Çay nasıl demlenmeli

BİTKİLERLE MODERN TEDAVİ

ÇAY NASIL DEMLENMELİ
Çayın demlenme süresi tıbbi etkilerini belirler.

Yeşil ve siyah çayın zindelik ve dinçlik gibi uyarıcı etkisinden yararlanmak için 5-8 dakika demlenip süzülerek yaprağından ayrılmalıdır. Bu şekilde kısa süre demlenen çayın uyarıcı etkisi fazladır, ayrıca tuz ( Elektrolit) kaybına neden olmadan idrar artışı da sağlar.

Yeşil ve siyah çayın demlenme süresi arttıkça uyarıcı etkisi azalır, vücudu zararlı maddelerden koruma ( Antioksidan) etkisi artar. Uzun süre demlenen çayın damar sertliğine etkisi daha olumludur.

Arzu edilen etkiye göre çay demlenerek içilebilir.

Kullanım miktarı:
Günde 3 defa 1 çay kaşığı siyah çay veya 3 defa yarım çay kaşığı yeşil çay.

Kullanım şekli:
Çay fincana konur, üzerine 150 ml kaynar su ilave edilir, kısa süreli demleme için 5-8 dakika, uzun süreli demleme için 15-20 dakika bekletilip süzülerek yaprağından ayrılır. Uzun süre demleme yapıldığında fazla miktarda tanen suya geçeceğinden hassas kişilerde mide şikayetlerine neden olabilir.

(Not: Çay ile ilgili diğer yazılara bakılabilir.)

Kaynaklar:
1- Dr. Ahmet Toptaş, Alman kanunlarına göre düzenlenip izin veriler BİTKİLERLE MODERN TEDAVİ, Gonca yayın evi, İstanbul 2009,
0212 5285076
2- H.Schilcher, S. Kammerer, T. Wegener, Leitfaden Phytotherapie, Urban&Fischer, 3. auflage, 2007
 
benim ööğrencilerimden birinin babası kahveci. bize çay demlemeyi öğretti:)) demliğe su koyduktan sonrra en son üstüne çay atılıyor deneyin bence çokkk güzeldi . genelde çayın üzerine su ekleriz ama bu farklıydı gerçekten
 
Önerinizi denerim.
Burada verilen bilgiler çayın demleme şeklinin tıbbi etkileri.
Sabahtan ikindiye kadar uyarıcı etkisi için kullanılabilir.
Sınav gibi uzun süreli çalışmalarda da yardımcı olur, yaşlılıkta da bu özellikten yararlanılabilir.
Saygılarımla
 
Üst