İş hayatında başarılı olmak için böyle giyinin !

Bir ortama girdiğinizde sözlerinizden önce kıyafetleriniz sizi ele verir...

Bir odaya ilk defa girdiğinizde içerdeki daha önce tanışmadığınız insanların sizin ve yetenekleriniz hakkında fikir sahibi olmaları sadece birkaç saniyeyi alır. Bir söz söylemenize gerek yok; insanlar sizi siyah deri giymişseniz farklı, lame giymişseniz farklı ve klasik bir takım giymişseniz farklı algılarlar. Kim olduğunuzdan bağımsız olarak, kıyafetleriniz ve vücut diliniz sizden daha önce konuşur.

İstatistiklere göre ilk izlenimin oluşması 60 ile 120 saniye arasında değişir ve genelde herkes ilk izlenimin iyi olmasını ister. Görünümünüz, nasıl baktığınız, kendinizi ve elbisenizi nasıl taşıdığınız ruh haliniz, enerji seviyeniz ve davranışlarınız hakkında bilgi verir. Buna ek olarak, kıyafetlerinizin temizliği, stili ve düzgünlüğüne göre insanlar eleştiriler yaparlar.

Her gün iş yerine giderken ne giyeceğinizin konusundaki bir tavsiye de her gün görüşmeye gidecekmiş gibi giyinmenizdir. Her gün, müşteriler, çalışma arkadaşlarınız ve sizden üst görevdeki kişiler sizin görünüşünüzü gözlemler ve sizinle ilgili kararlar verirler.

Güzel ve düzgün giyinmek sadece his oluşturmaz aynı zamanda terfi etmenizi de sağlar.

Düzgün giyinmek zorunluluktur. Görünüşünüzle ilgili ki, bu nasıl giyindiğinizi, kendinizi ve kıyafetinizi nasıl taşıdığınızı içerir, yargılanacaksınız. Unutmayın, ilk izlenim ve kurumsal görünümünüz iş ilişkilerinizde önemli bir rol oynar. Profesyonel bir görünüm rekabetçi iş alanlarında temel bir kurtarıcıdır. Giyindikten sonra kendinize şu üç soruyu sorun:

Bu kıyafet üzerime tam oturdu mu? Çok mu dar, çok mu bol veya çok mu kısa?

Çanta, ayakkabı ve takı gibi aksesuarlarım çok mu eskimiş ya da modası mı geçmiş ? (Yırtık ve yamalı giysileri kesinlikle giymemelisiniz)

Pozisyonuma ve sorumluluklarıma uygun mu giyindim? Eğer müşterilerinizden, denklerinizden ve üstlerinizden saygı görmek istiyorsanız, spor ayakkabı, tişört, kolsuz bluz veya aşırı dekolteli kıyafetler giymeyin.

İş kıyafetlerinize bir ipucu da, sanki her an terfi edecekmişsiniz gibi giyinmenizdir. Başarı için giyinin!

Konu makyaj, mücevher ve parfüm olduğunda az çok gibi görünür. Abartılı olmadan stiliniz hakkında insanları fikir sahibi edebilirsiniz. Çoğu iş veren hızma ve dövme gibi trendleri takdir etmez. Saçınızın doğal, düzgün ve temiz olması gerekir.

İş görüşmelerinizde kıyafetinizin sizi dinleyeceklere hitap etmelidir. Dinleyecilere ve koşullara nasıl uygun giyineceğinizi saptamanız gereklidir.

İş yerinde, kıyafetinizin ve saçınızın rahatsız edici olmaması gerekir. Aksine insanların dikkatlerini yüzünüze ve gözünüze vermesi gereklidir. Bir başkasının gözleri ile temas kurduğunuzda, sizi dinleme eyilimi gösterirler. Ama eğer ellerinizde rengarenk oje ve desenleri varsa ya da burnunuzda kocaman ve parlak bir hızma varsa kim gözlerinize odaklı kalabilir?

Tipik resmi iş kıyafetlerinin avantajı dinleyicilerin direkt sizle gözlerinize bakmasını sağlamaktır. Koyu renkli bir ceketin altına giyilen açık bir bluz yüzünüzü aydınlatır. Zıt renkte bir fular ise bu etkiyi arttırır. Kırmızı bir fular ise dinleyicilerin gözlerinin üzerinizde olmasını sağlar.

Buna karşın, parıltılı bir kemer yada kemer tokası gözleri belinize çeker. Açık renkli çorap ve ayakkabılar ise ilginin kadınların bacaklarına yoğunlaşmasını sağlar. Parlak düğmeler, kocaman broşlar ya da çarpıcı mücevherler de göz alır. Aynısı tül, parlak ve dar giysiler için de geçerlidir.

