Erkekler en çok hangi hastalıkların korkuyor?

Erkeklere onları en çok hangi hastalıkların korkuttuğunu sorduğunuzda alacağınız cevaplara şaşırabilirsiniz.

Peki gerçekten de korkulması gereken sorunlardan mı korkuyoruz?

No Fear” (Korku Yok) çıkartması sörf tahtasının üstünde çok etkileyici duruyor olabilir; ama bu sadece bir sörfçü sloganıdır. Bunu iyi biliyoruz; çünkü en derin tıbbi korkularınızı menshealth.com’da yaptığımız bir anket sayesinde öğrendik. Ortaya iki şey çıktı: 1) Çok fazla korkuyorsunuz, 2) Yanlış şeylerden korkuyorsunuz. Ve bu da ölümcül bir hesap hatası olabilir. Mesela, aslında çok sık rastlanmıyor olsa da yumurtalık kanseri ve felç resmen ödünüzü patlatıyor. Ancak kalp krizi, şeker hastalığı, akciğer kanseri gibi çok daha yaygın ve ciddi sağlık tehditlerini pek de dert etmiyorsunuz. Vanderbilt Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde dünyaca ünlü bir sağlık ve güvenlik riskleri yönetimi uzmanı olan Doktor W. Kip Viscusi, “Eğer bir hastalık ileri yıllarda hayatınızı etkileyip kısaltacaksa riski şimdiden ciddiye alma eğilimi göstermiyoruz,” diyor. Bu yazıda en çok korktuğunuz hastalıkları ve bu hastalıkların beş yıldız üzerinden gerçek risk derecesini ve sizi esas tehdit eden hastalıkları öğreneceksiniz.

Testis (Yumurtalık) kanseri

Gerçek sağlık riski:
İsterseniz Lance Armstrong efekti (etkisi) diyebilirsiniz, Men’s Health okurları, yumurtalıklarında bir sertlik bulma korkusu içinde yaşıyor. Ancak ABD’de bu sene yumurtalık kanseri teşhisi konacak 7.900 kadar erkeğin sadece 380’i bu yüzden ölecek. Bu oran, ulusal sağlık enstitülerine göre yumurtalık kanserine “ender görülen hastalık” sıfatını kazandırıyor. Ayrıca, yumurtalık kanserinde iyileşme oranı %90.

Ne yapabilirsiniz?
Yumurtalıklarınızı ayda 1 kere, duş aldıktan hemen sonra kontrol edin. Her bir yumurtalığınızı nazikçe baş ve işaret parmağınızın arasına alıp yoklayın. Eğer şüphe doğuran bir sertlik ya da şişlik bulursanız doktorunuza görünün. Erken teşhis, yumurtalık kanserine bağlı ölümlerin çok azalmasını sağlıyor. Bu geleneği bozan şaşkın siz olmayın.

Neden daha çok korkmalısınız?
Bu yıl 27.000 erkek prostat kanserinden ölecek. Bu kansere yakalanma riskiniz 6’da 1. Yumurtalık kanseri teşhisinde ortalama yaş 68 olsa da hastalığın tohumları onlarca yıl önceden ekiliyor. Riski nasıl mı azaltabilirsiniz? Brokoli yiyerek. Kaliforniya Üniversitesi’nden Profesör Doktor David Heber, “Lahanagillerde glükozinolat bulunur, bu da karaciğerin kanserojenleri parçalayacak enzimler üretmesini sağlar,” diyor.

Felç

Gerçek sağlık riski:
Ankete katılan okurlarımızdan biri şöyle yazıyor: “Ölmek büyük bir sorun değil. Ama felç geçirmek... İşte bu berbat olurdu.” Christopher ve Dana Reeve Vakfı’na göre 5 milyon Amerikalı tam ya da kısmi felçli. New Jersey’deki Kessler Rehabilitasyon Enstitüsü Başhekimi Bruce Gans, “Beyin yaralanması, trafik kazaları, dalış ve mültiplskleroz, erkeklerin felç olma nedenlerinden bazıları olsa da en yaygın sebep aslında inmedir,” diyor.

