Muhammet suresi 2. Ve 3. Ayetler bizlere nasıl bir ders veriyor?

Bizler ne yazık ki inancımızı, imanımızı Rabbin rehberinden direk birebir almak yerine, aracı koyarak bir başkasından almanın, öğrenmenin daha doğru olduğuna inandırılmışız. Çünkü bizlerin Rabbin kelamını okuduğumuzda anlayamayacağımız öğretildi de ondan. Bu yetmedi Rabbin sizlere rehber olsun, bir güneş olsun diye gönderdim dediği kur’an için, orada her şey yazmaz İslam ı tam ve doğru öğrenmek için fıkıh kitaplarına ihtiyacımız vardır diyerek, Rabbin rehberini yeterli görmemişiz, Allah bizleri affetsin. İşin kötüsü her mezhep kendi fıkhını yarattığı içinde, Rabbin rehberliğinden uzaklaşan bizler hangi kapıya sığınacağımızın telâşesin de imanımızı yaşar olmuşuz. Bunu söyleyenlere, hatırlatanlara da, sen onca âlimi devre dışımı bırakıyorsun, sen onlardan daha mı akıllısın türünden sert cevaplar verilmektedir. Hâlbuki unutulan en önemli konu ise Rabbin rehber olsun diye gönderdiği açık ve anlaşılır olduğunu da özellikle belirttiği halde, kur’anı yeterli görmediğimiz gözden kaçmakta beşerin kitaplarının dini, İslam ı açıklayabileceğini söyleyerek Rahmana yaptığımız saygısızlığın farkında bile değiliz. Rabbin hadi bir benzerini getirsinler dediği kitabın açık olmadığını ve herkesin anlayamayacağının söylenmesi, sizce günahların en büyüğü değil de nedir? Rahman sizleri bu kitaptan sorumlu tutacağım dedikten sonra, acaba bizleri yemin ederek kolaylaştırdığını söylediği kitabı, tam tersini yapıp anlaşılması zor yaparak, bizleri zor anlaşılan bir kitaptan mı hesaba çeker? Birazcık düşündüğümüzde yaptığımız saygısızlığın farkına varmak sanırım çok kolay, yeter ki Rabbin rehberinin ışığından, güneşinden istifade edebilelim. Eğer bu çabamızın önünde, beşerin el lambası varsa asla gerçekleri göstermeyeceğini gözlerimize perde indirip, gönüllerimizi mühürleyeceğini söyleyen Rabbim e artık kulak verelim.

Sizlere aşağıda Muhammet Suresi 2 ve 3. ayeti hatırlatarak üzerinde düşünmeye davet etmek istiyorum. Aşağıda yazdığım ayetler peygamberimiz devrinde ona inanan ve inanmamakta ısrar eden toplumun dikkatini çekmek adına indirilmiştir. Ayetlere çok dikkat edelim ve sözcüklerin üzerinde iyice düşünelim. Önce ayetleri yazalım.

Muhammet 2: İman edip yararlı işler yapanların, Rableri tarafından hak olarak Muhammed'e indirilene inananların günahlarını Allah örtmüş ve hallerini düzeltmiştir.3. Bunun sebebi, inkâr edenlerin batıla uymaları, inananların da Rablerinden gelen hakka uymuş olmalarıdır. İşte böylece Allah, insanlara kendilerinden misallerini anlatır.

