ALFA ROMEO tarihi

Alfa Romeo markası iki Milano sembolünden oluşuyordu: Mavi fonda Milano Beyliğinin simgesi yılan (Teknik Ofiste çalışan bir genç tarafından, Filarete Kulesinden Castello Meydanından geçen tramvayı koca bir yılan gibi seyrederken aklına gelen fikirden yola çıkılarak tasarlanmıştır.) ve beyaz fonda kırmız haç, ****lik bir daire içine alınıp üzerine ALFA (Anonima Lombarda Fabbrica Automobili- Lombarda Anonim Otomobil Fabrikası) ve MİLANO yazıları Savoya Ailesinin simgesi olan düğümlerle ayrılmış olarak yazılmıştır.

1910'dan bir dergi

"ALFA: tüm bir program için söylenen bir kelime veya daha iyi söylemek gerekirse, bir programın daha net bir şekilde açıklaması anl***** gelmektedir. Alfabenin birinci harfini belirlerken, aynı zamanda bir başlangıç noktasını simgelemektedir, bu başlayan, gelişen yeni bir hayattır..."

1915/1925 İkinci Amblem

ALFA ROMEO MİLANO yazısı amblemde Nicola Romeo'nun fabrikayı satın almasından sonra yer alan yeni yazıdır.

İlk Otomobil

1920 yılında Alfa Romeo markasıyla ilk otomobil Torpedo 20-30 HP doğdu.

Anonima Lombarda Fabbrica Automobili" A.L.F.A. (Lombarda Anonim Otomobil Fabrikası) isimli şirket, 1910 yılında Alessandro Darracq tarafından Milano'da Portello'nun 1907'de inşaası tamamlanan şanssız Endüstriyel tesislerinde kuruldu. Şövalye Ugo Stella tarafından yönetilen Alfa, iyi donanımları ve sürülebilirlikleriyle pazarda hemen pay kapan bir seri modele hayat verdi: ilk mutlak Alfa ismini alan otomobil 24 HP (12.000 Liret tutarında), ve daha dayanıklı motorlarıyla türevleri, 40-60 HP. Alfa için yarış maceraları başladı ama 1915 yılında askeri siparişlerle ilgilenmeye başladığında Nicola Romeo tarafından yönetilen şirketlerin yörüngesi altına girince bu macera yarıda kesildi. Savaş sonunda, 1919 yılında tekrar otomobiller başrollerine ve 1920 yılında Alfa Romeo markasıyla ilk otomobil doğdu: "Torpedo 20-20 HP". Yarışlara kaldıkları yerden devam edildi.

1925/1946 Markası

Markanın etrafında defne yapraklarından ****l taç efsanevi bir zaferi hatırlatmaktadır: 1. Dünya Otomobil Şampiyonasındaki P2i (1924). Dairenin çapı 65 mm'den 75 mm'ye büyütülür. 1930 yılında tekrar 60 mm'ye küçültülür ve 1945 yılına kadar değişmeden kalır.

1750 Coşkusu

Pat Braden, Alfa Romeo Amerika Ortakları genel sekreteri 1961 yılında bir makalede 1750'yi tarif eder:" Alfa Romeo'nun motor seslerine kapıldım. Bir tür tarif edilmez rapsodi gibiydi. Bu araba hakkındaki herşey bu hissi veriyor, bu arabaya her binişimde ve motoru çalıştırdığımda, günlük hayatın sıkıntısı dağılıp gidiyor ve herşey tekrar yeni ve tazeye dönüşüyor." Peter Hull, Alfa Romeo tarihinde 1750 için 1970 yılında yazmıştır: "Muhteşem arabalar güzel kadınlar gibi heyecan vericidirler, ancak genellikle kusursuz olmazlar. Bu anlamda Alfa 1750 bir istisnadır."

Üç Silahşörler : Alfa Romeo takımının ünü yayılıyor. Ascari, Campari ve Sivocci Üç Silahşörler olarak adlandırılacaklardır.

