Düşen melek ŞEYTAN neden ALLAHA karşı geldi ?

Düşen melek ŞEYTAN neden ALLAHA karşı geldi ? Bunun hikayesini bilen varsa anlatabilir mi ?

Madem ALLAHIN gücünü biliyordu ? Karşı gelmek ahmaklık olmaz mı ? Bir melek ( önceden melek olan ) ALLAHA neden karşı gelir ?
 

bursali68

Düşen melek ŞEYTAN neden ALLAHA karşı geldi ? Bunun hikayesini bilen varsa anlatabilir mi ?

Madem ALLAHIN gücünü biliyordu ? Karşı gelmek ahmaklık olmaz mı ? Bir melek ( önceden melek olan ) ALLAHA neden karşı gelir ?

Merhaba,

Konuyu sorguladığımızda genelde derli toplu bir sorgulama ve buna bağlı neden-sonuç ilişkisi pek çıkmıyor karşımıza...Sorular genellikle " ucu açık " kalıyor...Bunun için farklı sorgulamalar ışığında bakmak gerekir diye düşünüyorum konuya...Öncelikle şu soruların yanıtının bulunması önemli ;

1-Yüce Allah evren içerisinde bulunduğumuz hayat koşulları ve zıttında başlangıç ve bitişi sağlayabilmek için şeytanı " Anahtar " olarak mı kullanmıştır ve kullanmaktadır...???

2-Yüce Allah ile aramızda ayrıca bir " yönetici kadrosu " mu vardır...ki aralarındaki anlaşmazlık sonucu bunlar yaşanmaktadır...Bir nevi " Savaş "...Buna " Arma - Geddon " da denebilir...Yani aslında Yüce Allah'ın altında Şeytan ve X mi ve buna bağlı gurup mu var...Bu mücadele iki gurup arasında yaşanan bir savaş mı...???

3-Yoksa şeytan aslında zeki olan bir varlık olup,ancak " akıl kullanma " meziyeti olmadığından mı bu hataya düşmüştür...???

4-Yoksa hakikaten şeytan " salağın " teki midir ...???

Bu sorular zaman-zaman ve kısmen de olsa düşünülen,akla gelen sorulardır diye düşünüyorum...Bu soruların yanıtları aslında bizim neden yaratıldığımızın da temelini oluşturuyor diye düşünüyorum...Esasen kolay bir soru değil,çok değişik düşüncelerin ve yanıtların olduğu " çok bilinmeyenli bir denklem " gibi bir sorudur bu...

Sağlıcakla kalınız...
 

Venhar

1. Hikaye yarışma birincisi, 2. Avatar yarışma bir
şeytan melek değildi de ondan nefsine uydu ve karşı çıktı
Hani biz meleklere: Adem'e secde edin, demiştik; İblis hariç olmak üzere, onlar hemen secde ettiler. --İblis cinlerdendi;-- ...."
artı öyle sırlar varki bunları bize verilen akıl la çözmemiz imkansız madem öyle uygun görüldü demekki vardır bir hikmeti diyelim ...
 
Benim eskiden okuduğum insanlığın doğuşunu efsane anlatımlarına göre

Baş melekti onun kanatları diğerlerinden fazlaydı çok yetkiliydi, Gerçek adı şeytan değildi(unuttum)
, CC. Allahın en yetkili meleğiydi ve diğer bütün melekler ona bağlıydı.
melekler kusursuz yaratılmıştı, Allah Güzel bir dünya yaratmak istiyordu. Daha önce başka dünyalar da yaptı ama begenmedi ve onları uzaklaştırdı.
Hz ademi yarattı ve dünyaya elindeki zümrüt taşı ile yolladı kitabı kağıt deri değil bir zümrüttü
Hz ademin dünyadaki en büyük görevi gördüğü her şeye isim vermekti, Bugün birçok yıldıza bu efsanedeki isimler verilmiştir.

Herşey Kadının yaratılmasıyla başladı, Melekler kusursuz yaratılmıştı, ömürleri yoktu
Havvanın yaratılmasıyla, insana 1 şey meleklerden fazla verildi Doğurma- Anne olma yavrulama kabiliyeti.
Melekler mükemmeldi ama çoğalamıyacaktı.
Bunun üzerina bir kısmı durumu kıskandı ,Durumu şeytana şikayet ettiler , Şeytan da rahatsız olmuş
ve Allahın yarattığı kadını kıskananlardan oldu. Sonra CC. Allaha hesap sormaya cesaret etti. C.C Allah onu öyle bir lanetledi ki bir daha Onun adı melek değil şeytan ,iblis oldu.

Şeytan bundan sonra Kendini C.C. Allahın yapmış olduğu dünyayı bozmaya, ve insanların ruhlarına girip bozmaya adadı. Havva Sadece Hz ademden değil Ruhuna rahimine şeytandan da hamile kaldı. Habil ve kabil soyu böyle oluştu.
Kadınların içinde şeytanca -kadınlara bazen şeytani fikirlerin geçmesi, bu efsanenin bir parçasına dayandırlır.
Hz ademin ilk oğlu Hz Sit idi.