Muhammet suresi 2. ayette Rabbim iman edip yararlı işler yapanların ve çok dikkat edelim, bakın daha sonra ne diyor? (Rableri tarafından hak olarak Muhammed'e indirilene inananların…) Burada özellikle belirtilene dikkat edelim. Rabbin günahlarını affettiği ve hallerini düzelttiği insanların nereye inandığını söylüyor Rabbim? (hak olarak Muhammed'e indirilene..) Peki, bize böylemi öğrettiler? Kur’anda her şey yoktur O özet bilgidir demediler mi? Demek ki bize öğretilen ile Rabbin sözleri arasında çok büyük farklar var. Şimdide ayetin devamında aslında iman etmeyen inkâr edenlere bir sesleniş var. Fakat sanırım buradan bizler günümüzde de çok büyük dersler çıkarmalıyız. Bakın rabbim ne diyor iman etmeyenlere? (Bunun sebebi, inkâr edenlerin batıla uymaları, inananların da Rablerinden gelen hakka uymuş olmalarıdır.) Rabbim e şükürler olsun bu kadar açık sözleri de anlayamıyorsak, önce elimizi başımızın arasına koyup çok iyi düşünmeliyiz. Bakın Allah hiç iman etmeyenlerin inandıklarına nasıl işaret ediyor ve ne diyor? (inkâr edenlerin batıla uymaları.) İman edenler için ne diyor burası çok önemli. (inananların da Rablerinden gelen hakka uymuş olmalarıdır) Rabbimden gelen hakkın da kur’an olduğunu ayetin başından anlıyoruz.

Şimdide inkâr edenler ve iman etmeyenler için Rabbim nereye iman ediyorlar diyordu?( inkâr edenlerin batıla uymaları.) Burada bahsedilen batıl ne olabilir sizce? Elbette emin olmadığımız bilgi ve sözler. Emin olunan bilgi ise elbette KURAN. Ya da kur’anın onayından geçmeyen sözlere de batıl diyebiliriz. Peygamberimiz bizlere kur’an ile hükmetme görevi aldığı birçok ayette açıkça belirtilmiştir. Peygamberimiz kur’an dışına asla çıkmayacağına göre, onun sözüdür diye nakledilen her bilgiyi kur’an süzgecinden geçirip öyle kabul etmeliyiz. Eğer peygamberimizi seviyor onun yolundan gittiğimizi iddia ediyorsak, ona saygı duyuyorsak bunu mutlaka yapmalıyız. Onun adına uydurulan hurafelere inanmayarak peygamberimize karşı sevgimizi saygımızı göstermeliyiz. Bu ayetten çıkarmamız gereken en önemli ders, peygamberimiz devrinde iman etmeyerek batıla iman edenler ile günümüzde kur’anın hiç bahsetmediği, hüküm vermediği bir bilgiyi şüphe etmeden peygamberimizin sözüdür dediklerinde alıp kabul edersek, sanırım iman etmeyip hurafelere iman edenlerle Allah korusun aynı hataya düşmüş olmuyor muyuz? Çünkü bakın bir hadisinde bizleri nasıl uyarıyordu hatırlayalım peygamberimiz. Bu örneği birçok kez verdim, çünkü ders alınacak ve üzerinde dikkatle düşünmemiz gereken bir uyarısıdır peygamberimizin.

Benden sonra, benim adıma söylenecek çok söz duyacaksınız, Bu sözleri KURAN İLE KARŞILAŞTIRINIZ ki, benim sözüm olup olmadığı hakkında delalete düşmeyesiniz. Her kim ki, ben söylemediğim halde bu sözü peygamber söyledi dese BUYURSUN KENDİNİ CEHENNEMDEKİ YERİNE HAZIRLASIN.

İşte bizler bu kadar güzel ve asil bir peygamberin takipçileriyiz, şükürler olsun Rabbim e. Sizlere son olarak bir ayet daha hatırlatmak istiyorum. İman etmekte zorlanan insanlara hitaben yazılan bu ayetten, sanırım bizler günümüzde daha çok ders almalıyız. Kur’anı herkez anlayamaz onu veli insanlar anlar diyenlere de, güzel bir cevabı sanırım Rabbim onlara veriyor.

Muhammet 24: Peki bunlar, Kur'an'ın anlamını inceden inceye düşünmüyorlar mı? Yoksa kalpler üzerinde o kalplerin kilitleri mi var?