İlk Dört yapraklı yonca : 1923 Targa Florio: Sivoccinin otomobili üzerinde ilk defa bir üçgen içersine kapatılmış beyaz fon üzerine dört yapraklı yonca şekli kullanılarak, Alfa yarışlarının simgesi haline gelmiştir.

Siyam Prensi : 1924 : Siyam Prensi Alfa Romeoyu ziyaret eder ve Kestane Rengi karoserli RL Sport satın alır.
Mille Miglia (Bin Mil) Yarışları : 1927 yılında başlayan Mille Miglia Yarışları tamamen yeni ve sansasyonal bir olaydı. Uzun ve seçkin rotası- Brescia-Roma-Brescia- bu yarışın çok çabuk efsaneye dönüşmesini sağladı. Bu yarış, 1600 kmlik, İtalyanın bölgelerini ve şehirlerini geçen uzun bir gezi olarak tanımlanıyordu.

Firmanın Genel Durumu:

20′li yıllarda şirket, çoğunluk hisseleri elinde bulunduran İtalyan Tasarruf Bankasına bağlı olarak başka bir krizin içersine girdi. Hatta 1927 yılında şirketin tasviyesi düşünüldü. Ancak şirketin İtalya sınırları içinde ve yurt dışında elde ettiği şöhret, kapanmasını engelledi. 1928 yılında Nicola Romeonun sahneye çıkması 6 silindirli, hafif, hızlı ve parlak otomobillerin onaylanmasıyla aynı zamana rastlar. Araba kullanma zevki önüne geçilemez bir tutku ve bir statü göstergesi haline dönüştü. Seri üretim fikri ilgi çekmeye başladı. 1929 yılında Ferrari tesisleri, yarışlar için kuruldu.

8C 2300 6C 1900
6C 2300 8C 2900
GP tek kişilik otomobilleri
1935 yılının çiftmotoru

Firma Genel Durumu:
1932 yılının sonunda Alfa Romeo bir kere daha el değiştirdi, ve bu süreç Fiat tarafından satın alınana kadar sürdü.
Alfanın mülkiyetini alan İ.R.İ. (Sanayide Yeniden Yapılanma Kurumu) markanın yarışlardan çekildiğini açıkladı. Böylece Milanolu Kırmızılar dört yapraklı yonca sembolü altında değil de Ferrarinin Şahlanmış At sembolünün altında yarışmaya başladılar. Ugo Gobbato yönetiminde tesislerin modernleştirilmesi yapılarak, bant sistemli üretime geçildi. Kamyon ve otobüs üretimine başlandı. Otuzlu senelerin ikinci yarısına şirket, enerji yüklü olarak girdi. Sportif başarılar öylesine ön sıradaydı ki, seri üretimi ikinci plana itmişti. 1937 senesinde Gioachino Colombo, Vittorio Janonun yerine geçmiş ve 1938 senesinde de Alfa Yarış Grubu kurulmuştu. Sportif faaliyetler dönemin politikasından etkilenmekteydi : Mussolini İtalyan pilotların Fransadaki yarışlara katılmalarını yasaklamıştı ve 1939 senesinde mille miglia (bin mil) yarışları düzenleniyordu. Uçak motoru üretimi arttırılıyordu. Pomigliano dArco üretim tesislerinin inşası başlıyordu.

Marka 1946 / 1972 : Kraliyetin sona ermesi ve cumhuriyetin ilanıyla birlikte marka ambleminde yer alan Savoya Düğümleri sembolü yerini dalgalı iki çizgiye bırakmışlardır. Çapı 54 cm.dir. 1950 senesinden itibaren emaye kaplı pirinç üzerine gerçekleştirilmektedir.

Başarının sembolü olarak Alfa Romeo

Başka bir deyişle, direksiyonunda sanat dünyasının önde gelen kişilerinin yer aldığı Alfa. Freccia dOro (altın ok) sportif modeli, büyük başarılara imza atıyor ve bu Milanolu aracın ünü sınır tanımıyordu. Müşterileri : Mısır Kralı Faruk, Ali Han, Rita Hayworth, Tyrone Power, Monako Prensi Ranieri. Totoya (İtalyan bestekar, tiyatrocu ve komedi filmleri yıldızı) 1950 senesinde, Baride, dört kapılı bir 2500″ hediye ediliyor. Rita Hayworth ise, 1950 senesinde, yine bir 2500″ tercih ediyordu.