Efsaneler-İnsanlar tarafından nesillerce sürmüş yazılı olmayan kulaktan kulaga anlatılan hikayelerdir. gercek olmama olasılıkları da kısmen vardır. Ancak okudugum bu efsane ağrı dağında Hz nuhun yaptığı gemi ölçüleri bilimsel olarak bulunan izlerle aynı ölçüyü tutmaktadır.

Not:tesadüf okuduğum bir araştırma kitabıydı, adını hatırlamıyorum
 
Hepsi, allah yeni oyuncagi olan insani diger mahlukata sergilerken basladi. Egilin, bükülün falan fesmekan biseyler derken, iclerinden biri dayanamayip isyan etti.

Seytan kurana göre hem melektir hem cin. Melekse karsi gelmesi imkansizdir allaha zaten... Cinse secde etmesi beklenemez, allah meleklere egilin dediginde.

Allah bile seytana uyup onunla iddiaya girismis... Bence salak olamaz, bir bildigi vardir :)
 
Kurandaki şu ayet çok manidar ve bu konuya açıklık getiren tek ayet.
HİCR
29 – “Bu itibarla, Ben onu düzenlediğim insan şekline koyduğum ve içine ruhumdan üflediğim zaman, derhal onun önünde secdeye kapanınız.” [2,34; 7,11; 38,72]
30-31 – İblis hariç bütün melekler secdeye kapandılar. O ise kibirlenip, secde edenler arasında yer almadı.
32 – Allah İblis’e: “Sen niye secde edenlerle beraber olmadın?” diye sordu.
33 – “Benim,” dedi, “kuru çamurdan şekillenmiş balçıktan yarattığın bir beşere secde etmem mümkün değildir.” [2,34; 7,12; 17,62] [38,76]
34-35 – Allah şöyle buyurdu: “O halde, defol buradan! Çünkü sen kovuldun, ve bu lânet, hesap gününe kadar senin üzerinde devam edecektir.”
36 – “Ya Rabbî!” dedi, “O halde insanların diriltilecekleri güne kadar bana mühlet ver!”
37-38 – “Haydi, buyurdu, belirli bir güne kadar sana müsaade edildi.”
39-40 – İblis dedi ki: “Ya Rabbî! Beni azdırmana karşılık, yemin ederim ki ben de dünyada onlara günahları süsleyeceğim ve senin ihlasa erdirdiğin kulların müstesna, onların hepsini azdıracağım” [17,62; 38,82-83]
41 – Allah buyurdu: “Bu seçkin kullarımın tuttuğu yol, işte Ben’im gözettiğim dosdoğru yoldur.” [16,9; 1,6-7]
 
Allah ademin ruhunu nurdan yarattı meleklere secde edin dediğinde Ademin topaktan olan bedenine değil içindeki nua secde edin demiştir bunun içindir ki zahire aldanan şeytan onun topraktan kendisinin ateşten yaratıldığını ve üstün olduğunu düşündü oysaki ademin içindeki nur ateşten de şeytan dan da topraktan da üstündü Allah halifesi olarak o nuru Ademin içine vermişti kibirle bakan gözler maneviyatı göremez göz mana alemine kapalıdır nur keşf yoluyla bilinebilir Allah ın nuuna secde etmeyen şeytan isyankar oldu Allah ın kudretini biliyordu bilmesine rağmen isyan etmiştir çünkü kendisi meleklerin gıptayla baktığı bir yaratıktı o haldeyken kendisinden aşağı gördüğü bir varlığa secde etmek istemedi...
 
Şeytanda insanda yaratılmıştır. Neden yaratıldıkları önemli degildir. Önemli olan ALLAH'ın emirlerine itaat etmektir. Şeytan da kendinde büyüklük görmesi ile yanılgıya düşerek böyle bir hata yapmıştır. Üstelikte ona o özelliğin üstün özellik oldugunuda söyleyen olmadığı halde, nitekim günümüzde böye üstünlük taslayan çeşitli alanlarda insanlar vardır. Bunlardan bazılarıda dinde yaşanmakta ve kendini yaptığı ibadetler nedeniyle veya düşünceleri nedeniyle üstün olduğunu sanarak birde mertebe uydurarak kask sistemi getirmeye çalışmaktadırlar. İşte asıl bu farkında olmdan azmaktır.
 
şeytanı bırakın efeim.O her ne düşündüyse karşı gelmiş belasını bulmuş.
Bizi ilgilendiren,biz Allaha karşı geliyormuyuz,isyan ediyo muyuz,emrine uyuyor muyuz?.Karşı geliyorsak,neden bu ahmaklığı sürdürüyoruz onun cevabını bulmak.Çünkü şeytanın değil kendi sonumuzdan sorumluyuz.
 
Zaten adem yaratıldı cennete kondu, bu nimetin karşılıgında da yaratıcısına güvenmesi ve ona dayanması istendi ve bunun simgesi olarakta bir agacın meyvesinden yememesi istenmiştir. İşte bizde manevi alemde ALLAH'a inanıyor ve ona itaat ediyorsak onun bize yasak oldugunu beyan ettiği şeylerden uzak durmalıyız. Eger bunu yaparsak ademin yapmış oldugu hatayı yapmayız. Hem bu dünyamız hemde öbür dünyamız huzurlu olurki buda insanı mutlu kılar. Bu dünyada iyiliklere ve öbür dünyada da iyiliklere kavuşmamızı mümkün kılar.
 
Üst