Bakıcı Adaylarına Mutlaka Sorulacak 9 Soru

Çocuğu olan çalışan annelerin en büyük sorunlarından biri doğru bakıcıyı bulmaktır. Elbetteki her çocuk bakıcısı, çocuğa en sağlıklı, en güvenli ve gelişimini destekler şekilde bakacağını taahhüt eder. Ancak şu bir gerçektirki çocuğa en iyi bakacak kişi de yine kendi annesidir.

Bakıcı bulmak zor bir o kadarda sıkıntılı bir süreçtir. Çok aşırı seçici olmak, beklentilerin yüksek olması yada doğru kriteleri bilememenin getirdiği gerginlik bu süreci anne için kabusa çevirir. Öncelikli çocuğunuza bakıcı bulmak zorunluluğunuz net ise bir kaç noktaya dikkat etmeniz lazım.
Bakıcı ararken gerekirse aksi olun, her işe burnunu sokan, her soruyu soran, meraklı, paranoyak belki biraz huysuz. Anne baba olarak çocuğunuz için vereceğiniz bu karar seçici olma hakkınızı da getirir. Sorularınızı unutmamak adına gerekirse bir yere not alın. Gerekirse verilen cevapları da bir yere yazın. Değerlendirme aşamasında size faydası olacaktır.

Bakıcı adayına soracağınız şu 9 soru onun çocuğunuz için ne kadar doğru bir aday olup olmadığı hakkında size fikir verecektir.

1. Daha önce bakıcılık yaptınız mı? Eğer yaptı iseniz kaç çocuğa baktınız? Eğer mümkünse bu kişilerin telefonlarını alabilir miyim?.( Bu soruyla kişinin tecrübesi, referansları ve çocukları ne kadar tanıdığı konusunda fikir sahibi olabilirsiniz.)
2. Çocuk hastalıklarını biliyor musunuz? Çocuk hastalandığında nelere dikkat edersiniz? ( Olası durumda nasıl davranacağı hakkında size fikir verir. )
3. Çocuğum düştü ve yaralandı. Ne yaparsınız? İlk yardım bilginiz ne kadar? ( Olası tehlikeli durumlardaki mesleki yeterliliğini görebilirsiniz.)
4. Acil bir durumda ne yaparsınız? Acil durumlarınız nelerdir? ( Kişinin öncelikleri ve acil kelimesinin onda yarattığı imajı görebilirsiniz.)
5. Çocuk için kurallarınız nelerdir? Kuralları nasıl uygularsınız? ( Eğitim yöntemi hakkında fikir verecektir.)
6. Tuvalet eğitimi verdiniz mi? Tuvalet eğitimi ile ilgili yaşanabilecek olası sorunlar sizi ne kadar etkiler? ( Bez değiştirme, çocuğun tuvalet ihtiyacı gibi konulara hakimiyeti hakkında fikir verir.)
7. Beslenmesinde nelere dikkat edersiniz? ( Sağlıklı beslenme bilgisi hakkında fikir verir.)
8. Çocukla geçirdiğiniz bir gününüzü anlatır mısınız? ( Planlı ve düzenli olup olmadığı hakkında fikir verir.)
9. Çocuk bakımına ilişkin yeterlilik belgeniz, sertifikanız yada diplomanız var mı? ( Resmi olarak yeterliliği hakkında bilgi verir. )
Bu sorular haricinde yaşadığı ortamı, semti yada koşullarını da etüt etmenizde fayda var. Sizin evinize uzaklığı yada yakınlığı da diğer dikkat edilmesi gereken bir husustur. Her ne kadar bu sorular kesin kişiyi direkt göstermez ise de fikir verecektir. Eğer bu soruların hepsine olumlu cevaplar almanıza rağmen içinizden bir ses doğru kişi olmadığını söylüyorsa o zaman sadece içinizdeki sesi dinleyin.. Çünkü bir anne gözünün görebileceği şeyleri tarif edecek cümleler bulmak imkansızdır.

Pozitif Gelişim Özel Eğitim Ve Aile Danışmanlık Merkezi
Çocuk Gelişim Uzmanı
Şenay Yılmaz
mynet.com
 
Üst