Üstün : Heyecan verici hatlar ve ulaşılamaz bir klas. 1949 senesinde, 6C 2500 Super Sport Villa dEste modeli aynı adı taşıyan otomobil ile tasarım zerafeti yarışmasında birincilik kazandı.

Yarış arabası Alfa 3 F (Farina, Fangio, Fagioli). Alfetta adında bir efsane : 1950 ve 1951 senesi dünya şampiyonu. Başka markalarla da dört dünya şampiyonası kazanmış biri olarak Manuel Fangio şöyle der : Alfetta kullanmış olduğum en güzel yarış otomobili.

Firmanın Genel Durumu:
İtalyanın savaşa girmesiyle birlikte Alfa Romeo fabrikaları da bazı organizasyonlarda güçlükler yaşamaya başlar. Tedarik imkanları kısıtlanırken, 1940, 1943 ve son olarak da 1944 senesinde Portello üretim tesislerinin tamamen kapanmasına yol açan, üç uçak taarruzuna maruz kalır. 1945 senesinde, deniz ve uçak motorlarının yanı sıra modern tasarımlı elektrikli mutfak fırınlarıyla üretim faaliyetleri, yavaş da olsa, tekrar başlar. Otomobil üretimine de yeniden başlanır. Hiçbir zaman modası geçmeyen 158″ modelinden başlanmak suretiyle, bunun üzerinde ufak karoseri ve köklü motor değişiklikleri yapmak suretiyle 1950 senesinde 159″ modeli üretilir. Artık, Alfa Romeo savaşın olumsuz etkilerini silmektedir, Biondettinin Mille Miglia (bin mil) yarışlarında kazandığı zafer de kalkınmanın en önemli simgelerinden biri olur. Büyük Yılan fabrikası, Pininfarina ve Touring tarafından tasarlanan seri dışı muhteşem 2500 modelleri ve geniş model yelpazesiyle eski üretim ihtişamını tekrar kazanır. 1950 senesi Alfa için, sportif açıdan, endüstriyel bir dönüm noktası olarak tarihe geçer.
Giulietta destanı // TUTKU // 1950/1960 Markası

Giulietta : İtalyan malları arasında sembol teşkil eden ürünlerden biridir. Şair Leonardo Sinisgalli tarafından önerilen Shakespear vari ismi sayesinde tüm dünyanın dikkatini kısa sürede çekmeyi başarmıştır.
Yarışlar için Giulietta

Giulietta SS modelinin hatları Milano / Torino otoyolunda yapılan aerodinamik araştırmalar neticesinde tasarlanmıştır. Aracın yarısı yün iplikleriyle kaplanmış ve bunu takip eden bir araçtan da fotoğraf ve filmleri çekilmiştir. Rüzgarın etkisiyle uçuşan yün ipliklerin yönleri incelenerek, aracın karoser hatları üzerinde değişiklikler yapılmıştır.
Bayanların hoşlandığı Alfa Romeo 1955 sinema otomobil rallisi. Gina Lollobrigida, 1900 Tİ ile 1955 Abruzzo ve Molise Bölgeleri Güzellik Yarışmasında. Yarışmacılardan biri 1900 ile. Görsel amaçlarla kullanılan 1900 maceraperest olmasını da iyi biliyor: 1958 sensinde, iki hanım, bu araçla, kuzey kutbuna ulaşıyorlar.

