bir takım idareciler kuran dinliycene müzik dinle namaz kılacağına spor yap ilmihal okuyacağına aşk romanları oku medeniyet adına bunları tavsiye ederken iyilikmi yapıyorlar
bu gün namazda hoca efendi içkinin kötülüklerini anlatıyordu şu halimize bakya sigara öldürür diyoruz içki süründürür diyoruz ve halkımızı çok sevdiğimisi söylüyoruz
sonra bu mamulleri halka kendimiz satıyoruz
gerçekten bu gurupları deyilde bu gurupları öcüymüş gibi gösterenleri tartışmak isterdim
ALLAH RESULUNUN bir hadisi geldi aklıma bu din gariplerle geldi gariplerle dirilecektir .
garipten kasıt hor görülen dışlanan bu saydığın guruplarda sürekli hor görülüyor ve dışlanıyor
türkiyeye papa geliyor en üst makamlarakadar giriyor bu ülkenin şehit dedesinin torunu sakalı ve cüppesiyle giremiyor
kamu alanlarına hizmetci olarak baş örtülü girebiliyor idareci olarak giremiyor
bu neyaman çelişki böyle
bu ülkenin temiz insanları gerçekleri biliyorlar fakat ellerinden bir şey gelmiyor nezaman atananlar deyilde seçilenler bu ülkeyi yönetirse bu saydığın gurupların faydalarını türkiye deyil tüm dünya görecektir.

tüm arkadaşlara saygılar sunuyorum.

iman etmedikce cennete giremessiniz birbirinizi sevmedikce gerçek imana eremezsiniz

ismailağa cemaati: ismailağa camii çevresinde toplanan cemaat. şu anki liderleri mahmud ustaosmanoğlu. kamuoyunda cübbeli ahmet hoca olarak ta bilinen ahmet mahmut ünlü de bu cemaatten. cemaat örgütleniş biçimi olarak yatay örgütlenmeyi seçtiği için bir çok farklı görüş ve tavırları içinde barındırıyor. kuran kurslarında arapça osmanlıca ilmihal fıkıh tefsir ve hadis okutuyorlar. hatmeleri ve tesbihatlarıyla tipik bir nakşibendi tarikatı. televizyondan kılık kıyafete kadar islami cemaatlerde radikalizmi temsil etmelerine rağmen ülke siyasetine ve güncel olaylara bakışları yok denecek kadar azdır. Fatih te kendi yapıları çevresinde sadece var olurlar
menzil cemaati:adıyamanın menzil ilçesindeki dergahları aracılığıyla ülkedeki müritleriyle iletişimini yapar. bu cemaatin siyasi eğilimlerini ve tavırlarını bilmiyorum bilen varsa ve yazarsa memnun olurum.
Ftehullah Gülen cemaati:ülkedeki en büyük cemaatte denilebilir. üniversitelerde liselerde ve dersanelerde örgütlenirler. necip hablemitoğlu emniyet bağlantısını çıkardı. ve öldürüldü. kanımca fethullahçılar bu cinayeti yapmadı sadece en büyük destekçisi abd tarafından yapıldı.Said nursi nin öğrencisi kırkıncı hocanın öğrencisi fethullah gülen camii vaazlarıyla ve ağlamalarıyla ünlendi. bu gün Lıght müslümanları temsil yetkisi bu cemaattedir.Bop a destek çıktı. kapitalist entegrasyon sürecinde kamuoyunu çok etkiledi.
süleymancılar:süleyman hilmi tunahanın öncülüğünde kuruldu. Türkiye darul harp tir mantığıyla faizi helal kılmalarından başka bir şeylerine şimdilik değinmek istemiyorum devamı gelecek ama bu konuya ne kadar yorum yazıldığına göre tabii.

Öncelikle sen Marxizmi savunan, Komünizm ideolojiyi benimseyen komünist bir insansın.
Allah'a inanmayan, insanların tesadüfen oluştuğuna inanan bir sistemin adamısın.
İslamla alakası olmayan, dinsiz ideolojiyi savunan bir insansın.
Bütün bunlar sana hakaret olarak hiç kimse tarafından algılanmamalıdır.
sen zaten bunları kabul eden bir insansın.

Böyle bir konu açman (senin tarafından açılması) çok tuhaf...
Bu foruma katılıpta senin saydığın bu cemaatler içerisinde mensubu olanlar olabilir. Sen zaten bunun bilincindesin. Amacın onları birbirine düşürmek mi ?
Komünizmi bu şekilde mi getirmeyi düşünüyorsun. sevsinler...
Yaptığın ankete gülüyorum.
Niçin, yazdığın sözde tehlikeli gördüğün grup ve cemaatler içerisinde Komünizm, sosyalizm, metaryalizm yolundan giden DHKPC ve PKK militan gruplarının ismi yok ? PKK' yı ülke için laiklik için tehdit olarak görmüyormusun ?
komünizmi yani müslümanların kanını içen Lenin ve Stalin'in yoldaşlarını bu ülke için tehlike ve tehdit olarak göremezsin, biraz adaletli ol.
Madem böyle bir konu açtın, peki sen niçin oy kullandın ?
Sen zaten bu saydıklarının hepsinin karşısındasın. Senin tehlikeli görmen zaten normal.
Çünkü sen şunu da çok iyi biliyorsun ;
Allah'ın varlığının bilincinde, dini, ahlaki ve milli değerlerine sıkı sıkıya bağlı insanları yönlendirmeniz ve kendinize hizmet ettirmeniz mümkün değildir.
Bilim ve ilmle hareket edenler, varsayımlarla ve evrim teorosiyle hareket edenlere
karşı her zaman haklı çıkmışlardır.
Konu başlığından şunu anlıyorum,
komünizmin gelmesi ancak müslümanların birbirine düşmesine bağlı. Bunda haklısın.
Ancak müslümanlar bu oyuna gelmez.
Başka bir takdik arayın. Ben sana bir takdik vereyim.
Komümizmin gelmesi İsrail için kurulan Büyük Ortadoğu Projesine bağlı,
İnsanlara, Yahudi mallarını,Amerikan mallarını almaya teşvik edin. Bu yönde projeler geliştirin. Böyle yaparsanız 1917 yılında yahudilerin finansıyla nasıl Rus ihtilalini yaptıysanız belki yine yapabilirsiniz.

dini ve dindarları öcü gösterip rejim düşmanı göstermenin en basit örneklerinden birini sergilemişsin.bu ülke laik,demokratik bir hukuk devleti ise suç işleyen cezalandırır.devletin savcısı,hakimi,askeri,polisi varken kraldan çok kralcı kesilenleri anlamıyorum.ama ilgi çekecek konuyu iyi bulmuşun!zaten en büyük marifetiniz hassas sinir uçlarına dukunup gerilm yaratmak.e ni diyelim bulanık suda balık avlamayı sevenler oldukça
1