Rahman iman etmeyen ya da iman etmekte zorlanan topluma bakın ne diyor? Kur’anın anlamını inceden inceye düşünmüyorlar mı? Demek ki düşündüğünüzde anlaşılması zor bir kitap değil, anlaşılabilecek bir kitapmış. Fakat bizler sanırım kur’anı anladığımız dilden hiç okumadığımızdan bunun farkına bile varamıyoruz. Ya ayetin devamındaki sözlere ne dersiniz? Ben buna yorum yapmak istemiyorum. Kalplerinde mühür olmayanlar hemen Rabbin ne söylediğini anlayacaktır.
(Yoksa kalpler üzerinde o kalplerin kilitleri mi var?)

Dilerim Rabbimden kalpleri mühürlenmeyen, gözlerine perde inmemiş kulları arasına bizleri alması dileklerimle. SAYGILARIMLA Haluk GÜMÜŞTABAK

bursali68

Sığının bakalım. daha ne kadar sığınacaksınız. bi gün sığınağınızda yangın çıkınca bakalım nereye koşacaksınız.
:D

bu ne ya

:) ;=) ;)

Çok biliyorsunuz ya AYETLER İLE İLGİLİ YAZINIZ !!!! Sallamayı da bırakın artık,eleştiriyi de.Siz de anladığınız bildiğinizi yazınız konuya da bilelim ak koyun mu,kara koyun musu nuz !!!

AYETLERİ YAZ......

YUNUS
36. Ve ma yettebiu ekseruhüm illa zanna innez zanne la yuğnı minel hakkı şey'a innellahe alımüm bima yef'alun

36. Onların çoğu sadece zanna uymaktadırlar. Oysa, zan hiçbir şekilde hakkın yerini tutamaz. (58) Gerçek şu ki, Allah onların yaptıklarını bütünüyle bilmektedir.

Sağlıcakla kalınız...

Son düzenleme:
Oysaki Yukarıdaki ayetlerden de benim anladığım,hatta Kur'an'ın genelinden benim anladığım KULA KUL OLUNMAMASI gerektiğidir
Efendim, zaten Tevhidî inanışın genel anlamı budur bi defa. Konumuz, eleştiri konusu yaptığımız husus bu değil. Şahıs kafasındaki meş'um fikirleri Kur'an ayetlerini kullanarak enjekte ediyor. Bu yöntemden bahsediyorum ben. Bu tam da bir kısım misyonerlerin uyguladığı bir yöntemdir. Halbuki kişi kalkar ''Ben şu ayetlerden şunu şunu anlıyorum'' diye yazarsa zaten buna kimse bir şey demez. Demiyoruz da. belki çıkıp ''Ben de şunu şunu anlıyorum...'' deriz.. Ama şu ifadelere bakar mısınız:
inancımızı, imanımızı Rabbin rehberinden direk birebir almak yerine, aracı koyarak bir başkasından almanın...kur’an için, orada her şey yazmaz İslam ı tam ve doğru öğrenmek için fıkıh kitaplarına ihtiyacımız vardır diyerek, Rabbin rehberini yeterli görmemişiz....her mezhep kendi fıkhını yarattığı içinde, Rabbin rehberliğinden uzaklaşan bizler... rehber olsun diye gönderdiği açık ve anlaşılır olduğunu da özellikle belirttiği halde, kur’anı yeterli görmediğimiz gözden kaçmakta beşerin kitaplarının dini, İslam ı açıklayabileceğini söyleyerek....kitabın açık olmadığını ve herkesin anlayamayacağının söylenmesi,..... Kur’anda her şey yoktur O özet bilgidir demediler mi? vsvsvvsvsvsvsv
Her cümle böyle. Şimdi bu arkadaşa sormak lazım ''Sen ayetlerden kalbinde doğan manaları mı açıklamaya çıktın yoksa başka bir niyetin mi var arkadaş!!!'' diye.. İşte şimdi anlaşılmıştır umarım bendenizin derdi!!!!!