Alfamani
Spor otomobiller, Alfamani salgınını başlatıyorlar: Fausto Coppi de bir Alfa 1900 sahibi olma arzusuna kapılıyor (1952). İtalyayı ziyaret eden Hollywood yıldızları Portelloya uğramadan edemiyorlar: Tyrone Powe bir Disco Volantenin (uçan daire) ilk sürüşünü yapıyor, Rita Hayworth ise 1950 senesinde bir 2500″ ü tercih ediyor.
Yeni modeller İtalyanın endüstriyel gururu olarak gösterilerek, ilk tanıtımları Cumhur Başkanına yapılıyor. Arjantin Başkanı Peron, 1955 senesinde, bir 3500″ satın alıyor. Kral Baldovino 1956 yılında Alfa Romeo standını ziyaret ediyor. Ürdün Kralı Hüseyin Afrikada düzenlenen ve Giulietta Sprintlere özel bir yarışa katılan pilotları ödüllendiriyor. Alfa Romeo tutkunluğu, Amerika Birleşik Devletleri ve İngilterede yeni veya klasik Alfa Romeo sahiplerinin ve bu markayı sevenlerin üye oldukları kulüpler kuruluyor.

Firmanın Genel Durumu:
Ellili yıllrada Alfa seri üretime ağırlık verir. İki hedef güdülmektedir. Üretimi tamamen bant sistemine geçirebilmek ve sportif neticeleri yüksek sürüş verimi sağlayan bir modelle tamamlamak. Yoğun ve mutlu bir yaratıcılık dönemidir. Talepleri her geçen gün artan bir piyasa tarafından gayet olumlu karşılanan 1900″ modeli ve 1950 ve 51 senelerinde dünya şampiyonluğunu kazanan yenilmez 159 takımı. 1900″ modelinin hala birçok İtalyan tarafından unutulmayan ve Alfa Romeo tarafından başlıca Emniyet Müdürlüklerinin gezici ekiplerine 1953 senesinden itibaren verilen ve panter olarak tabir edilen karakteristik siyah kuşaklı polis otomobilleri. Bu yıllarda, daha sonraları yaygınlaşacak olan fabrikaların dahili araştırma merkezleri ile karoser tasarımcıları arasında işbirliği eğilimi oluşuyor. Made in Italy kavramını yayan otomobiller piyasaya sürülüyor. Alfanın stili belirleyici olmaya başlıyor. Seri araçların yanı sıra seri dışı araçlar da üretiliyor, ya tek parça olarak ya da belli miktarda meşhur karoserciler tarafından hazırlanan otomobiller. 1958 sensinde Alfa Romeo, Renault ile Dauphine modelinin montajı için anlaşmaya varıyor.

Marka : 1960dan beri plastik malzemeden üretiyor.
1961 senesinde 100.001nci Giuliettanın üretilmesiyle alışılagelmiş şampanya şişeli kutlamalar yapıldı (fotoğraf). Portelloda düzenlenen törenlerde aktris Giulietta Masini şeref konuğu oldu.

2600 hakkında
İstemeseniz bile, bu araçla yolculuk etmek çok kolay, mükemmel sessizliği ve sürücüyü yormaksızın süratlenmesi sizleri hızlanmaya davet eder gibi İnsan, yüksek mühendislik ürünündeymiş gibi bir duyguya kapılıyor Her gün kullanılan araçların bir çok meziyeti olabilir. Ancak hiçbiri bu sihirli halıya benzemiyor. John Belster, Autosport dergisi, Haziran 1962.

Alfa tutkusu, Alfamani
Savaş sonrasından itibaren hem İtalyada, hem de tüm dünyada klasik veya modern Alfa Romeo tutkunlarını bir araya toplayan kulüp ve dernekler kuruluyor. 1962 sensinde, Romada, tarihi öneme sahip tüm Alfa Romeo otomobilleri kapsayan R.İ.A.R. (İtalya Alfa Romeo Sicili) kurulmuştur.

Giulia 1600 Sprint
Sürücüsüne vermiş olduğu zevk düşünülürse, onun sunduğu imkanları sunan ve bu konuda onunla rekabet edebilecek otomobiller gerçekten de azdır Otomobil kullanmanın yorgunluğu neredeyse hiç hissedilmiyor Bu otomobili kullanmak gerçek bir zevk.

Autosport dergisinden John Belster 1750″yi şöyle değerlendiriyor :
tipik bir Alfa Romeo aracı. Otuzlu yılların 1750 modelini hayal etmiş yaşta olanlar bu aracın da aynı adı ziyadesiyle hak ettiğini kabul etmelidirler.
1966, Alfa Spiderler için önemli bir yıl oldu.

