Sakinleştirici çay tarifi

SAKİNLEŞTİRİCİ ÇAY
Kişiler kendilerini stres, üzüntü, uyku düzensizliği, yabancı çevre, sınav öncesi ve benzeri nedenlerle gergin hissedebilirler.
Rahatlamak ve sakinleşmek amacıyla modern tıbbi tedavide bitkiler yan etkisiz olarak uzun süreli kullanılabilmektedir. Bitkisel sakinleştiriciler uyku düzeninin sağlanmasına yardımcı olur, uyku seyrini etkilemez. Ertesi gün yorgunluk ve bitkinlik hissedilmez. Bitkisel sakinleştirici ilaçların önemli bir üstünlüğünde uyuşturucu (Narkoz) etki göstermemesidir.

Sakinleştirici Çay (Standart I)
Kediotu kökü (kıyılmış) 40 gr
Şerbetçiotu çiçeği (kıyılmış) 20 gr
Oğulotu (melisa) yaprağı (kıyılmış) 15 gr
Bahçe nanesi yaprağı (kıyılmış) 15 gr
Turunç kabuğu (kıyılmış) 10 gr
1-1,5 çay kaşığı karışım fincana konur, üzerine 150 ml kaynar su ilave edilir, fincanın ağzı kapalı olarak 10 dakika demlenip süzülür. Çayı taze hazırlanarak ihtiyaca göre günde 1-5 defa içilebilir.

Uyarı: Bitkisel sakinleştirici ilaçlar kullanıldıktan sonraki 2-3 saat içerisinde otomobil ve makine kullanılmamalıdır, tepki verme yeteneğini etkileyebilir. Gündüz otomobil kullananlar bu çayı akşam içebilirler.

Kaynaklar:
1- Dr. Ahmet Toptaş, Alman kanunlarına göre düzenlenip izin verilen BİTKİLERLE MODERN TEDAVİ, Gonca Yayınevi, İstanbul 2009, ISBN: 978-9944-790-31-4, (0212) 5285076-5286005.
2- Dr. Ahmet Toptaş, ÇÖREKOTU Tepeden tırnağa şifa deryası, Gonca Yayınevi, İstanbul 2008, ISBN: 978-9944-62-613-2, (0212) 5285076-5286005.
 
Günün stresinden uzaklaşmak ve sinirlerinizi dinlendirmek için sakinleştirici bitki çayları kullanabilirsiniz. Ancak bu çayların tüketim miktarını mutlaka doktorunuza danışın çünkü fazla miktarda alımlar olumsuz etkilere yol açabilmekte. Lavanta, sarı papatya ve kediotu gibi bitkilerin sakinleştirici özellikleri oldukları biliniyor. Aktarınıza ne gibi bitki seçenekleriniz olduğunu danışabilirsiniz. Bu bitkileri tek tek ya da birlikte kullanmanız mümkün.

Hangi bitkiden ne kadar kullanacağınızı belirledikten sonra karışımınızı hazırlayabilirsiniz. Yalnız kediotunun çok keskin kokusu ve tadı olduğu için eğer karışım hazırlıyorsanız diğer koyduğunuz bitkileri yarısı ya da 1/3′ü oranında kullanabilirsiniz. Sakinleştirici bitki çayları normal çay gibi demleme usulü ile hazırlanmakta. Yani kaynamış suyu bitkilerin üzerine döktükten sonra 5-10 dakika demlenmesini beklemelisiniz. Bunu metal olmayan bir kapta yaparsanız tadı daha iyi olacaktır. Çayı tatlandırmak için limon, bal veya şeker kullanabilirsiniz. Sakinleştirici çaylar sinirler üzerinde etkili olduğu için çok sık tüketilmeleri tavsiye edilmemektedir. Gergin olduğunuz günlerde ya da uykunuz kaçtığında 1 en fazla 2 bardak içebilirsiniz.
onikibilgi.com
 
Üst