Selamlar.

sevmekesas:eek:k:

AllameL

Uzaklaştırıldı
karambolde bizi de götürdüler arada.
neyse ben zaten onu yazarken öyle olabilir diye bi riski göze almıştım.
görüyonmu selamsız sabahsız bodozlama daldık dayağı yedik oturduk
:)

Son düzenleme:

bursali68

ortak bi uğraş alanı bulamıyorum bulabilsem çakılıcam zaten. :D
ama çok uzaktan seyrediyorsunuz. böyle ilk karşılaşma için. bi saniye ne olur ne olmaz havasıyla. bilmiyorum yani.
arkadaşı itham ettiğiniz şeyi düşünün. isteyen istediğini yazar konuşur.
ayetler tehlikelidir diyorum, yazmayı da zorlamayın. ama ne istediğinizi anlamadım. açık konuşursanız sevinirim.
ayrıca ünlem hoş bir işaretleme değil, sanki öfkenize yenik düşmüşsünüz gibi. o ne öyle. öfkeleneceğiniz birşey mi olmuş.
söyleyin de biz de öfkelenelim. :pp

Merhaba,

Sn.AllameL,o mesajı yazarken ki durumu " özel mesaj " ile size bildirdim,öncelikle bunu belirteyim.

Sonrasında ise " ortak bi uğraş alanı bulamıyorum bulabilsem çakılıcam zaten..." neye,nereye çakılacağınızı ben de anlamış değilim,yani anlaşılır olursanız daha güzel olacaktır.

" arkadaşı itham ettiğiniz şeyi düşünün. isteyen istediğini yazar konuşur...." Tam doğru herkes istediğini düşünür,yazar,konuşur...Ama yazıp konuşunca da yazan ve konuşanı nitelemeden kendi görüşünü ortaya koymak daha doğrudur...

Ayrıca siz ayetlerin " silah " olarak kullanılmasına karşı olan bir insansınız ki doğruluk payı gayet yüksek...Ancak konuya muhatap olan arkadaşımız sanırım bunu silah olarak kullanmaktan ziyade bir analiz yapmıştır..Doğrudur yanlıştır o işin ayrı boyutu.Ancak insanlar Kur'an'ı sunmaya çalıştıklarında ne ile başlamalı " ayetsiz mi" ? Ayetsiz ayet anlatılabilir mi?Bundan dolayıdır ki anlatılanlara baktığımda ayetlerin silah olarak kullanılmasından çok kendi görüşlerini - Sn.sevmekesas'a göre ise başkalarının görüşlerini - sunmaktadır diye düşünüyorum...

Son olarak cümlelerin sonundaki !!! ünlem işaretlerini dil bilgisindeki faklı anlamlar için kullanıyor olabilirim değil mi.Bunu siz " öfke " olarak anlamışsınız,oysa ben bu işareti " dikkat çekmek " amaçlı kullanıyorum...Ünlem sadece öfke sembolü müdür ?

Sağlıcakla kalınız...

Venhar

1. Hikaye yarışma birincisi, 2. Avatar yarışma bir
Sanırım 5,6 yıl önceydi bir derğide şöyle bir yazı okumuştum . Zaman gelecek müslümanım diyenler toplanacaklar ve islam dinini , kur,anı kerimi , artı hadisleri herkes işine geldiği gibi şekillendirecek
biri benim rabbim şu ayetinde şöyle buyurmuş diyecek ...Diğeri olmazzz kesinlikle yanlış biliyorsunuz bakın benim rabbim şöyle buyrmuş bu ayeti kerimesinde diyecek
o zaman derğiyi okuduğumda gülmüştüm . nasıl yani benim Rabbim ne demek hepimiizn tek bir rabbi ve Kur'anı kerimi yokmu diye düşünmüştüm... Sanırım şimdi anlamaya başlıyorum .herkesin Rabbi ayrı kur'anı ayrı hadisleri ayrı ve bunu söyleyenler buna bende dahil müslümanım diye geçinen bizleriz

Bazı kişiler var forumda veya reelde Ben ateistim diyor . ama ne kadar zorlarsanız zorlayın atesitliğine asla laf söyletmiyor birde bize bakın yazık çok yazık ...