Alfa Romeo 1600 Spider modeline isim vermek için bir yarışma açıyor. Yarışmayı Bresciadan, Duetto adını öneren, bay Guidobaldo Trionfi kazanıyor. Fotoğrafta Alfa Romeonun başkanı Luraghi kendisine yarışmanın ödülü olan yeni Spiderın anahtarlarını verirken görülüyor.

Spider Duettonun başarıları okyanusun diğer tarafına da ulaşıyor.
1966 senesinin Mayıs ayında üç adet araç, Raffaello gemisine yüklenerek, Amerika Birleşik Devletlerinde tanıtılmak üzere yola çıkartılıyor. Araç, Amerikan sinemasının yıldızı oluyor. 1967 senesinde çevrlilen filmin, baş rolünü Dustin Hoffmanın oynadığı Mike Nicholsun meşhur Diplomalı (The Graduate) Duetto, Amerikada Graduate versiyonunda da satılıyor.

Firmanın Genel Durumu:
Geniş dört kapılı versiyonlardan vazgeçen Alfa, üretimini Giulietta versiyonu üzerinde yoğunlaştırarak, en yüksek seviyede randıman ve sürat sağlayan Bertone tarafından tasarlanmış mükemmel bir aerodinamik karoseri olan SS ve Zagato tarafından tasarlanan sabun kalıbı benzeri hatlara sahip SZ versiyonlarını üretmiştir.1960 senesinde Aresede bulunan fabrikanın inşaatına başlanmış ve 1963 de de üretime geçilmiştir. Bu fabrikada üretilen ilk model olan Giulianın çeşitli versiyonlarından bir milyon adetin üzerinde satılmıştır. 1964 senesinde ise, Carlo Chitinin yönetiminde, seri üretimlerden veya hiç piyasaya çıkmamış modellerden, sportif otomobil geliştiren Auto Delta firması kurulmuştur.

Bu yıllar Alfa Romeonun ticari itibar ve konumunu sağlamlaştırdığı yıllar oldu. 1965 senesi içerisinde, özellikle, Turismo yarışlarında kullanılmak üzere kaput ve kapıları alüminyumdan yapılan Giulia GTA (Hafifletilmiş Gran Turismo) modeli üretilmiştir. Spider otomobil Pininfarina tarafından tasarlanan karoseriyle Giulia modelinin mekanik aksamı üzerine yerleştirilmek suretiyle değiştirilmiş ve mürekkep balığı kemiği şeklindeki Duetto ortaya çıkmıştır. Turismo yarışlarında GTA ve sportif yarışlarda da 33 modelleri başarılar kazandılar. Ayrıca seri üretimdeki otomobillerle birçok zaferlere adını yazdırdılar. Ulusal sanayileşme sürecinde, güney İtalyada, Pomigliano dArcoda Alfasud fabrikası kurulmuştur. 1970 senesinde Auto Delta, Formula 1 yarışlarında kullanılacak olan 8V 3000 motoru üreterek, Mc Laren ile işbirliğine başlamıştır. Bertonenin uluslar arası tanıtımı Canadada yapılmış ve Montreal modelinin altın yılı olmuştur.

1972 den bu yana Marka : Pomiglianoda açılan ALFASUD tesisleri ile birlikte amblemdeki MİLANO yazısı kaldırıldı ve Milano şehrinin iki simgesi ve üzerinde ALFA ROMEO yazısı kaldı.

Emniyet güçleri Büyük Yılan Üreticisinin sadık müşterileridirler.
Alfa Romeo otomobilleri üstün randımanlarıyla gerek takip ve gerekse yakalama operasyonları gibi acil durumlar için ideal araçlardır. Polis birimleri, yıllar boyunca, açılır tavanlı şık 1900 Tİ modelinden, altmışlı yılların asker yeşili rengindeki unutulmaz Giulialarına kadar birçok aracı kullanmışlardır. Diğer ülkeler de tercihlerini de bu İtalyan aracından yana kullandılar. Örneğin İsviçre ve Malezya polis teşkilatında da Giulia 1.6 kullanılmıştır. İtalyada, Giulia modelinden sonra Giulietta ve daha sonra da, 80li yıllarda 75 modeli kullanılmıştır.

