Çok Daha İyi Bir İşe Geçin

İş görüşmelerini gladyatör dövüşleri gibi görmemek gerekir.​

İşin püf noktası, acemice hazırlanmış, fakat önceden tahmin edebileceğiniz soruları zekice yanıtlamak ve işe uygun olduğunuzu göstermektir.

Soru:
Sizi neden işe alalım?
Cevap:
Sonuç üretirim, güçlü analitik becerilere sahibim ve insiyatif sahibiyim. Siz bu pozisyonda 3 yıllık deneyime sahip olan, birlikte kolayca hareket edebileceğiniz bir kişiyle çalışmak istemez misiniz?

Neden:
Competency-Based Interviewsun yazarı Robin Kessler, Görüşmeyi yapan kişi, adayın ne kadar güçlü olduğu konusunda kendisine yardımcı olacak noktaları yakalamaya çalışır. Ona yardımcı olun. diyor. O yapıya ne kadar uygun olduğunuzu anlatın. Mesaiye kaldığınız bir gece gelen o parlak fikrin, eski işvereninize nasıl faydalı olduğunu anlatın. Çıkış saati konusundaki rahatlık size daima artı puan kazandıracaktır.

Soru:
Zayıf noktalarınızdan biri?
Cevap:
Teknolojinin ıvır zıvır detaylarını anlamaya çalışıyorum. Böylece fikirlerimi geliştirmek için bunlardan yararlanabileceğim.

Neden:
Güçlü bir özelliği, zafiyet olarak sunmaya kalkmayın (Örneğin, Ben bir işkoliğim. falan demeyin). Geliştirmeye çalıştığınız bir özelliğinizden bahsedin. GPS İnsan Kaynakları Müdürü Laurie Minard, Teknoloji sürekli gelişiyor. Ben de daha fazla bilgiye nereden ulaşacağını bilen insanları tercih ediyorum. diyor.

Soru:
Şimdiki işinizden neden ayrılıyorsunuz?
Cevap:
Mevcut pozisyonumda 3 yıl içinde epey yol kat ettim. Artık yeni bir dala geçmemin zamanı geldi diye düşünüyorum.

Neden:
Eski işvereni kötülemek ancak aptalların yapacağı bir iştir. Winning Job Interviewsun yazarı Paul Powers, Her görüşmeci bilinçdışı bir biçimde kendisini sizin eski işvereniniz olarak görür. Yapacağı hataların cümle âleme yayılacağını düşünür. diyor. Bu yüzden eski işinize değil, yeni işinize odaklanın. Yeni işinizde eski işinizde yapamadıklarınızı başarmayı hedeflediğinizi anlatın. Böylece hâlihazırda bir motivasyona sahip olduğunuzu da gösterirsiniz.

Soru:
Boş zamanlarınızı nasıl değerlendiriyorsunuz?
Cevap:
Dizimin dibinden ayrılmayan 3 yaşında bir kızım var. Yine de hafta sonları üniversiteden arkadaşlarımla görüşüyoruz. Ayrıca devrim yaratan savaşlar hakkında yazılmış kitaplar okuyorum.

Neden: C
areerbuilder.com sitesindeki kıdemli kariyer danışmanı Mike Erwin, Yeni işe alınacak biri, haftada 40 saatten kim bilir kaç yıl birlikte olunacak biridir. Herkes işe potansiyel bir dost almak ister. diyor.
msn.com
 
Üst