Ne yapabilirsiniz?
Her gün 1-2 tabak “az tuzlu” karışık sebze çorbası (içinde brokoli, lahana gibi potasyum açısından zengin yeşil yapraklı sebzelerden mutlaka olmalı) içebilirsiniz. Ayrıca, çorbanın içine tercihen domates suyu, pancar, maydanoz, havuç, kereviz ve ıspanak gibi sebzelerden koymanızı da öneririz. Çünkü, potasyum bünyenizdeki fazla sodyumu temizler ve fitokimyasallar (sebzelerin içindeki kimyasallar) da hipertansiyonla savaşmanıza yardımcı olur.

Neden daha çok korkmalısınız?
Merdivenden düşmekten... ‘American Journal of Preventive Medicine’ dergisinde yayınlanan bir çalışma, merdivenle alakalı kazaların 1990’dan beri %50 arttığını gösteriyor. Herhangi bir kaza riskini minimuma indirmek için duvara dayadığınız merdivenin ayaklarını her 2 metre yükseklik için duvardan 50 santim uzaklaştırın.

Beyin tümörü

Gerçek sağlık riski:
Beyin tümörleri de sağlık korkuları listenizin en başlarında yer alıyor. Evet, çok acımasız bir hastalık ve kurtulma oranı da kesinlikle çok düşük. Ama her yıl, 100.000 erkekten sadece 8’ine beyin tümörü teşhisi konuyor. Ortaya çıkmasında kalıtımsal etkenlerin rolü olabileceğini gösteren işaretler var.

Ne yapabilirsiniz?
Eğer bu türden bir mesleki risk taşımıyorsanız rahatlayın ve ankete katılan okurlarımızdan birinin tavrına bürünün: “Kontrol edemeyeceğim şeyler için endişelenmem.”

Neden daha çok korkmalısınız?
Akciğer kanseri, ardından gelen en yaygın dört kanser türünün (kolon, prostat, pankreas ve lösemi) toplamından daha fazla erkeğin canını alıyor. Bu yıl her 100.000 erkekten 86’sında bu hastalık ortaya çıkacak. Sigara içmiyor musunuz? Bir barda dumanaltı geçireceğiniz 2 saat, ciğerinize 4 sigaralık zarar verir. ‘International Journal of Cancer’da yayınlanan bir çalışma, elma ve armut yiyenlerde akciğer kanseri görülme riskinde büyük bir düşüş olduğunu gösteriyor.

İktidarsızlık

Gerçek sağlık riski:
‘Johns Hopkins School of Public Health’ okulunun Danışman Profesörü Doktor Elizabeth Selvin, “Sertleşmeyi sağlamak ve sürdürebilmek, karmaşık bir fiziksel süreçtir,” diyor. 40 yaşının altındaki erkeklerin sadece %5’i istedikleri anda ereksiyona ulaşamıyor olsa bile, bu ufuktaki tehlikeden korkmak için yeterli. Türkiye 40 yaşını geçen erkeklerin %69’unun sertleşme problemi yaşadığı tespit edilmiş. (Bu da yaklaşık 3 milyon kişiye denk geliyor.)

Ne yapabilirsiniz?
Yatakta gerekeni yapabileceğinizi garantilemek için televizyonu kapatın. Haftada toplam 20 veya daha fazla saat televizyon seyreden erkeklerin iktidarsızlığa yakalanma olasılıklarının %30 arttığını ‘Harvard School of Public Health’ araştırmacılarının yaptığı bir çalışma açıkça gösteriyor.

Neden daha çok korkmalısınız?
Yüksek tansiyon, şeker ve obezite. Bunların üçü de arterlerinizi yıpratıyor. Profesör Selvin, “İktidarsızlığın en yaygın sebebinin damar hastalıkları olduğunu öğreniyoruz,” diyor. Bunu önlemek için 1 yerine 2 küçük ve sağlıklı kahvaltı yapın. Bu sayede kan şekeriniz ve ensülininiz önce fırlayıp sonra dibe vurmayacaktır.