Alfa Romeo kimliği
Bir otomobil fabrikası, efsanevi bir marka, bulaşıcı bir virüs (1970 senesinin unutulmaz reklam kampanyasında da söylendiği gibi). Alfa Romeo tam anlamıyla nedir? İkinci dünya savaşı sonrasından 1974 senesine kadar proje şefliği görevini üstlenen Orazio Sata, 1974 senesinde yapılan bir röportajda şöyle anlatmaktadır: Alfa Romeo sıradan bir otomobil fabrikası değildir; burada üretilen otomobiller sıradan araç üretiminin ötesindedir. Bu bir taşıt aracı yaşanan bir tutku, bir coşkudur. Bu bir yaşam tarzı ve motorlu bir taşıtın farklı algılanmasıdır. Tanımları zorlayan bir kavramdır. Bütünü, insan kişiliğinin tarifi mümkün olmayan anlatımı gibidir. Bunlar, mantıktan da öte, bir duygu, tutku ve kelimelerle ifadesi zor olan insanın ruh halleri gibidir. Aslına bakılırsa, bunların bir bölümü mekanik aksamdan oluşuyor ve dolayısıyla da tanımlanmaları gayet kolaydır. Bunlar en iyi olmanın, olmazsa olmaz olduğu, yarış faaliyetlerinin ürünü olan kavramlardan doğmaktadır.

Alfa Romeolar moda oluyor. 1970 Spor Otomobiller Güzeli Luciana Pegoraro mukavemet yarışlarında büyük başarılar sağlayan 33 modeliyle poz vermektedir.
Bir uzay markası : Amerikalı astronot Charles Conrad, 1976 senesinde verdiği pozları, haliyle, uçan daire yanında vermiştir.

Sahnelerin baş köşesinde
-Sinemanın yıldızı Alfa Romeo. 1978 senesinde, Giancarlo Giannini ve Goldie Hawnın başrollerini paylaştıkları ve rejisörlüğünü Mario Monicellinin üstlendiği Anita ile Yolculuk filminin yıldızı bir Giuliettadır.
-Alfa, aynı zamanda birçok macera ve polisiye filmindeki takip sahnelerinde, özellikle de Giulia modeli ile boy göstermenin yanı sıra reklam filmlerinde de yer almıştır. Bu da özellikle yetmişli yıllara özgü bir moda olmuştur.
-Giorgio Boca Alfa Romeolar eğlendirici otomobillerdir. diyerek, 1960 senesinden beri hep kırmızı renkte Alfa Romeo kullanmaktayım. En çok beğendiğim modeli ise, virajlarda mükemmel bir yol tutuşu sağlayan sisteme sahip olan Alfetta 2000 modelidir diye devam etmektedir.

Portello Tesisleri
Dönemlik ve tarihi arabalar modası, her geçen gün biraz daha yayıldı. Alfa Romeonun zaferlerle dolu yarış tarihini pistlerde savunacak birçok tutkulu Alfa DOC sahibinin katılımıyla Portello Tesisleri doğdu. İsim Alfa Romeonun orijinal merkezi, Portello caddesi boyunca uzanan yerden türedi, bu şekilde isimlendirilmişti çünki Milano Castello Sforzesconun büyük bir kapısına açılıyordu.

Alfa Romeoda bir Star : İtalyaya bir dizi konser vermeye gelen Liza Minelli bir 90″ içinde.

