Gaziantep; bir tarih ve kültür kenti.

GAZİANTEP KULÜBÜ WEB SİTESİNDE "ANTEP" DEYİNCE DİYE ŞÖYLE BAHSEDİLİR:

Gaziantep gelecek on yılda adından sıkça söz ettirecek bir kent. Burada yazacaklarımıza kısa zamanda eklemeler yapmak ihtiyacı doğacağını şimdiden görüyoruz. Hızla gelişen ve modernleşen bir kent olan şehrimiz yakın zamanda büyük iş merkezleri, sanayi kompleksleri, geniş ve modern mimari özellikteki toplu konutları ile de adından söz ettirecektir.

Adının Ayın Tap sözünden türediği, bu adın güzel pınar, suyu güzel olan yer anl*** geldiğini ya da Hantap'tan; han toprağı anl*** geldiği söylenirse de bugün bu iki özelliği ile tanınmıyor Gaziantep. Ne suların güzelliğinden söz ediliyor ne de han toprağı oluşundan. Antep zaten sürekli değişim içinde olan bir kent. Bunların unutulması insanı şaşırtmamalı. On yıl bile Antep için uzun bir süre, değişimin gözlemlenmesi için yeterli bir süreç.

Antep eleyince ülkemizin genelinde ilk anımsananları bir bir sıralayım:

Antepfıstığı: Gaziantep'ten dünyaya tanıtılmıştır. Buradan dünyaya yayılmıştır. M.S. 820 yıllarında İtalyan Vitellio tarafından Avrupa'da tanıtılmıştır. Kimileri tarafından şamfıstığı olarak da bilinir. Bunun nedeni Osmanlı döneminde bu fıstığın Şam'dan dünyaya pazarlanmış olmasıdır.

Türkiye genelinde pek kimse bilmez Ezogelin'in Antepli olduğunu. Güzelliği ve yaşamı ayrılık ve acılarla dolu Ezo Gelin, yanık ve tarihin izlerini taşıyan Barak havaları, mecburi iskan, kaçakçılık, mayın tarlaları...

Ulusal Kurtuluş savaşında destanlaşan G.Antep savunması, bu destanın kahramanları Şahin Bey, Karayılan, Fransızlara karşı on bir ay direnen adsız kahramanlar...

Acılı kebabları, cartlak kebabı, çiğ köfte, içli köfte, lahmacun, yuvarlama, baklava gibi yemekleri ve tatlıları akla gelir. Yine Acı biberi, biber ve domates salçasını da unutmamak gerekir. Ancak lahmacunun burada önemli bir yeri var. Antep'in en önemli ihraç kaynağı lahmacun ustalarıdır. Daha düne kadar bir taşra yemeği olarak değerlendirilen, kentliler
arasında itibar görmeyen lahmacun, bu gün toplumun tüm kesimlerinin vazgeçilmez yemekleri arasında yerini almıştır. Ülkemizin dört bir yanında yer alan lahmacun salonlarının çoğunun ya sahibi ya da ustası Anteplidir.

Dünyanın bilinen ilk heykel atölyesi Yesemek, tarihi alanlar Belkıs ve Kargamış, o yılların tarihinin tanıkları onlarca höyük, Osmanlı öncesi dönemdeki önemi ile Tilbaşar kalesi, Antep kalesi, Rum Kale... Ünlü dilcileri Rıfat Bilge, Ömer Asım Aksoy, Beşir Göğüs. Onat Kutlar, Ülkü Tamer gibi yazarlar.

Ününün Antep dışına taşmasını Ülkü Tamer'in sağladığı Alleben, mesire yerleri Başpınar, Karpuzatan, Kavaklık...

İçinden geçip gitmiş ya da kısa molalarla konaklayanların unutamadığı semt adları; Küsget, Hoşgör, Şehre-küstü, Kırkayak, Karagöz, Kayacık, Akyol

Yazılacakların bittiği söylenemez ama biz bu kadarla yetinelim. Sizlerin de bu listeye yazacaklarınız olduğunu unutmadan sözü burada noktayalım."

Bence bütün bu yazılanlar yetersiz sayılır. Bu yüzden bu başlık altında bundan böyle Gaziantep'te Turizm sektöründe çalışan biri olarak edineceğim tüm bilgi belge ve dokümanları szilerle paylaşmak, Türkiye'mizin her geçen gün yıldızı daha da parlayan 6. büyük kentini foruma katılan arkadaşlarıma tanıtmak isterim. Bununla beraber bilmediklerimizi de öğrenmek için bilgi sahibi arkadaşlarımızın paylaşımlarından da memnuniyet duyarım.
Yeni bir üye olarak başta admin ve site kurucusuna, ardından da tüm arkadaşlarımıza sonsuz sevgi ve saygılarımı sunarım.
 
Üst