Dinleyiciye uygun giyinin

Bir grubun önünde sunum yaparken yada bir konuşma yaparken kıyafetinizi olaya uygun bir şekilde seçmelisiniz. Örneğin, dinleyici bol pantolon, tişört ya da bluz giyiyorsa, sizde kıyafetinize spor bir ceket ekliyebilirsiniz. Diğer yandan, jean ve tişört giymiş bir dinleyici kitlesinin karşısında resmi bir takım giymekte iyi bir fikirdir.

Ne giydiğinizden bağımsız olarak işe yaradığından emin olun. Giyindikten sonra büyük bir ayna karşısında nasıl göründüğünüze bakın. İkinci bir seçenek bulundurmayı da unutmayın. Sadece modayı göz önünde bulundurmayın size yakışması da önemlidir. Kötü dikilmiş bir ceketin verdiği mesajdan daha yanlış bir mesaj yoktur. Bilindik bir hatada ellerinizi saklayan gömlek giymektir.

Elleriniz sözcüklerinizi takviye eder. Onları saklamak eksik olduğunuz konusunda gizli bir mesaj gönderir. Ceket kolunuzun bileğinizde bitmesi ve gömleğinizinde onun biraz altında bitmesi gereklidir. Herkesin bir kolunun daha uzun olduğu düşünülürse terzinizin iki kolunuzu da kontrol etmesi gerektiğini unutmayın.

İyi, deri ayakkabılar profesyonelliğinizi gösterir. İş yerinde giymek için en iyi ayakkabılar önü kapalı ve güvenli yürümenizi sağlayan ayakkabılardır.

Resmi kıyafet topuk gerektirir; 3-5 cm arasında olmalıdır. Toka ve fiyonklardan kaçının; bunlar dikkat dağıtır ve ciddi işleri çağrıştırmaz.

Net konuşun, doğru giyinin

İş adamları profesyonel görünümden daha fazlasına bakarlar. Kıyafetleriniz içinde rahat hareket etmeniz gerekir. Dar etekler, pantolonlar ve ceketler hareketlerinizi kısıtlar.

El hareketlerinizi kullanmanız için kıyafetinizin üzerinize uygun olduğundan emin olun. Eğer kilo alır ya da verirseniz, acele bir şekilde terzinize gidin ve kıyafetlerinizin üzerinize göre olmasını sağlayın. Üzerinize oturmayan kıyafetlerin iş yerinde bir mazereti yoktur.

Gündelik kıyafetlerin kurumsal kültürün bir parçası olduğu düşünülürse, iş yerinde giymek için gündelik kıyafetlerinizden seçerken iki kere düşünün. Teknoloji sayesinde tasarımcılar özel dalgalar yaratabiliyorlar. En iyileri baskın dalgalar gibi gözüküyor ama dışarıda bunlardan çok fazla var o yüzden dolaşın ve en iyisini alın.

İş kıyafetleri son moda trendlerini yansıtmaz. Bir kadın ne giydiği ile değil profesyonel yetenekleri ve kim olduğu ile fark edilmelidir. Kıyafetinin iş ort***** ve iş yerindeki pozisyonuna uygun olması gereklidir.

Tutucu bir görünüm için etekli bir takım ya da pantolonlu bir takım ile başlayın. Birkaç istisna dışında, uyumlu bir ceket ile tamamlanmadığı sürece kıyafetler herkeste aynı güvenilirliği göstermez.

Etekler diz hizasında ya da biraz altında veya üstünde olmalıdır. Aşırılardan kaçın. Diz hizasının 5 cm üzerindeki bir etek kaşları kaldırır ve sorular sorulmasına neden olur.

Pantolonların ayağınızın yada ayakkabınızın hizasında bitmesi gerekir. Capri pantolonların en son trend olmasına karşın bunlar iş yerinde giyilebilecek kıyafetler değillerdir.

Bluzlar ve süveterler kadın kıyafetlerinde renk ve çeşitlilik sağlarlar. Uygun olmayan kolye ve bileklikler yanlış bir izlenim yaraatabilir.

Kadınlar iş dünyasında çorap giymek durumundadırlar. Doğal veya ten rengi tonları en iyi seçimlerdir. Açık renkli bir elbisenin altına yada açık renk bir ayakkabı ile kesinlikle koyu renkli çorap giymeyin. Çekmecenizde ekstra bir çorap bulundurun.

Az topuklu ayakkabılar yükseklere oranla daha profesyonel dururlar. Önü açık ayakkabılar ve sandaletler trend olsa da ofis için uygun değillerdir.

Konu aksesuar ve mücevhere geldiğinde, az yine çok görünebilir. Basit tutun; bir yüzük, bir çift küpe. Aksesuarların yaratıcılığınızı düşürmesi değil kişiliğinizi yansıtması gerekir.

İş kıyafetleri gece kıyafetleri ve haftasonu kıyafetlerinden faklıdır. İyi bir iş gardırobuna sahip olmak geleceğiniz için iyi bir yatırımdır.
iVillage
 
Üst