Firma Genel Durumu:
Luraghi ile kazandığı büyüme hızını Alfa Romeo bir daha yakalayamadı. Yeni bir otomobil yaratmak için Nissan Japon Otomobilleri ile kalkıştığı ortaklık Girişimi (ARNA: Alfa Romeo Nissan Outomobili) umut edilen sonuçları vermedi. 1986 yılında Finmeccanica (Metal Sanayi İşverenleri Birliği) şirketi Fiat grubuna verdi. FIAT şirketi yeniden Lancia ile yapılandırarak 1989 yılında faaliyete geçen Alfa Lancia S.P.A yı kurdu. Aynı yıl Alfa Romeo Stil Merkezi Arese deki Endüstriyel Tesislere taşındı: bu bina Adalberto dal Lago işbirliği ile, işlevsel bölümlerin kriterlerine göre tasarlanmıştı.

Yeniden Doğuş yakındı. Yeni Alfa Romeo serisi ve marka ile ürün geleneklerini otonom teknolojisine bağlı kalınarak sürdürmek için çalışılıyordu. Formula 1 dünyasında seksenli yıllarda turbo motorlarda bir dönem yaşandı ve havacılık teknolojileri otomobil proje ve üretiminde de kullanılmaya başlandı.

Alfa 156′nın piyasaya sürülmesiyle (Eylül 1997) Alfa Romeo markasının yeniden pazardaki yerini alması Avrupa çapında önemli bir an oldu.

Alfa 156, 1998 yılının otomobili oldu. 27 Kasım 1997de 21 ülkeden 56 gazeteci Alfa 156′yı 1998 yılının otomobili seçti. Bu ünvan uluslarası otomobil basınında en prestijli ödüldür ve bu ödülü ilk kazanan Alfa Romeo 156 modeli oldu.

Alfa 156 tamamen orijinal tasarımlı bir otomobildir. Çizgisi güçlü ve dayanıklıdır, yolu kararlı bir şekilde kavrar. Magnezyum ve Alüminyum bağlar gibi özel malzemelerden üretilmiş, güçlü ve donanımlı bir motora, gelişmiş suspansiyon sistemine, çok iyi aktif ve pasif güvenliğe sahiptir. Alfa 156 yenilikçi, dayanıklı, güvenilir bir tasarımın yeni teknolojik çözümlerin meyvalarını sürüş keyfi ve güvenlik olarak verdiği bir zihniyetle üretilmiştir.

Firma Genel Durumu:
Yeniden doğuşun on yılı yaşanmaktadır. Pomigliano Tesislerinden 155 çıkar, onu hemen ardından 145 ve 146 izler, bu esnada Arese Tesislerinden yeni Spider ve GTV modelleri çıkar. 1997 yılı 156 modelinin yılı olur ve 1998 yılında yılın otomobili ünvanını alır. 1998 yılında yeni en lüks otomobil 166″ piyasaya sunulur. 2000 yılına, üçüncü milenyum kapılarına gelindiğinde, 2001 yılında 2001 yılının otomobili ünvanını kazanacak 147 doğar.

GTA efsanesi yeniden doğdu
Eylül 2001′de, nefes kesen performanslara sahip iki araç Frankfurt Otomobil Fuarında tanıtıldı: Alfa 156 GTA ve Sportwagon GTA. Başlıca sedan ve station wagon modellerinin tarz yönünden tamamıyla değiştirilmemesine ancak daha sportif bir görünüm kazandırılmasına karar verilmişti. Bu araçlardaki esas yenilik teknik özelliklerinde yatmaktadır: yeni GTAlarda; 6400 dev/dakda 250 bg motor gücü üretebilen ve 5000 dev/dakda 30 kgm azami torka sahip 3.2 litrelik yepyeni bir motor bulunmaktadır. Alfa 156 GTA ve Sportwagon GTA Şubat 2002′den beri piyasada bulunmaktadır. Spor araç efsanesi hala yaşıyor ve dimdik ayakta.

Şubat 2003. Sadece güzellik yetmez.

Alfa Romeonun yeni reklam stratejisinde vurgulanan kavram Sadece güzellik yetmez sloganıdır ve şekilden daha da önemli özelliklerin varlığını ifade etmektedir. Alfa Romeo stil ve zarafetin yanı sıra, teknolojik yenilikler ve benzersiz sürüş keyfiyle de eşanlamlıdır.