Alzheimer

Gerçek sağlık riski:
İktidarsızlık, ateşli silahla vurulma ya da araba altında kalmaktan bile daha çok korktuğunuz şey, bilincinizi ve hafızanızı yaşlılığa bağlı bunama ve sonunda da ölüm getiren Alzheimer hastalığına teslim etmek. Bir okurumuz, “Aklım hayatımı kontrol eder. Onu kaybetmek, kim olduğumu kaybetmektir,” diyor. Yaşınız 65’e varıncaya kadar Alzheimer’a yakalanma olasılığınız ihmal edilebilecek derecede düşük. Bu yaşa geldiğinizdeyse olasılık birdenbire %6,3’e çıkıyor. Ancak ailede Alzheimer’lı birisi varsa hayat boyu Alzheimer riskiniz %64’e fırlıyor. Hastalığın nedenleri de sebep olduğu zihin bozukluğu kadar karanlıkta; ama yine de diyabetle bağlantısı olduğu yönünde işaretler var. Boston Üniversitesi Tıp Fakültesi nöroloğu Sudha Seshadri’ye göre; kandaki insülin miktarı arttığında beyinde plak oluşturucu proteinler açığa çıkıyor.

Ne yapabilirsiniz?
Zihin sağlığınızı korumak için bir satranç kulübüne üye olun. Seshadri, “Hafıza ve soyut düşünceyi kullanmayı gerektiren aktivitelerde bulunarak ileride yedekte bulunması için bilişsel yönünüzü mümkün olduğunca geliştirin. Sosyal etkinlikler ve bağlılıklar da aynı işe yarar ve stresi de azaltır,” diyor. Diyabet riskinizi azaltmak için meyve ve sebze kaynaklı olmayan karbonhidrat tüketiminizi
tümden kesin.

Neden daha çok korkmalısınız?
Eğer 30’a basmadan intihar edecekseniz, 70’inizde akıl sağlığınızı kaybetmek sorun olmayacaktır. intihar, 25-49 yaş grubundaki erkeklerin ölüm sebepleri arasında 4. sırada. her yıl 12.000 erkek kendi canına kıyıyor. eğer bir şekilde kendinize zarar vermekle ilgili düşünceleriniz varsa, mutlaka doktorunuza danışın. pennsylvania üniversitesi’nden psikolog gregory k. brown, “her türlü intihar fikri ve iması ciddiye alınmalıdır,” diyor.

Başınızın içindeki kabus
Ulusal Baş Ağrısı Vakfı’nın Başkan Yardımcısı Roger Cady, “Baş ağrıları en yanlış anlaşılan ve aslında hayatı en engelleyici sorunlardan biridir,” diyor. En çok rastlanan baş ağrısı dört kategoriye ayrılıyor;

1 Tansiyona bağlı baş ağrıları; Başınızı çepeçevre saran bir ağrı hissedersiniz. Genillikle stres ya da uykusuzluktan kaynaklanır. Ibuprofen, Asetaminofen ya da Aspirin ile kolayca dindirilebilir.

2 Cluster (küme) tipi baş ağrıları: 30 dakikadan 3 saate kadar sürebilen ve başınızın bir yanını etkileyen çok şiddetli ağrılardır. Beraberinde genellikle burun tıkanıklığı da görülür. Bu ağrı türü için çok sayıda ilaç bulunmaktadır.

3 Sinüs kaynaklı baş ağrıları: Bakteri ya da virüs enfeksiyonlarıyla ortaya çıkabilir. Beraberinde ateş ve ağız kokusuna sebep olan şeffaf burun akıntısı görülür. Tek çaresi, doktorunuzun vereceği doğru antibiyotiktir.

4 Migrene dayalı baş ağrıları: Saatlerce, hatta günlerce sürebilen dayanılmaz ağrılardır. Triptan türü ilaçlar migreni durdurmakta son derece başarılıdır. Ancak reçetesiz ilaçların aşırı kullanmaktan kaçının.
menshealth.com
 
Üst