AllameL

Uzaklaştırıldı
Yok . ben ayetler ille kulllanılmamalıdır demiyorum. kaynak olarak gösterilmesinde bir sakınca görmiyorum. eleştirim ona değildi.
sizin diğer arkadaşa söyleme zannıyla bana hitap ettiğiniz düşündüğüm için, ayet yazmamı istemenize şaşırdım ve o konudaki görüşümü hatırlatma gereği duydum.
elbette ki kuran bir kaynaktır, o konudaki görüşümü soracak olursanız, dikkat edilmesi ve ne yazdığına dikkat etmek gerekir. o da hiç değilse belli bir hayat tecrübesi ile oluyor.
şöyle düşünün.
döner bıçağı ile döner de kesip dağıtabilirsiniz. ama 15 yaşında bi gencin eline verirseniz döner de kesebilir, sizi de kesebilir i kendini de kesebilir.
ben bu konulara dikkat etmek gerekir dedim.
lokal bazda zaten burda konuyu biliyorsunuz. sistemi çöken ve ayetleri bolca kullanan bir arkadaşı eleştirme amacıyla yazmıştım. yani: "işte bak sen bunu yazdın şu ayet sen gibileri anlatıyor". ya da "işte görüyorsun senin o fikrin kuranda böyle kafirlik olarak tarif edilip şöyle cehennemi kazanıyorsun". tarzında, karşındakini rencide eden moralini bozan ve haketmediği hükümleri dünyada iken tescillemeye neden olan facia sonuçlar oluşşabiliyor.
ben bunlara dikkat çektim yoksa aklı başında kişiler kuranı yazıcak tabiki. kuran yazılsın okunsun yazılsın diyedir. süs olsun diye inmemiş. :)

bursali68

karambolde bizi de götürdüler arada.
neyse ben zaten onu yazarken öyle olabilir diye bi riski göze almıştım.
görüyonmu selamsız sabahsız bodozlama daldık dayağı yedik oturduk
:)

Merhaba,

Sn.AllameL,böyle düşünmek yerine ben ise şöyle düşünüyorum " yanlış hesap Bağdadi'den döner " ...Öncelikle galiba hata ben de " bir hoşgeldiniz " dahi demedik...Hoşgeldiniz foruma ,biraz geç oldu ama,olsun temiz olsun :))))

Sağlıcakla kalınız.

Besbelli ki şahıs kafasında bulunan meş'um düşünceleri aktarma çabasında. Muhammed Suresi 2 ve 3. ayetlerinin anlamı zaten apaçıktır. Anlaşılamayacak bir yönü de yoktur. Bu manalardan başka yazılanlara bakılırsa asıl niyet ortaya çıkar..

Selamlar..

seckince:eek:k:

AllameL

Uzaklaştırıldı
Merhaba,

Sn.AllameL,böyle düşünmek yerine ben ise şöyle düşünüyorum " yanlış hesap Bağdadi'den döner " ...Öncelikle galiba hata ben de " bir hoşgeldiniz " dahi demedik...Hoşgeldiniz foruma ,biraz geç oldu ama,olsun temiz olsun :))))

Sağlıcakla kalınız.
hoşbulduk.
olsun böyle oldu.
sıkıntı değil. ben araya girdim zaten. bi bakıyım durumu görelim diye. karambolde dayak da yedik ama olsun iyi arkadaşlıklar kavgayla başlar. sonra ne olur bilemiyorum. arkadaşlarımdan sadece 3 tanesiyle çok çok uzun süredir görüşüyoruz onlar da zaten bana aşık. manevi anlamda

:) ;) :D

ben zaten bana aşık olmayan adamla ne görüşücem abi. yaratılanı severim yaratandan ötürü diyeceksin seveceksin. mecbursun sevmiyorsan yaratanı sevmemişsin. dünyayı anlamamışsın demektir. dünyayı anlamayan adamla da işim olmaz zaten.

bakalım , bugün böyle oldu. yarın ne getirir bilemeyiz. belki öbür gün gene yanlışlıkla tartışabiliriz. ama ben size beni sevmeyi tavsiye ederim. çünkü tecrübeyle sabittir ki seven mutlu olmakta, sevmeyen daha az yaşamaktadır. zaten sevginin ömrü uzattığı bilimseldir.

:) :D