Günde 3 gram az tuz kalp krizini önlüyor

Günde 3 gram az tuz kalp krizini önlüyor

Günde 3 gram eksik tuz alarak, felç ve kalp krizi riskinizi önleyebileceğinizi, biliyor muydunuz?

ABD’de yapılan bir çalışma, günde 3 gram eksik tuz almanın yılda 66 bin kişinin felç ve 99 bin kişinin kalp krizi geçirmesini ve 92 bin kişinin ölümünü önleyeceğini ortaya koydu.

California Üniversitesi tarafından yürütülen çalışmaya göre tuzu azaltmak, ülkedeki yıllık sağlık harcamalarında 24 milyar dolarlık tasarruf sağlıyor.

Günlük diyette tuzu 3 gram azaltmanın "ulaşılabilir bir hedef" olduğuna işaret eden araştırmacılar, bunun faydalarının, nüfusun yarısının sigarayı bırakmasının faydalarına eşit olduğuna inanıyor. New England Tıp Dergisinde yayımlanan çalışma, yüksek tansiyon ve kalp hastalıklarına yol açan tuzun ABD’de gerekli miktarın çok üzerinde kullanıldığını ortaya koyuyor. Miktarın büyük bölümü işlenmiş gıdalardan alınıyor.

Tuz, hangi hastalıklara "katkı" sağlıyor?​

Araştırmacılar, tuz tüketiminin azaltılması halinde, kronik kalp hastalıkları, yüksek tansiyon, kalp krizi ve beyin kanaması gibi hastalıklara yakalanma riskinin de azalacağını iddia etti. Amerikalı uzmanlar bu küçük önlemle, kronik kalp rahatsızlıklarının yılda 60 bin ila 120 bin arasında azalacağı, 54 bin ila 99 bin arasında daha az sayıda kalp krizi görüleceği ve beyin kanaması vakalarında da 32 bin ila 66 bin azalma olabileceğine dikkat çekti. Böylelikle, Amerikan sağlık sisteminin de yılda milyonlarca dolar tasarruf edebileceği belirtildi.

Amerika Birleşik Devletleri’nde kadınlar ortalama 7,3 gram tuz tüketirken erkelerde bu miktar 10,4 grama çıkıyor. Almanya’da ise tuz tüketimi ABD'ye oranla daha düşük. Almanya’da erkekler günde ortalama 8 gram tuz tüketirken, kadınlar ise çeşitli besinlerden günde ortalama 6 gr. tuz alıyor. Almanya Beslenme Enstitüsü DGE, günde 6 gramdan fazla tuz tüketilmemesini tavsiye ediyor.

En çok tuz içerenler hazır ürünler ve fast food gıdalar​

Yüksek tuz tüketiminin tansiyonu yükselttiğine ve böylece kalp-damar rahatsızlıkları riskini artırdığını açıklayan Almanya Beslenme Enstitüsü, en makul seviyenin ise günde 3,8 gr.’lık tuz tüketimi olduğunu belirtiyor.
 
Üst