Mart 2003, kırk yıl sonra Autodelta.
Auto-Delta, Alfa araçlarını uluslararası şampiyonalara hazırlamak amacıyla 5 Mart 1963′te kurulmuştur. O yıllarda Alfa Romeo, Giulia TZ modeliyle tüm spor yarışlarında zaferlere imza atmıştır. Şimdi ise, kırk yıl sonra Gabriele Tarquininin kullandığı Alfa 156 GTA ile FIA ETCC Sürücüler Şampiyonasında Autodelta, 21 Ekim 2003′te Avrupa Binek Otomobiller Takımlar Şampiyonasında kazanılan zafer sayesinde rolünü tekrar keşfetmiştir.

Mart 2003. Cenevre Uluslararası Otomobil Fuarındaki Kamal.
Geleceği etkileyen bir proje. 2002 yılında Alfa Romeo Stil Merkezi, 435 cm uzunluğunda, 186 cm genişliğinde ve 162 cm yüksekliğindeki Konsept Otomobili Kamalı yarattı. Markanın geleneksel kompakt boyutlarına sahip olan kendi sınıfında benzersiz model, bu özelliği ile üstün manevra kabiliyetine ve dengeye sahiptir ve ayrıca normal bir arazi aracında bulunabilecek esneklik ve sportif tarzı sayesinde, konforlu bir sedan araçta tatmin edici bir sürüş keyfi yaşatmaktadır.

Eylül 2003. Frankfurt Otomobil Fuarında 8C Competizione.
Yeni Alfa Romeo Konsept Otomobiline 8C Competizione adı verildi. Baştaki 8C, 30′lu ve 40′lı yıllarda tasarımcı Vittorio Jano tarafından yaratılan ünlü 8 silindirli motora sahip otomobillerde kullanılan kısaltmayı temsil etmektedir. Diğer yanda, Competizione ismi, 1950 yılında ünlü Mille Miglia yarışında efsane ikili Fangio ile Zanardinin kullandıkları spor sedan otomobil 6C 2500 Competizioneye ithafen bir simge niteliğindedir. Çoğunlukla karbon-fiberden yapılmış, bu çekici ve orijinal bir tarza sahip iki kişilik araç, 1900 mmlik genişlik, 4278 mmlik uzunluk, 1250 mmlik yükseklik ve 2595 mmlik dingil mesafesi gibi cömert oranlara sahiptir.Geniş tekerlekler (önde 245/40 R20 ve arkada 275/35 R20) ve arka çamurlukların güçlü kasları ile aracın kusursuz karakteri vurgulanmaktadır.

Mart 2004. Cenevre Uluslararası Otomobil Fuarında Crosswagon Q4 ve 156 Autodelta.
Alfa Romeo yepyeni özellikleriyle birlikte 74. Cenevre Otomobil Fuarında. Alfa Romeonun son övünç kaynağı olan Alfa Crosswagon Q4′ün dünya prömiyerinin yapılması, Alfanın dört tekerlekten çekişli araçlara döndüğüne bir işaret sayılabilir. Ortalarda dolaşan cuore sportivo sözü; Alfa 156′nın 3.5 litrelik, V6 motorlu ve hafifletilmiş gövdeye sahip yepyeni prototipi, Gabriele Tarquininin 2003 ETCC Sürücüler Şampiyonluğunu kazanmasını sağlayan yarış versiyonundan yola çıkılarak hazırlanmıştır.

Firma Genel Durumu:
Alfa Romeo tarihinin son sayfası şu an yollardadır.
İlk adım çok daha kullanışlı ve kolay erişime imkan veren 5 kapılı Alfa 147′dir.
2002 yılı bütünüyle GTAlara, 156, Sportwagon ve 147 modellerine adanmıştır.
Çok daha keyifli, güvenli ve konforlu olan Alfa 156, 166, GTV ve Spider modellerinin yenilenmesiyle Alfa Romeo ruhu 2003 yılında da kendini göstermiştir.
2004 yılının yıldızları Alfanın en yeni iki modelidir: cep herkülü Alfa GT ve çok yönlü spor otomobil Alfa Crosswagon Q4.

otomot.net
 
Üst